سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
کمپین «رسانه خاتمی می‌شویم»؛ اتحاد مجازی علیه سانسور
جرس: سخنگوی قوه قضاییه به شایعه‌ای که از چند هفته پیش درباره ممنوع‌التصویری خاتمی دهان به دهان می‌چرخید مهر تایید زد و حالا موجی وسیع در شبکه‌های اجتماعی برای اعلام حمایت از محمد خاتمی به راه افتاده است. 

غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری روز سه‌شنبه خود گفته بود که رسانه‌ها « حق ندارند » تصویر یا مطلبی از رییس‌جمهور اسبق ایران منتشر کنند. او برای این که خود مجبور به زبان آوردن نام خاتمی نشود از تعبیر « آقای خاص » درباره وی استفاده کرده بود.


رسانه‌ی خاتمی


کاربران شبکه‌های اجتماعی به ویژه در فیس‌بوک و توییتر بلافاصله بعد از اظهارنظر سخنگوی قوه قضاییه موجی با عنوان آقای خاص و رسانه خاتمی می‌شویم به راه انداخته اند. هدف آنها اعتراض به گسترش مرزهای سانسور است. صفحه‌ای نیز با عنوان « رسانه خاصی می‌شویم » در فیس‌بوک ایجاد شده که تاکنون بیش از ۲۸ هزار نفر آن را لایک کرده‌اند. محمدرضا جلایی پور که از جمله مشوقان اصلی این موج اینترنتی است در صفحه فیس‌بوک خود نوشته: « سانسور خاتمی در روزنامه‌ها کارساز نیست، وقتی در معاشرت‌ها، ارتباطات موبایلی و اینترنتی و صفحاتمان در شبکه‌های اجتماعی #رسانه_خاتمی_میشویم.» او در توضیح دلایل راه‌اندازی این کمپین گفته: « خاتمی بیش از یک فرد است. بپسندیم یا نه، نماد و پیشانیِ اصلاحات سیاسی است و بخش بزرگی از جامعه‌ی ایران را نمایندگی می‌کند. یکی از اهداف اصلاحات سیاسی هم این است که گروه‌های اجتماعی محذوف و بی‌صدا بتوانند نهادهای نمایندگی، رسانه و مشارکت سیاسی داشته باشند. هر چه صدای خاتمی بلندتر شود، مجال سخن گفتن سایر محذوفان و محصوران و بسط عدالت، آزادی، رفاه و دموکراسی فراهم‌تر می‌شود.»


نیت‌های انتخاباتی


اصلاح‌طلبان امیدوارند با نزدیک شدن به فصل انتخابات سال اینده مجلس از وزن خاتمی برای ائتلاف و ایجاد وحدت درونی استفاده کنند اما ممنوعیت انتشار عکس و اظهارنظرهای او در رسانه‌ها کار را برای آنها دشوار خواهد کرد. ممنوعیت کنونی بر شیوه تبلیغات انتخاباتی گروه‌های اصلاح‌طلب نیز تاثیر مستقیم خواهد گذاشت و آنها احتمالا قادر به چاپ عکس خاتمی بر پوستر‌های تبلیغاتی نخواهند بود. البته هنوز مشخص نیست که چه تعداد از نیروهای اصلاح‌طلبان موفق به عبور از فیلتر شورای نگهبان قانون اساسی می‌شوند و تا چه حد توان ایفای نقش در انتخابات بعدی مجلس را خواهند داشت ولی در حال حاضر آنها خود را مشتاق ورود به آن انتخابات نشان می‌دهند. تاثیر خاتمی به ویژه از این جهت برای اصلاح‌طلبان مهم تلقی می‌شود که شیوه عمل او در انتخابات سال گذشته ریاست‌جمهوری در خدمت رای‌اوری حسن روحانی بود. بنابراین اکنون نیز این امید وجود دارد که خاتمی بتواند عمود خیمه اصلاح‌طلبان شود و آنها را در ائتلاف برای کسب کرسی‌های مجلس آینده یاری کند.


واکنش روحانی چیست؟


حضور رسانه‌ای خاتمی در سالهای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ بسیار حداقلی و اندک بوده است. چهره‌ها و رسانه‌های اصولگرا او را هم با تعبیر « فتنه‌گر » یاد می‌کنند و اجازه فعالیت جدی سیاسی به وی نمی‌دهند. انتظار می‌رفت که نشستن حسن روحانی بر مسند ریاست‌جمهوری راه را برای فعالیت‌ موثر‌تر خاتمی هموار کند و به انزوای ناخواسته ۴ ساله او پایان دهد اما انسداد در فضای سیاسی ایران همچنان به قوت خود باقی مانده و فشارها بر خاتمی و متحدان او همچنان پابرجاست. روحانی در پیام خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری از هاشمی رفسنجانی و خاتمی به عنوان چهره‌های درخشان نظام یاد کرده بود و پیش از پیروزی نیز از نقش خاتمی برای ایجاد ائتلاف تقدیر کرده بود. اصلاح‌طلبان حالا از رییس‌جمهوری انتظار دارند که به سهم خود در برداشتن این موانع از پیش پای خاتمی تلاش کند. روحانی در مواجهه با درخواست‌ها برای رفع حصر میرحسین‌ موسوی٬ زهرا رهنورد و مهدی کروبی تاکنون تلاش منجر به نتیجه‌ای انجام نداده است و اکنون پرسش پیش رو این است که آیا وی درباره ممنوعیت اعمال شده علیه خاتمی هم رویه‌ای مشابه‌ اتخاذ می‌کند؟ بی عملی دولت یا عدم واکنش علنی به این محدودیت برای روحانی هزینه‌زا خواهد بود. هزینه‌‌ای که صرفا در ایجاد دلخوری و نارضایتی میان حامیان‌ کنونی‌اش خلاصه نمی‌شود بلکه قوه قضاییه و سایر نهادهای‌ تندرو را به این نتیجه می‌رساند که می‌توانند بدون دردسر به ادامه سیاست‌های سرکوب در داخل تداوم بخشند.

 

قدرت روز افزون شبکه‌های اجتماعی

 

موجی که در شبکه‌های اجتماعی برای حمایت از خاتمی به راه افتاده از این زاویه نیز اهمیت دارد که بار دیگر تاثیر رسانه‌های مجازی را در بی‌اثر کردن سانسورهای رسمی به رخ می‌کشد. رسانه‌های جایگزین روز به روز در حال قدرت گرفتن هستند و اتفاقا اعمال سیاست‌های سانسور درباره اشخاص باعث جلب توجه و جذابیت بیشتر آنها نزد افکار عمومی خواهد شد. پیام کاربرانی که طی روزهای اخیر با موج حمایت از خاتمی همراهی کرده‌اند نیز بیش از همه تاکید بر این است که دیگر دوران حذف و سانسور با حکم‌های دولتی به سر آمده و ممنوعیت چاپ عکس و اظهارهای کسی در رسانه‌های رسمی به معنای حذف آنها از افکار عمومی نخواهد بود. نکته قابل توجه در کمپین اخیر این است که گروهی از منتقدان جدی خاتمی هم به آن پیوستنه‌اند. منتقدان می‌گویند که گرچه مشی محتاطانه خاتمی را نمی‌پسندند اما از حقوق شهروندی بدیهی او دفاع می‌کنند و همراهی‌شان در این کمپین به معنای همراهی با موج دفاع از آزادی بیان است.  

ارسال به :