سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ -
- 21 Nov 2017
02 ربيع الأول 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
معرفی برگزیدگان جشنواره‌ فیلم فجر
معرفی برگزیدگان جشنواره‌ فیلم فجر
جرس: مراسم اختتامیه سی‌وسومین دوره جشنواره‌ی فیلم فجر با 45 دقیقه‌ تاخیر در برج میلاد برگزار شد و برگزیدگان این جشنواره در بخش‌های مختلف معرفی شدند.

 

به گزارش ایسنا، این مراسم که شامگاه 22 بهمن با 45 دقیقه تاخیر برگزار شد با تلاوت قرآن مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران و اجرای موسیقی توسط گروه «وصل یار» آغاز شد و در ادامه اجرای مراسم را محمدرضا شهیدفر برعهده گرفت.

 

دبیر جشنواره فیلم فجر: سینمای ایران در آستانه تحول و بلوغ است

سپس دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر در سخنانی مطرح کرد: سینمای ایران در آستانه تحول و بلوغ است و و امیدوارم شاهد روند رو به رشد سینمای ایران باشیم.

علیرضا رضاداد در اختتامیه این دوره از جشنواره با عرض خیر مقدم به میهمانان و سینماگران اظهار کرد: افتخار داریم که در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران در خدمت شما هستیم و جشنواره را با نام پیامبر اکرم (ص) آغاز کردیم و فردا جشنواره را با نمایش فیلم محمد (ص) برای منتقدان به پایان می‌رسانیم.

وی ادامه داد: به حکم مسئولیتی که بر عهده داشتیم، تلاش کردیم و وظیفه خود می‌دانیم که سینمای ایران به دور از ناملایمات باشد و خدا را سپاس می‌گوییم که جشنواره‌ای با شکوه به اندازه قامت سینمای ایران برگزار شد، تلاش کردیم که جشنواره همراه و همدل با سینما و سینماگران باشد.

رضاداد خاطرنشان کرد: سینمای ایران در آستانه تحول و بلوغ است. از همه فیلمسازان و هیات انتخاب و داوری و خصوصا مجید مجیدی سپاسگذارم که فضای جشنواره را با عطر پیامبر (ص) عطرآگین کرد.

دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر در پایان سخنانش بیان کرد: امیدوارم با حضور سینماگران جوان و مستعد که دست پروده پیشکسوتان هستند، این راه ادامه پیدا کند تا سینمای ما به قله پیروزی برسد.

در ادامه برترین‌های بخش مستند (سینما حقیقت) با حضور محمدرضا اصلانی، مهرداد اسکویی، محمد علی فارسی به نمایندگی از هیات داوران بخش مستند و با همراهی آخوندی وزیر مسکن و صالحی به شرح ذیل معرفی شدند:

در بخش پژوهش مستند؛ محمد علی شعبانی برای «سمفونی استیضاح»برگزیده شد.

دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم مستند تعلق گرفت به محمد کارت برای فیلم «بختک» و در ادامه جایزه بهترین کارگردانی مستند اهداء شد به مهدی گنجی برای مستند «من می‌خوام شاه بشم».

جایزه ویژه هیات داوران بخش مستند به فرشید افشین‌‍‌پور برای تصویربرداری فیلم «سفر به آمادای» اهداء شد.

بهترین فیلم مستند جشنواره‌ی فیلم فجر «آتلان» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی معین کریم‌الدینی معرفی شد.

در ادامه با حضور علیرضا رضاداد و خسرو سینایی از حامد جعفری و حامد محمودی برای تهیه‌کنندگی و کارگردانی «شاهزاده روم» تقدیر به عمل آمد.

برادران نجفی امامی برای انیمیشن «مبارک» هم مورد تقدیر ویژه دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر قرار گرفتند.

در ادامه برگزیدگان بخش نگاه نو (فیلم‌های اول) جشنواره‌ی فیلم فجر معرفی شدند:

در این بخش با حضور فرشته طائرپور،حسن بلخاری، رضا مقصودی،همایون اسعدیان داوران این بخش و در غیاب محمد مهدی عسگرپور (دیگر داور این بخش) برگزیدگان معرفی شدند:

دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی بخش «نگاه نو» به ناهید طباطبایی و حمیدرضا قطبی برای «جامه‌دران» تعلق گرفت.

همچنین دیپلم افتخار فیلم‌نامه اورجینال به مریم مقدم و بهتاش صناعی‌ها برای «احتمال باران اسیدی» اهداء شد.

سیمرغ بهترین کارگردانی بخش «نگاه نو» تعلق گرفت به وحید جلیلوند برای «چهارشنبه 19 اردیبهشت».

جایزه ویژه هیات داوران به امیر حسین عسگری برای «بدون مرز» تعلق گرفت.

 

تندیس بهترین فیلم بخش نگاه نو به محمد حسین لطیفی برای تهیه‌کنندگی «چهارشنبه 19 اردیبهشت» اهداء شد.

با وجود گذشت یک ساعت و نیم از مراسم اختتامیه جشنواره‌ی فیلم فجر،مهران مدیری به روی صحنه آمد تا به قولی سوپرایز برنامه باشد که در ادامه بخش‌هایی از اجرای مراسم را برعهده بگیرد.

در ادامه مهران مدیری، از سامان احتشامی نوازنده پیانو و بامداد ملکی نوازنده ضرب و علی‌زند وکیلی (خواننده)دعوت کرد که برای اجرای موسیقی به روی صحنه بیایند.

پس از اجرای موسیقی؛ محمدرضا شهیدی‌فر از حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و هوشنگ گلمکانی برای اهدای سیمرغ بلورین بخش هنر و تجربه دعوت کرد که

روی صحنه بیایند.

تندیس ویژه بخش هنر و تجربه اهدا شد به امیرحسین ثقفی برای «مردی که اسب شد».

تندیس بهترین فیلم بخش هنر و تجربه هم به فائزه عزیزخانی برای کارگردانی «روز مبادا» اهدا شد.

سپس حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی سخنانی را مطرح کرد.

او در بخشی از سخنانش شایعه استعفایش را تکذیب کرد.

در ادامه معرفی برگزیدگان بخش سودای سیمرغ آغاز شد.

لوح تقدیر برای جلوه‌های ویژه بصری با حضور جواد طوسی یکی از اعضاء هیات داوران این بخش و بروز ارجمند اهداء شد به امیر رضا معتمدی برای فیلم «مزار شریف».

و سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری هم به وحید قطبی‌زاده برای «رخ دیوانه» تعلق گرفت.

در ادامه با حضور عبدالله اسکندی یکی از اعضاء هیات داوران و با همراهی رویا تیموریان بازیگر، سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی اهداء شد به مهین نویدی برای فیلم «ایران برگر»

در ادامه با حضور محمد بزرگ‌نیا یکی از اعضاء هیات داوران و با همراهی پروین صفری (رئیس انجمن طراحان صحنه و لباس)؛ سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس اهداء می‌شود به جهانگیر میرزاخانی برای «خداحافظی طولانی»

سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه به محسن نصراللهی برای «اعترافات ذهن خطرناک من» اهداء شد.

در ادامه با حضور مهتاب نصیرپور (یکی از اعضاء هیات داوران) و با همراهی نیکی کریمی بازیگر و کارگردان سینمای ایران؛سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به محمود سماک باشی برای فیلم «من دیه‌گو مارادونا هستم» تعلق گرفت.

سیمرغ بهترین صداگذاری هم تعلق گرفت به بهمن اردلان برای «رخ دیوانه»

سپس با حضور علیرضا شجاع‌نوری یکی از اعضاء هیات داوران و با همراهی رضا عطاران بازیگر سینمای ایران؛ سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن فیلم اهداء شد به بهزاد عبدی برای فیلم «مزار شریف».

در ادامه مراسم اختتامیه جشنواره‌ی فیلم فجر با حضور عزیز ساعتی یکی از اعضاء هیات داوران و محمود کلاری فیلمبردار سینمای ایران؛ سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری با احترام و تقدیر از علیرضا زرین‌دست فیلمبردار «مزار شریف» به علیرضا برازنده برای فیلم «دوران عاشقی» تعلق گرفت.

در ادامه سیمرغ بلورین بهترین تدوین با حضور مسعود رایگان بازیگر سینما و تئاتر ایران و مجید مجیدی رئیس هیات داوران اهداء شد به نیما جعفری جوزانی برای فیلم «عصر یخبندان».

سپس با حضور هانیه توسلی (بازیگر) و مهتاب نصیرپور ، محمد بزرگ‌نیا (از اعضاء هیات داوران) با تقدیر از مینا ساداتی برای بازی در «عصریخبندان» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن اهداء شد به سحر دولت‌شاهی برای «عصر یخبندان»

دیپلم افتخار نقش مکمل مرد هم با حضور میلاد کی‌مرام (بازیگر) و علیرضا شجاع‌نوری (داور سودای سیمرغ) اهداء شد به بهمن زرین‌پور برای «حکایت عاشقی».

سیمرغ بلورین نقش مکمل مرد هم اهداء شد به هومن سیدی برای بازی در «من دیه‌گو مارادونا هستم»

تقدیر از خانواده شهدای مزار شریف

در ادامه مجری مراسم با اشاره به موضوع فیلم «مزار شریف» از خانواده شهدای واقعه مزار شریف دعوت کرد که با حضور حجت‌الله ایوبی و علیرضا رضاداد از آنها تقدیر شود.

سپس اجرای مراسم اختتامیه جشنواره‌ی فیلم فجر را مهران مدیری برعهده گرفت تا ادامه‌ی برگزیدگان بخش سودای سیمرغ جشنواره‌ی فیلم فجر معرفی شوند.

مهران مدیری دوباره از سامان احتشامی،علی زند وکیلی و بامداد ملکی برای اجرای موسیقی دعوت کرد.

پس از اجرای موسیقی؛ علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنانی را مطرح کرد.

در ادامه مهران مدیری از هیات داوران جشنواره‌ی فیلم فجر دعوت کرد که به روی صحنه بیایند.

با احترام و تقدیر از بازی لیلا حاتمی در «دوران عاشقی» و «مهتاب کرامتی» برای «عصر یخبندان»؛ دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن اهدا شد به لیلا زارع برای «شیفت شب».

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به باران کوثری برای فیلم «کوچه بی‌نام» اهدا شد که برای اهدای این جایزه؛ رخشان بنی‌اعتماد (مادر باران کوثری) و کارگردان سینمای ایران هم هیات داوران را همراهی می‌کرد.

*نامزدهای جایزه بهترین فیلم

۱- فرزاد موتمن و علی حضرتی برای تهیه کنندگی فیلم خداحافظی طولانی

۲- علیرضا رئیسیان برای تهیه کنندگی فیلم دوران عاشقی

۳- بیتا منصوری برای تهیه کنندگی فیلم رخ دیوانه (برنده)

۴- منوچهر شاهسواری برای تهیه کنندگی فیلم مزار شریف

۵- جواد نوروز بیگی برای تهیه کنندگی فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین کارگردانی

۱-فرزاد موتمن برای کارگردانی فیلم خداحافظی طولانی

۲-علیرضا رئیسیان برای کارگردانی فیلم دوران عاشقی

۳-ابوالحسن داوودی برای کارگردانی فیلم رخ دیوانه (برنده)

۴-مصطفی کیایی برای کارگردانی فیلم عصر یخبندان

۵-حسن برزیده برای کارگردانی فیلم مزار شریف

۶-بهرام توکلی برای کارگردانی فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین فیلمنامه

۱-اصغر عبد اللهی برای فیلمنامه فیلم خداحافظی طولانی (برنده)

۲-رویا محقق برای فیلمنامه فیلم دوران عاشقی

۳-محمد رضا گوهری برای فیلمنامه فیلم رخ دیوانه

۴-بهرام توکلی برای فیلمنامه فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن

۱-فاطمه معتمد آریا برای فیلم بهمن

۲-لیلا حاتمی برای فیلم دوران عاشقی

۳-طناز طباطبایی برای فیلم رخ دیوانه

۴-لیلا زارع برای فیلم شیفت شب (دیپلم افتخار)

۵-مهتاب کرامتی برای فیلم عصر یخبندان

۶-باران کوثری برای فیلم کوچه بی نام (برنده)

۷-گلاب آدینه برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد

۱-سیامک صفری برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من

۲-محسن تنابنده برای فیلم ایران برگر

۳-سعید آقاخانی برای فیلم خداحافظی طولانی (برنده)

۴-شهاب حسینی برای فیلم دوران عاشقی

۵-حسین یاری برای فیلم مزار شریف

*نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن

۱-میترا حجار برای فیلم خداحافظی طولانی

۲-سحر دولتشاهی برای فیلم عصر یخبندان (برنده)

۳-مینا ساداتی برای فیلم عصر یخبندان

۴-فرشته صدرعرفایی برای فیلم کوچه بی نام

۵-پانته آ پناهی ها برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

۱-عباس غزالی برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من

۲-بهمن زرین پور برای فیلم حکایت عاشقی

۳-فرهاد اصلانی برای فیلم دوران عاشقی

۴-ساعد سهیلی برای فیلم رخ دیوانه

۵-محسن کیایی برای فیلم عصر یخبندان

۶-هومن سیدی برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم (برنده)

*نامزدهای جایزه بهترین فیلمبرداری

۱-تورج منصوری برای فیلم ایران برگر

۲-علیرضا برازنده برای فیلم دوران عاشقی (برنده)

۳-فرشاد محمدی برای فیلم رخ دیوانه

۴-مهدی جعفری برای فیلم عصر یخبندان

۵-علیرضا زرین دست برای فیلم مزار شریف

*نامزدهای جایزه بهترین تدوین

۱-ژیلا ایپکچی برای فیلم خداحافظی طولانی

۲-هایده صفی یاری برای فیلم دوران عاشقی

۳-بهرام دهقانی برای فیلم رخ دیوانه

۴-نیما جعفری جوزانی برای فیلم عصر یخبندان (برنده)

۵-بهرام دهقانی برای فیلم من دیه گومارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین موسیقی متن

۱-ستار اورکی برای فیلم دوران عاشقی

۲-کارن همایون فر برای فیلم رخ دیوانه

۳-فردین خلعتبری برای فیلم شکاف

۴-بهزاد عبدی برای فیلم مزار شریف (برنده)

*نامزدهای جایزه بهترین صدا

۱-حسن زاهدی صدابردار و محمود موسوی نژاد صداگذار برای فیلم ایران برگر

۲- مهران ملکوتی صدابردار و صداگذار برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من

۳-نظام الدین کیایی صدابردار و بهمن اردلان صداگذار برای فیلم رخ دیوانه (بهترین صداگذاری)

۴- حسن زاهدی صدابردار و بهمن اردلان صداگذار برای فیلم مزار شریف

۵-محمود سماک باشی صدابردار و علیرضا علویان صداگذاربرای فیلم من دیه گو مارادونا هستم (برنده بهترین صدابرداری)

*نامزدهای جایزه بهترین طراحی لباس و صحنه

۱-محسن نصراللهی و رعنا امینی برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من (برنده بهترین طراحی صحنه)

۲-اصغر نژاد ایمانی برای فیلم ایران برگر

۳-جهانگیر میرزاجانی برای فیلم خداحافظی طولانی (برنده بهترین طراحی لباس)

۴-مجید میرفخرائی برای فیلم دوران عاشقی

۵-کیوان مقدم برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه بهترین چهره پردازی

۱-مهرداد میر کیانی برای فیلم اعترافات ذهن خطرناک من

۲-مهین نویدی برای فیلم ایران برگر (برنده)

۳-ایمان امیدواری برای فیلم کوچه بی نام

۴-سعید ملکان برای فیلم مزار شریف

۵-محسن دارسنج برای فیلم من دیه گو مارادونا هستم

*نامزدهای جایزه جلوه های ویژه میدانی و جلوه های بصری

هیئت داوران در این بخش برای جلوه های ویژه میدانی نامزدی را معرفی نکرده است و نامزدهای جلوه های بصری به شرح زیر هستند :

۱-جواد مطوری برای فیلم بهمن

۲-وحید قطبی زاده برای فیلم رخ دیوانه (برنده)

۳-فرهاد یوسفی برای فیلم طعم شیرین خیال

۴-امیررضا معتمدی برای فیلم مزار شریف

 

ارسال به :