دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
امید کوکبی: دانشمندان نباید به فعالیت‌های خطرناک علیه بشر کمک کنند
 جرس: امید کوکبی، دانشجوی دکترای فیزیک زندانی در اوین، در پیامی برای پذیرش جایزه 'آزادی علمی و تعهد'، گفته است که دانشمندان نباید در فعالیت‌هایی مشارکت کنند که ممکن است خطراتی برای بشر داشته باشند.

 

به گزارش بی‌بی‌سی، کوکبی نوشته است: "جایگاه علم و دانشمند بسیار بالاتر و قدرتمند­تر از آن است که در خدمت فعالیت‌های ضد بشری، تثبیت پایه­‌های دیکتاتورها و یا تحکیم بنیان‌های خرافه و تعصب قرار گیرد."

 

امید کوکبی دانشجوی دکترای فیزیک دانشگاه آستین تگزاس بود و نزدیک به چهار سال است که در ایران زندانی است.


'انجمن پیشرفت علوم آمریکا' به خاطر "شجاعت و اراده [امید کوکبی] برای تحمل زندان به جای زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی" او را شایسته دریافت جایزه آزادی علمی و تعهد دانسته است. مراسم اعطای این جایزه در کنار دیگر جوایز انجمن پیشرفت علوم آمریکا هفته گذشته برگزار شد.

 

امید کوکبی در پیامی که از زندان اوین برای پذیرش جایزه خود فرستاده، نوشته است: "من کشورم را دوست دارم. ایران ما سرزمینی است با تمدن کهن و فرهنگی والا و من هیچگاه قدمی به زیان چنین ملتی بر نمی‌دارم."

 

"من فقط یک پژوهشگر علمی بوده و هیچگونه عملکرد و دیدگاه سیاسی نداشته‌ام اما برای مجبور کردنم به همکاری در نهادهایی که دلخواهم نبودند و به سود ایران و جهان عمل نمی‌کردند چنین حکم غیرعادلانه‌ای صادر کردند و از من خواستند با همکاری در راستای پروژه‌های هسته‌ای منظور نظر ایشان را بپذیرم یا تحمل ده سال زندان."

 

"بدیهی است که تعهد اخلاقی و علمی من حکم می کند که تحمل رنج های زندان برای شخص من و خانواده ام بهتر از تحمیل رنج به جامعه بشری است. این گروه حتی توانستند راه تظلم خواهی‌های من به همه نهادها و مقامات بالاتر را سد کنند تا گشایشی در وضعیت من به وجود نیاید."

 

آقای کوکبی دانشجوی دکترای فیزیک با تخصص لیزر در دانشگاه آستین تگزاس بود و بهمن ماه سال ۱۳۸۹ هنگام خروج از ایران در فرودگاه بازداشت شد. آقای کوکبی بعد از چند ماه به اتهام ارتباط با دولت متخاصم و کسب مال نامشروع به ۱۰ سال زندان محکوم شد. درخواست‌های او برای تجدیدنظر به نتیجه‌ای نرسیده و هر بار حکمش تایید شده است.

 

او بعدا اعلام کرد که حکم دادگاه بر اساس اعترافات اجباری خلاف واقع صادر شده است.

 

۱۸ برنده جایزه نوبل فیزیک چندی پیش به رهبر ایران نامه‌ای نوشته و خواهان آزادی امید کوکبی شدند. آنها در نامه خود نوشتند آقای کوکبی "تنها به خاطر امتناع از همکاری با مراکز تحقیقات نظامی جمهوری اسلامی ایران" زندانی شده است.

 

آقای کوکبی سنی مذهب و از قوم ترکمن ایران است. 

ارسال به :