یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 22 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پاپ فرانسیس: بچه دار شوید!
پاپ فرانسیس: بچه دار شوید!
پاپ فرانسیس زوج‌هایی را که تصمیم گرفته‌اند بچه دار نشوند سرزنش کرد.  

او این تصمیم را «خود خواهی» نامید. این سخنان، که در جریان ملاقات عمومی در میدان سن پی‌تر ایراد شد، به خصوص در ایتالیا که در طول چند دههٔ اخیر با کاهش نرخ زاد و ولد روبرو بوده، چالش برانگیز است.


پاپ گفت: «جامعهٔ آزمندی که دوست ندارد پر از بچه باشد؛ کودکان را درد سر، سربار و تهدید قلمداد می‌کند، جامعه‌ای افسرده است.» وی در ادامه گفت: «تصمیم به بچه دار نشدن، خود خواهی است. زندگی با تکثر و تزاید، جوانی و انرژی کسب می‌کند: زندگی با این کار غنی‌تر می‌شود، نه فقیر‌تر.»


تمرکز اصلی این سخنان بر لذت بردن از فرزندان و نقش آن‌ها در جامعه بود. پاپ خاطره‌ای از کودکی خودش رانقل کرد، وقتی که از مادرش پرسیدند کدام یک از فرزندانش را بیشتر دوست دارد: «مادرم گفت من پنج فرزند دارم که درست مثل پنج انگشت دستم هستند. اگر یکی از انگشتانم آسیبی ببیند هر پنج تا درد می‌کشند. همه آن‌ها بچه‌های من هستند، اما هرکدام با دیگری فرق دارد.»


«شما بچه‌هایتان را دوست دارید چون بچه هستند، نه به خاطر اینکه زیبا هستند، سالمند یا خوبند؛ آن‌ها را دوست دارید، نه به این دلیل که مثل شما فکر می‌کنند، یا آرزو‌هایتان را برمی آورند. بچه، بچه است: حیات را ما به آن‌ها می‌دهیم اما زندگی برای آن‌ها مقدر شده است.»


پاپ در ادامه گفت که بین سطح امید در جامعه و «تناسب میان نسلی» ارتباط مستقیم برقرار است.
این سخنان یاد آورنظراتی بود که وی پیشتردر موضوع بچه دار نشدن مطرح کرده بود. سال گذشته پاپ نسبت به گرفتار شدن در «فرهنگ فراغت» هشدار داده بود. فرهنگی که با تصمیم زوج‌ها به بچه دار نشدن، به منظور یافتن فرصت و پول برای گذران آسودهٔ تعطیلات و خرید ویلاهای ییلاقی، پدید آمده است.


«شاید داشتن یک سگ و دوتا گربه برای زوج‌ها خوشایند‌تر و آسان‌تر به نظر بیاید، و محبت آن‌ها مصروف این سگ و گربه‌ها شود. اما آیا این کار درست است یا نادرست؟ تا به حال به این موضوع اندیشیده‌اید؟ سر انجام یک روز این زوج پیر و تنها می‌شوند و آنوقت تلخی تنهایی سراغ آن‌ها خواهد رفت.»


پاپ ادامه داد: «لذت فرزندان قلب پدر و مادر را به تپش وا می‌دارد و آینده را به روی آن‌ها می‌گشاید.»
«مساله فرزند آوری صرفا یک مساله در زیست‌شناسی تولید مثل، یا تحقق حیات برای یک نفرنیست. تعلق بچه‌ها به پدر و مادرشان به کنار، بچه‌ها نعمت هستند. درک می‌کنید؟ بچه‌ها نعمت هستند.»

مترجم: عبدالوحید بیات

منبع: گاردین
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.