دوشنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۸ -
- 26 Aug 2019
23 ذو الحجة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
جزئیات تازه‌ای از زندگی خصوصی “ولی امر مسلمین جهان”
 روزنامه‌نگارانی از آلمان قطعه‌های پازل زندگی خصوصی ابوبکر البغدادی را کنار هم چیده‌اند. 


رهبر خطرناکترین گروه تروریستی امروز جهان در مدرسه رد شد، از سربازی معاف شد و تحصیلات دانشگاهی‌اش هم بیشتر از حد معمول طول کشید. روزنامه‌نگارانی از آلمان قطعه‌های پازل زندگی خصوصی ابوبکر البغدادی را کنار هم چیده‌اند.
 
ابوبکر البغدادی خود را "ولی امر مسلمین جهان" خوانده و "خلافت اسلامی" بنیان گذاشته است. دامنه "خلافت" او فعلا به مناطقی از عراق و سوریه محدود شده است. بغدادی خطرناک‌ترین و قدرتمندترین گروه تروریستی امروز جهان را رهبری می‌کند، اما از زندگی خصوصی‌اش اطلاعات چندانی در دست نیست.


در ژوئیه ۲۰۱۴ ویدئویی از سخنرانی فردی سیاه‌پوش و عمامه به سر منتشر شد. گفته شد که او ابوبکر البغدادی، رهبر "داعش" (بعدها "دولت اسلامی") است. از البغدادی تنها دو عکس تأیید شده وجود دارد. پس از آن سخنرانی هم تنها پیام‌های صوتی منتسب به البغدادی منتشر شده است. ظاهرا رهبر "دولت اسلامی" بر خلاف اسامه بن‌لادن، رهبر پیشین شبکه تروریستی القاعده، و ایمن الظواهری، خلف او، علاقه‌ای به حضور در انظار عمومی و تبلیغات رسانه‌ای ندارد. ابوبکر البغدادی به همین دلیل "شبح" خوانده می‌شود.


روزنامه‌نگارانی از نشریه "زود دویچه تسایتونگ" آلمان و شبکه اول رادیو-تلویزیون این کشور زندگی رهبر "دولت اسلامی" پیش از هدایت این گروه تروریستی را بازسازی کرده‌اند. این گروه با سفر به محل زندگی و تحصیل ابوبکر البغدادی در عراق، عکس‌ها و مدارک تاکنون ناشناخته‌ای را یافته‌اند که بررسی آن‌ها تصویری از زندگی خصوصی رهبر "دولت اسلامی" به دست می‌دهد و اطلاعات موجود را تا حدودی تدقیق می‌کند. روزنامه‌نگاران همچنین با همسا‌یه‌ها وآشنایان پیشین البغدادی صحبت کرده‌اند.


سن، محل تولد و خانواده

در تحقیقات کپی اولین کارت شناسایی ابوبکر البغدادی مربوط به سال ۱۹۸۰ پیدا شد. بر این اساس، رهبر "دولت اسلامی" اول ژوئیه ۱۹۷۱ در شهر سامره (عراق) به دنیا آمده و نام اصلی او ابراهیم عواد ابراهیم البدری است. همسایگان می‌گویند البغدادی پسر سوم (چهار پسر) خانواده‌ای کشاورز و بی سر و صدا بوده است.

او در دوران مدرسه یک بار رد شده و در سال ۱۹۹۱ با نمره ۴۸۱ از ۶۰۰ دیپلم خود را گرفته است. البغدادی در دوران تحصیل به عنوان "برادر شهید" از امتیاز ویژه‌ای برخوردار بوده است. برادر کوچکتر البغدادی سرباز ارتش صدام حسین، دیکتاتور مخلوع عراق بود که کشته شد. البغدادی خود به دلیل مشکلات جسمی از خدمت در ارتش معاف شد. برگه معاینه پزشکی البغدادی در دوران دانشجویی نشان می‌دهد که "ولی امر مسلمین جهان" نزدیک‌بین است.

به گفته یکی از همبازی‌های البغدادی، او همواره علاقه داشته نقش رهبر را بر عهده بگیرد.


دیپلم و تحصیلات تکمیلی

ابوبکر البغدادی پس از دیپلم داوطلب تحصیل در دانشگاه بغداد می‌شود. او بر اساس مدارک موجود، رشته اول خود را حقوق انتخاب می‌کند؛ رشته دوم و سوم هم زبان‌های خارجی و علوم تربیتی.

اما معدل دیپلم "خلیفه" برای ورود به دانشگاه در این رشته‌ها مناسب نیست، پس برای تحصیل در رشته حقوق (اسلامی) به دانشگاه حقوق اسلامی بغداد می‌رود. او در ادامه رشته دانشگاهی خود را به "علوم قرآنی" تغییر می‌دهد.

البغدادی در سال ۱۹۹۹ کارشناسی ارشد می‌گیرد. موضوع پایان‌نامه او "تفسیر قرآن" بوده است؛ در ادامه هم وارد مقطع دکترا می‌شود. رهبر گروه تروریستی "دولت اسلامی" در سال ۲۰۰۳ در استان انبار عراق برای نخستین بار ازدواج می‌کند.

پس از حمله آمریکا به عراق (مارس ۲۰۰۳) البغدادی در فوریه ۲۰۰۴ به دلایلی که تا امروز مشخص نشده، دستگیر و ۱۰ ماه در اردوگاه "بوکا" در جنوب عراق نگهداری می‌شود. در تحقیقات روزنامه‌نگاران مدرکی مربوط به ۳۰ ژوئن ۲۰۰۴ مشاهده شد به قلم استاد راهنمای البغدادی. روی این برگه نوشته شده: «با من تماس نگرفت (دستگیر شده)».

در اردوگاه بوکا مظنونان امنیتی و تروریستی در کنار نیروهای سابق ارتش صدام حسین نگهداری می‌شدند. به اعتقاد کارشناسان، این هم‌نشینی تأثیر بسزایی در رفتار کنونی البغدادی و تشکیلات زیر نظر او داشته است.

البغدادی پس از آزادی از ارودگاه بوکا در دسامبر ۲۰۰۴ به دانشگاه باز می‌گردد و همزمان مؤذن محله‌ی "توبجی" در غرب بغداد می‌شود. او در سال ۲۰۰۷ پایان‌نامه دکتری خود را ارائه می‌کند و در نهایت مقطع تحصیلی دکتری را با نمره ۸۲ از ۱۰۰ به پایان می‌رساند.

استاد راهنما با وجود گلایه از غلط‌های املایی بسیار، نمره "بسیار خوب" را برای البغدادی منظور می‌کند.

دانشگاه بغداد به روزنامه‌نگاران آلمانی گفته که پایان‌نامه دکتری البغدادی در دسترس نیست. از قرار معلوم هر سه نسخه آن به سرقت رفته‌اند.


رهبری "دولت اسلامی"

بر اساس شواهد موجود، ابوبکر البغدادی پس از پایان تحصیلات ناپدید می‌شود. با این حساب این مدعا که البغدادی با ابو مصعب زرقاوی، رئیس پیشین شاخه‌ی عراق القاعده، شخصا آشنا شده، نمی‌تواند درست باشد. زرقاوی در سال ۲۰۰۶ در حمله هوایی ارتش آمریکا کشته شد.

البغدادی همچنین ادعا می‌کند که "سید" است و از نوادگان پیامبر اسلام. روزنامه‌نگاران آلمانی در تحقیقات خود هیچ مدرکی دال بر درستی این مدعا پیدا نکردند.

بنا بر برآورد دولت عراق و سرویس‌های جاسوسی غربی، البغدادی در ابتدا در شهر خود – سامره – و در قالب القاعده عراق شروع به مبارزه کرد.

گفته می‌شود رشته دانشگاهی رهبر "دولت اسلامی" به او کمک می‌کند اقدامات دهشتناک تروریستی را به نام دین توجیه کند. جهادگرایان در سال ۲۰۱۰ البغدادی را امیر خود خواندند. او در آوریل ۲۰۱۳ "خلافت اسلامی" پایه گذاشت؛ ابتدا در عراق و در ادامه در سوریه (داعش: دولت اسلامی عراق و شام). داعش در نهایت با این استدلال که "خلافت اسلامی مسلمانان جهان" مرز جغرافیایی نمی‌شناسد، نام خود را به "دولت اسلامی" کوتاه کرد.

منبع:  دویچه وله 
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.