دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ -
- 09 Dec 2019
11 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
منتقد و نویسنده سرشناس سینمایی درگذشت
 جرس: زاون قوکاسیان منتقد و نویسنده کتاب‌های سینمایی دارفانی را وداع گفت.

 

به گزارش خبرآنلاین، قوکاسیان بعد از ظهر جمعه اول اسفندماه بعد از تحمل مدت طولانی بیماری در سرزمین خود اصفهان چشم از جهان فروبست.

 

مراسم خاکسپاری او روز یکشنبه و بعد از بازگشت برادرش از خارج کشور در اصفهان برگزار خواهد شد.

 

قوکاسیان مدتی بود که از بیماری سرطان معده رنج می‌برد. او برای درمان به اتریش رفته بود و بعد از مدتی درمان به اصفهان بازگشت. تا اینکه در نخستین روز اسفندماه 1393 از دنیا رفت.

 

قوکاسیان متولد ۱۳۲۹ اصفهان، فارغ‌التحصیل شیمی از دانشگاه اصفهان بود. او سال ۱۳۵۰ فیلمسازی آماتوری را با فیلم‌های ۸ م. م در سینمای آزاد آغاز کرد و مدتی سرپرست سینمای آزاد اصفهان بود.

 

قوکاسیان، کار تحقیق و تالیف کتاب‌های سینمایی را از سال 1350، با نگارش کتابی درباره فیلم «چشمه» ساخته آربی آوانسیان، شروع کرد و حدود 24 کتاب درباره سینماگران مختلفی همچون جمشید ارجمند، ارحام صدر، مسعود جعفری جوزانی، مسعود کیمیایی، عباس کیارستمی، بهمن فرمان آرا، خسرو سینایی، گلاب آدینه، فاطمه معتمدآریا، مجید انتظامی و... تالیف و تدوین کرده است.

 

از آثار تصویری قوکاسیان می‌توان به فیلم‌های «همه فرزندان من»، «فصلی دیگر»، «نقش خیال» و «خاج شویان» اشاره کرد.

 

داوری جشنواره‌های فیلم در ایران، اتریش، ایتالیا و ارمنستان، دبیر هنری جشنواره ملی فیلم کوتاه حسنات، حضور مستمر در رویدادهای سینمایی از جمله جشنواره فیلم کودک و نگارش صد ها مقاله، یادداشت و نقد سینمایی از دیگر فعالیت‌های این منتقد باسابقه بود. 

 

ارسال به :