یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ -
- 08 Dec 2019
10 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
نخستین سفارت فلسطین در غرب اروپا گشوده شد
جرس: دفتر نخست وزیری سوئد از گشایش نخستین سفارت فلسطین در غرب اروپا خبر داد و اعلام کرد: این سفارت در سوئد باز شده است.

 

به گزارش ایسنا، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین که برای گشایش این سفارت به استکهلم سفر کرده، گفت: به رسمیت شناختن کشور فلسطین توسط دولت سوید برای پیشبرد مذاکرات در روند صلح اهمیت دارد.

همچنین نخست وزیر سوید متعهد شد تا به فلسطین کمک کند اما وی در عین حال خواستار ایجاد برخی اصلاحات شد و اعلام کرد: چالش‌هایی پیش روی مردم فلسطین وجود دارد ما باید به یکدیگر برای مقابله با فساد، رشد فزاینده نابرابری جنسیتی و احترام گذاشتن به حقوق بشر و تداوم روند صلح کمک کنیم.

براساس توافق جدید امضا شده، دولت سوید قرار است در پنج سال آینده مبلغ 74 / 179 میلیون دلار به فلسطین کمک کند.

فلسطین هیات‌های دیپلماتیکی در بسیاری از کشورها دارد خواه آن کشورها فلسطین را به عنوان کشور مستقل شناخته باشند یا خیر.

تا روز سه شنبه فلسطین یک هیات دیپلماتیک در سوید داشت که در استکهلم مستقر بود در سی‌ام اکتبر 2014 سوید نخستن کشور در غرب اروپا بود که رسما فلسطین را به عنوان کشور به رسمیت شناخت پس از آن انگلیس، فرانسه، اسپانیا و پرتغال نیز همین کار را انجام دادند.

این اقدام از جانب کشورهای اروپایی برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین از جانب آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسراییل به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. وی گفت: نخست وزیر سوید باید بفهمد که چنین اقداماتی باعث جایگزینی مذاکرات مستقیم میان فلسطین و اسراییل برای دستیابی به توافقی جامع میان اسراییل و تمام جهان عرب نمی‌شود.

در پی به رسمیت شناخته شدن کشور مستقل فلسطین توسط دولت استکهلم روابط میان سوید و اسراییل به وخامت گذاشت.

ارسال به :