شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ -
- 14 Dec 2019
16 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مرتضوی به دلیل تکرار خلاف های بزرگ، تخلفات خود را کوچک می‌شمرد
جرس: عضو کمیسیون تحقیق و تفحص درباره ادعای مرتضوی مبنی بر خالی‌بودن پرونده خود تاکید می‌کند: افرادی که مرتکب تخلف‌های بزرگ می‌شوند چون تخلف بزرگ است و این کار را بارها انجام داده‌اند، تخلفات خود را کوچک می‌شمرند و آنها را نادیده می گیرند.

 

"افرادی که مرتکب تخلف‌های بزرگ می‌شوند چون تخلف بزرگ است و این کار را بارها انجام داده‌اند، تخلفات خود را کوچک می‌شمرند و آنها را نادیده می‌گیرند."این تحلیل یکی از اعضای کمیسیون تحقیق و تفحص ازسازمان تامین اجتماعی از انکارهای سعید مرتضوی در برابر اتهاماتش است.

 

به گزارش آفتاب، سعید مرتضوی رییس سازمان تامین اجتماعی در دولت محمود احمدی‌نژاد که در همان زمان هم برای جلوس او بر صندلی این سازمان غوغا برپا شد، کلا اتهامات نسبت داده به خود را انکار و رد می‌کند. انکارهایی که از طرف برخی فرافکنی تعبیر می‌شود و از طرف برخی دیگر فرار رو به جلو.

 

او باز هم در حاشیه مراسم ترحیم مادر احمدی‌نژاد رییس دولت‌های نهم و دهم در جمع خبرنگاران حضور یافت و کلا منکر تخلفاتی شد که به او نسبت داده شده است. این البته اولین باری نیست که چنین ادعاهایی از او سر می‌زند. قبلا هم به دفعات این اتهامات را رد کرده است. انکاری که با واکنش برخی نمایندگان مجلس -به‌عنوان اولین ارگانی که از تخلفات سازمان مطبوع او گزارش ارائه داده -روبرو شده است. بارها نمایندگان مجلس نسبت به این انکارها اعتراض کرده و او را تهدید به ارائه مدارک کرده‌اند. به مرور هم برخی از این مدارک به وسیله رسانه‌ها منتشر شده‌اند. اما به هر حال همچنان مرتضوی می‌گوید که هیچ اقدام خلافی در سازمان تامین اجتماعی مرتکب نشده است. او اعمال انجامی خود را وظایفی عنوان می‌کند که هیات رییسه سازمان از او می‌خواسته و براساس قانون ملزم به اجرای آنها بوده است. مرتضوی همچنین تاکید کرده که پرونده او حجمی ندارد چون تخلفی در آن نیست. موضوعی که مصطفی ترک همدانی یکی از وکلای شاکی در پرونده تامین اجتماعی در گفت‌وگو با آفتاب آن را فرافکنی عنوان و می‌گوید پرونده سعید مرتضوی بیش از 15 جلد دارد.

 

ترک همدانی در واکنش به صحبت مرتضوی مبنی بر اینکه حتی "یک چوب کبریت" هم واگذار نکرده و براساس قانون تجارت او تنها مجری عوامل هیات رییسه بوده است، گفته است: مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اگر قانون مدنی را مطالعه بفرمایند، متوجه می‌شوند به جای یک چوب کبریت، ایشان قراردادی را تنظیم کرده‌اند که ثمن معامله آن می‌توانسته دو یا چند فقره چک باشد.


این در حالیست که به گفته کارشناسان اولین تخلف را محمود احمدی نژاد با به کار گرفتن مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی انجام داد. حضور مرتضوی در سازمان تامین اجتماعی برخلاف قانون بوده است. احمدی‌نژاد با اصلاح قانون و تغییر و تحولات انجام شده در تامین اجتماعی آن را از صندوق به سازمان تبدیل کرد تا مرتضوی بتواند بر صندلی آن جلوس کند. او از رای دیوان عدالت نیز سرپیچی کرد. وی در زمان ریاست دارای پرونده کیفری بوده و این خود تخلف به حساب می‌آید.

 

سعید مرتضوی همچنین ارتباط خود با بابک زنجانی و واگذاری 138 شرکت زیر مجموعه سازمان تامین اجتماعی به شرکت سورینت قشم متعلق به بابک زنجانی را هم منکر می‌شود. قراردادی که خلیل بهرامیان وکیل 1000 کارگر شاکی پرونده تامین اجتماعی قبلا جزییات آن را در اختیار خبرنگار آفتاب قرار داده و براساس آن تفاهم‌نامه موردنظر به شماره 1000/91/9135 که در تاریخ 27 /9/91 منعقد شده و تعداد پنج فقره چک به شماره‌های 591352/823 لغایت 591256/823 جمعاً به مبلغ 177809 میلیارد ریال نیز به بابک زنجانی تحویل شده است. چک‌هایی که رد آنها در وزارت نفت یافت شد و مشخص که بابک زنجانی آنها را در ازای بدهی به وزارت نفت داده است.

 

حسین دهدشتی عضو کمیسیون تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز ضمن رد صحبت‌های مرتضوی به خبرنگار آفتاب می‌گوید: واگذاری این شرکت‌ها اتفاق افتاده بود و اگر در آن زمان مجلس با ردی که از چک‌ها در وزارت نفت پیدا کرده بود جلوی آن را نمی‌گرفت، مشخص نیست که چه اتفاقات دیگری روی می‌داد.

 

دهدشتی همچنین درباره تاکید مرتضوی به ادعای قبلی خود مبنی بر اینکه مرتکب تخلفی نشده است می‌گوید: دادگاه مشخص خواهد کرد که چه کسی مرتکب تخلف شده است. این عضو کمیسیون تحقیق و تفحص درباره ادعای مرتضوی مبنی بر خالی‌بودن پرونده خود تاکید می‌کند: افرادی که مرتکب تخلف‌های بزرگ می‌شوند چون تخلف بزرگ است و این کار را بارها انجام داده‌اند، تخلفات خود را کوچک می‌شمرند و آنها را نادیده می گیرند.به گزارش آفتاب، در روزهای اخیر، حکم محمدرضا رحیمی معاون اول محمود احمدی‌نژاد به عنوان اولین مقامی که در این سطح محاکمه شده اجرا شد و وی برای گذرانده پنج سال و 91 روز حبس به زندان اوین تحویل داده شد. کارشناسان این حرکت را برگی زرین در عملکرد قوه فضاییه می‌دانند و منتظر پیشرفت روند قضایی پرونده مرتضوی به عنوان دومین مقام دولتی دولت‌های نهم و دهم هستند. شاکیان این پرونده همچنین از قوه قضاییه خواسته‌اند تا به پرونده آنها که برخی به خاطر حجم زیاد بر آن نام "مثنوی 72 من" را نهاده‌اند، با کمال بی‌طرفی رسیدگی شود.

ارسال به :