شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ -
- 14 Dec 2019
15 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اوباما:‌ هیچ مذهبی مسئول تروریسم نیست
جرس: رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرد: رهبران داعش رهبران مذهبی نیستند. ما با اسلام نمی‌جنگیم بلکه ما با کسانی می‌جنگیم که وجهه اسلام را خراب کرده‌اند.هیچ مذهبی مسئول تروریسم نیست. این افراد هستند که مسئول خشونت و تروریسم هستند.

 

به گزارش ایسنا، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در برابر نمایندگان ۶۰ کشور جهان که در یک نشست سه روزه درباره راه‌های مقابله با افراط‌گرایی در واشنگتن شرکت کرده اند، سخن می‌گفت. این نشست پس از حملات تروریستی اخیر در دانمارک و فرانسه برگزار می شود.

اوباما گفت که جهان باید با نظامی عقیدتی که باعث بنیادگرایی می شود، مقابله کند.

وی افزود: کسانی که برای گروه هایی مانند داعش می جنگند، نه رهبران مذهبی بلکه تروریست هستند.

رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد: ارتباط دادن القاعده یا دولت اسلامی به اسلام یعنی پذیرفتن تبلیغات این گروه ها. کشورها باید سهم خود را در این نبرد ادا کنند. این تروریست‌ها پیش از هر چیز تهدیدی برای جوامعی هستند که هدف می گیرند. این جوامع باید ابتکار عمل را به دست گیرند و از خود در برابر آنها محافظت کنند. در آمریکا و هر جای دیگر.

اوباما همچنین برای فائق آمدن بر «وعده‌های دروغین افراط گرایی» اتحاد و اقدام را خواستار شد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: تروریست‌ها سخنگوی یک میلیارد مسلمان نیستند، ما باید دلایل خود را برای رد برخی عقاید شفاف تر بیان کنیم و به ویژه رهبران مسلمانان باید برای بی اعتبار کردن این عقیده که کشورهای غربی «مصمم هستند اسلام را محو کنند»، بیشتر تلاش کنند.

وی تصریح کرد: عملیات نظامی از قبیل حملات هوایی که از ماه ها پیش علیه داعش درعراق و سوریه انجام می شود، به هیچ عنوان نمی تواند تنها پاسخ به « خشونت افراط گرایی» باشد.

اوباما با تاکید بر اهمیت شبکه‌های اجتماعی لزوم مبارزه علیه تبلیغ ایدئولوژی‌های خطرناک را یادآور شد و گفت: گروه‌های تروریستی از تبلیغاتی بسیار هدفمند با امید جذب و منحرف کردن جوانان مسلمان به ویژه آن دسته از جوانانی که احساس طرد شدگی می کنند،استفاده می کنند. این حقیقت است. ویدیوهای بسیار با کیفیت، استفاده از شبکه‌های اجتماعی، صفحات شخصی تروریست‌ها در توییتر برای تحت تاثیر قرار دادن جوانان در اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، برنار کازنوو و ترزا می، وزیران کشور کشورهای فرانسه و انگلیس از جمله اشخاصی هستند که قرار است روز پنجشنبه در آخرین روز این نشست بین‌المللی شرکت کنند.

اوباما پیشتر در روز چهارشنبه در مقاله ای در ستون آزاد لس‌آنجلس تایمز نوشت که نبرد علیه افراط گرایی خشونت آمیز را نمی توان فقط با تکیه بر نیروی نظامی پیش برد. او نوشت که گروه هایی مانند القاعده و داعش از خشمی سوءاستفاده می کنند که ناشی از بی عدالتی و فسادی است که باعث می شود مردم احساس کنند شانسی برای پیشرفت در زندگی ندارند.

به گفته او، جهان باید پیشنهاد بهتری برای جوانان امروز داشته باشد. وی افزود که دولت هایی که مردم را از حقوق انسانی خود محروم می کنند زمینه را برای افراط گرایی فراهم می کنند.

اوباما هم در مقاله و هم در سخنرانی‌اش به قتل اخیر سه دانشجوی مسلمان در کارولینای شمالی هم اشاره کرد. او نوشت:‌ ما هنوز نمی دانیم که این سه فرد جوان که آمریکایی و مسلمان بودند چرا به شکلی فجیع در چپل هیل در کارولینای شمالی کشته شدند اما می دانیم که بسیاری از مسلمانان آمریکا در سراسر کشور نگران و بیمناک هستند.

ارسال به :