سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
از طلا گشتن پشیمان گشته ایم
امروزه مردم ما دیگر هیچ حساسیتی نسبت به واژه‌های اختلاس و ارتشاء و تحصیل مال نامشروع وفساد اقتصادی وغیرذالک ندارند 


در اخبار آمده بود که رئیس قوه قضائیه در دیدار با کارکنان دادگستری استان لرستان گفته : ... اخیرا دو سه پرونده بزرگ وام‌های بانکی در اختیارمان است که باید رسیدگی کنیم. یک آقایی ۶۵۰۰ میلیارد تومان از بانک‌ها وام گرفته است. مشکلی که وجود دارد این است که بانک‌ها نباید این طور بی‌حساب و کتاب وام بدهند بلکه باید برای آنها وثیقه لازم را اخذ کنند. وی افزود: این شخص بخشی از این پول را به صورت ارز از کشور خارج کرده است. ... صادق لاریجانی گفت : زمانی گفتند لیست ۳۰۰ نفره داریم و ما دیدیم بسیاری از این‌ها را خود قوه قضاییه پیگیری کرده است. صحبت ما این است که دستگاه‌های اجرایی باید نظارت خود را تقویت کنند و در مواردی که لازم است به دستگاه قضایی شکایت کنند ولی الان متاسفانه بانک‌ها شکایت نمی‌کنند که این امر یا از باب طمع است که می‌خواهند خسارت تاخیر تادیه بگیرند یا جهت دیگری دارد!.


امروزه مردم ما دیگر هیچ حساسیتی نسبت به واژه‌های اختلاس و ارتشاء و تحصیل مال نامشروع وفساد اقتصادی وغیرذالک ندارند و اگر حوصله کنند فقط از میزان ومبلغ آن سوالی بپرسند و سری به غم تکان بدهند ، به همین راحتی، کشوری که به گفته آیت الله خمینی قرار بود نه تنها آب و برق و اتوبوس را رایگان کند بلکه بنا بود معنویتشان را نیز ارتقا دهد کارش جایی می رسد که مردم می گویند : از طلا گشتن پشیمان گشته ایم مرحمت فرموده مارا مس کنید! آنقدر وضع مفاسد اقتصادی در این کشور خراب است که خود آقای خامنه‌ای که همیشه سعی می کند همه چیز را خوب وآرام جلوه دهد در جواب نامه اسحاق جهانگیری در مورد سمینار ارتقای سلامت ادارای می نویسد : مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟. یعنی فساد اقتصادی (البته منهای مفاسد اجتماعی و سیاسی) آنقدر زیاد شده که بوی گندش همه گیر شده و نمی توان چیزی را پنهان داشت پس باید راه چاره‌ای بیندیشید ؛ اخبار هر روزه این مفاسد و مشکلات اقتصادی و عدم رسیدگی به این موضوعات به گونه‌ای شده که اگر صدها امثال رحیمی را نیزمحکوم و به زندان بیندازند برای مردم ما خبری خوشایند و قابل باور نیست زیرا مهمتر ازآن فسادهای دولتی آنچه که از میان مردم و رهبران این کشور رخت بربسته تنها و تنها اعتماد است و بس . اعتمادی که با پشتوانه آن شاه از این مملکت بیرون رفت و لشکر عراق پشت مرزهای ما زمینگیر شد اعتماد ملی یگانه پشتوانه و دستگیره هر دولتی است برای ادامه حیات سیاسی خود که در کشورما با تمام هو وجنجال تبلیغاتی رهبرانش برای نشان دادن حمایت مردمی از داشتن این سرمایه ملی بی‌بهره است نشان دادن شوی تلویزیونی حضور مردم در راهپیماییهای ۲۲ بهمن و روز قدس و روزهای از این دست تماماً تصورات باطلی است که فقط مردمی را با خود به همراه دارد که نان و آبشان در گرو این حضور است مردمانی که به قول امیر المومنین تمام همتشان آب و علفشان است و اگر فردا گروه دیگری هم بر سر کار بیایند اینان همانگونه گوسفندوار بدنبال آب و نانشان به راه خواهند افتاد ! کشوری که ریاست قوه قضائیه‌اش از در خواست رئیس جمهور آمریکا مبنی بر آزادی محصورین غیر قانونی می غرد که غلط کرده که درامورداخلی ما دخالت می کند به وقت فساد اقتصادی می گوید بانکها بیایند شکایت کنند تا ما پیگیری کنیم ! انگار نه انگار که دادستان کل کشور بعنوان مدعی العموم می تواند راساً در تخلفات و موارد خلاف قانون دخالت کند و مگر در بستن روزنامه‌ها و برخورد با منتقدین و سیاسیون کسی شکایت می کند که شما مداخله می کنید ؟ علاوه بر این شما بعنوان رئیس قوه قضائیه ونیز ریاست مجلس شورای اسلامی که دست بر قضا! برادرتنی یکدیگر هم هستید مگر از اعضای اصلی کمیته پیگیری مفاسد اقتصادی نیستید که توپ مسئولیت را در زمین قوه مجریه می اندازید ؟


آقای شیخ صادق لاریجانی! ملت ایران هنوز افسانه اختلاس مرتضی رفیق دوست و شهرام جزایری را که تنها به مصادر قدرت مرتبط بوده وظاهراً مسئولیت دولتی هم نداشتند را از خاطر نبرده اند که بنا بود یکی در حبس ابد باشد و دیگری سالها در زندان ، اما چه شد که یکی سر از کشورهای عربی در می آورد و دیگری در بازار تهران ؟


آقای لاریجانی ملت ما حضور آقای خدامراد احمدی متهم ردیف هشتم پرونده اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی را که بنا بود ده سال در زندان سختی بکشد را در مراسم ختم آقای احمدی نژاد دیدند براین اساس چگونه بازداشت و زندان آقای رحیمی معاون اول دولت پاکدست را باورکنند؟ آقای لاریجانی در خاتمه شما را به عنوان قاضی القضاة جمهوری اسلامی به سیره علوی دعوت کرده و یک نمونه از بر خورد امیر المومنین (ع) با کارگزاران متخلف را حضورتان اشاره می کنم :


در عهدنامه مالک اشتر نسبت به کارگزاران خائن چنین دستور می دهند:«...اگر يكي از آنان دست به خيانت زد و گزارش بازرسان تو هم آن خيانت را تأييد كردند، به همين مقدار گواهي قناعت كرده، او را با تازيانه كيفر كن، و آنچه را كه از اموال در اختيار دارد از او باز پس گير، سپس او را خوار دار و خيانت كار بشمار و قلاده بدنامي به گردنش بيفكن.»[

 


هنگامى كه امیر مومنان علی علیه السلام از خيانت ابن هَرمَه(مأمور بازار اهواز) اطلاع پیدا کرد، به رفاعه(حاکم اهواز) نوشت: وقتى كه نامه‌ام به دستت رسيد، فورا ابن هرمه را از مسئوليت بازار عزل کن ، به خاطر حقوق مردم ، او را زندانى كن و همه را از اين كار با خبر نما تا اگر شكايتى دارند، بگويند. اين حكم را به همه كارمندان زير دستت ، گزارش كن تا نظر مرا بدانند. در اين كار، نسبت به ابن هرمه نبايد غفلت و كوتاه شود و الاّ نزد خدا هلاك خواهى شد و من هم به بدترين وجه تو را از كار بركنار مى كنم ، و تو را به خدا پناه مى دهم از اين كه در اين كار، كوتاهى كنى .


اى رفاعه ! روزهاى جمعه ، او را از زندان خارج كن و سى و پنج تازيانه بر او بزن و او را در بازار بگردان ، پس اگر كسى از او شكايتى با شاهد آورد، او و شاهدش را قسم بده ، آن وقت ، حق او را از مال ابن هرمه بپرداز، سپس دست بسته و با خوارى او را به زندان برگردان و برپايش زنجير بزن ، فقط هنگام نماز زنجير را از پايش در آور و اگر براى او خوردنى و نوشيدنى و يا پوشيدنى آوردند، مانع نشو و به كسى هم اجازه كه بر او داخل شود و راه مخاصمه و طريق نجات را به او بياموزد و اگر به تو گزارش رسيد كه كسى در زندان چيزى به او ياد داده كه مسلمانى از آن ضرر مى بيند آن كس را مى زنى و زندانى مى كنى تا توبه كند و از عمل خود پشيمان شود.

اى رفاعه ! همه زندانيان را براى تفريح به حياط زندان بياور غير از ابن هرمه را، مگر آن كه براى جانش ، بيمناك باشى كه در اين صورت او را با زندانيان ديگر به صحن زندان مى آورى ، اگر قدرت بدنى دارد هر سى روز، سى و پنج شلاّق بر بدنش مى زنى و قضيه را براى من بنويس و نام جانشين او را هم گزارش كن و حقوقش را قطع كن.[

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.