سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
گفتگو با احمدشیرزاد درباره ممنوعیت رسانه‌ای خاتمی
جرس- اعلام ممنوعیت رسانه‌ای محمد خاتمی رییس‌جمهوری اسبق ایران توسط سخنگوی قوه قضاییه به موجی گسترده از واکنش‌ها در شبکه‌های مجازی منجر شده است. 

کمپینی با عنوان ما رسانه‌ خاتمی هستیم شکل گرفته که هدف از آن مقابله با سانسور حکومتی علیه خاتمی است. احمد شیرزاد نماینده مجلس ششم و از چهره‌های اصلاح‌طلب در گفتگو با جرس با اشاره به « غیرقانونی بودن » این ممنوعیت معتقد است که اصولگرایان از نقش و تاثیر خاتمی در انتخابات پیش روی مجلس هراس دارند. او باور دارد که تصمیم‌های این چنینی باعث دو‌قطبی‌تر شدن فضای انتخابات خواهد داشت و پیش‌بینی‌اش این است که راست‌های افراطی در ان شکست سختی خواهند خورد.

آقای شیرزاد، تحلیل شما از سخنان سخنگوی قوه قضائیه ایران که گفته‌اند رسانه‌ها حق ندارند تصویر یا مطلبی از آقای محمد خاتمی منتشر کنند، چیست؟


اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که اصولا چنین حرفی غیرقانونی است؛ یعنی آقای خاتمی در هیچ دادگاهی محاکمه نشده‌اند و حکمی علیه ایشان وجود ندارد. بنابراین از نظر حقوق شهروندی هیچ تفاوتی بین آقای خاتمی با آقای اژه‌ای و لاریجانی و یا لاریجانی‌ها وجود ندارد و همانگونه که رسانه‌ها می‌توانند از این آقایان تصویر و مطلب منتشر کند از آقای خاتمی هم می‌توانند.


البته آقای اژه‌ای گفته‌اند که دستگاه قضایی ایران در برخی موارد اجازه دارد که دستوراتی صادر کند از جمله درباره کسانی که شورای عالی امنیت ملی در مورد آن‌ها تصمیمی گرفته است، آیا از نظر حقوقی این شورا می‌تواند مصوبه‌ای در این مورد صادر کند؟


در این مورد در شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای صادر نشده است، هرچند به لحاظ حقوقی مصوبه این شورا نمی‌تواند محدودیت در حقوق افراد ایجاد کند. این سخنان سلیقه شخصی آقای اژه‌ای است و کاملا جنبه سیاسی دارد. در حالی که از قوه قضاییه انتظار می‌رود که بر مبنای قانون و اصول حقوقی رفتار کند. فکر می‌کنم آقایان باید اصول اولیه علم حقوق را مرور کنند تا متوجه شوند صحبت‌هایشان با کدام اصل حقوقی تطبیق دارد! اصل قانونی بودن جرم و مجازات ایجاب می‌کند که هیچ محدودیتی و محرومیت از حقوق اجتماعی برای شهروندان وضع نشود مگر به حکم قانون. اگر قرار باشد روسای قوه قضاییه و کسانی که در شورای عالی قضایی هستند قانون را رعایت نکنند آیا می‌توان توقع داشت که ماموران پایین دست، قانونی رفتار و عمل کنند؟ و یا اینکه صدور حکم سلیقه‌ای از سوی یک مقام قضایی باعث شایع شدن این روند در قوه قضاییه نخواهد شد و نقض قوانین کشور به شکل یک سنت در نخواهد آمد؟ به اعتقاد من این اظهارات پیامدهای بسیار خطرناکی دارد، جالب است که حداقل این کار را هم نکردند که ابتدا یک لباس قانونی به این سلیقه شخصی بپوشانند بعد صحبت کنند.


با توجه به اینکه هیچ مصوبه‌ای از سوی شورای عالی امنیت ملی مبنی بر ممنوعیت انتشار عکس و مطلب از آقای خاتمی در رسانه‌ها صادر نشده، چرا رئیس این شورا واکنشی ـ حتی در حد تکذیب ـ نسبت به این اظهارات غیرواقعی و غیرقانونی نشان نمی‌دهد؟


در اینکه مصوبه‌ای از سوی این شورا صادر نشده تردیدی وجود ندارد. استناد به شورای عالی امنیت ملی هم اولین بار نیست که صورت می‌گیرد و در برخی موارد دیگر هم چنین استنادی صورت گرفته و بنا به هر دلیلی که برای من هم قابل درک نیست تکذیبه‌ای از سوی این شورا صادر نمی‌شود البته در تایید آن هم مطلبی داده نمی‌شود. حتی در مواردی هم که گفته می‌شود این شورا احکامی صادر کرده آن احکام هم جای ابهام دارد اما در هر حال در این مورد خاص آن احکام و ابهام هم وجود ندارد. مهم‌تر از آن اینکه در صلاحیت این شورا نیست که آزادی‌های افراد را محدود کند. شاید در این شورا بحث‌هایی صورت گرفته اما اعضای آن و قوه قضاییه نمی‌توانند بدون حکم قاضی و دادگاه مشروع و قانونی از خود حکمی صادر کنند. وظیفه ماست که حالا به هر دلیلی که شورای عالی امنیت ملی ساکت است از قوه قضاییه مستند طلب کنیم. در واقع به جای اینکه فشار بیاوریم که چرا این شورا تکذیب نمی‌کند که ـ البته‌ای کاش می‌کرد ـ از قوه قضاییه بخواهیم مستند خود را ارائه دهد و اگر مستندی ندارند باید حرف خود را پس بگیرند.


اصولا انتشار مطلب و عکس از آقای خاتمی چه تبعاتی دارد که با آن مخالفت می‌شود؟


آقای خاتمی هشت سال رئیس جمهور این کشور بوده است و در حقیقت بخشی از تاریخ ایران زمین است، همانگونه که آقای احمدی‌نژاد هم بوده است. مگر الان که از عملکرد آقای احمدی‌نژاد دل خوشی نداریم می‌توانیم کتمان کنیم که او رئیس جمهور این مملکت بوده است؟ اصولا نمی‌شود با تاریخ معاصر کتمان آمیز برخورد کرد و صورت مسئله را پاک کرد. آقای خاتمی الان هم یک شخصیت تاثیرگذار سیاسی است و خاتمی بدون تصویر اجتماعی‌اش معنی دار نیست. نام و وجود ایشان تاثیرگذار است و تا حدی هم داغ دل آقایان به همین تاثیرگذاری ایشان برمی گردد. نقش محوری آقای خاتمی در اردوگاه اصلاح طلبی بر کسی پوشیده نیست و متاسفانه تصور می‌کنند با این استدلالهای بسیار کودکانه و وضع محدودیت‌ها می‌توانند نقش ایشان را کم رنگ کنند.


در انتخابات ۹۲ صحبتهای آقای خاتمی در بالا رفتن آرای آقای روحانی تاثیر بسیار زیادی داشت حالا حصر رسانه‌ای آقای خاتمی چه تاثیری در انتخابات مجلس آینده خواهد داشت؟


با نزدیک شدن به انتخابات یک سایه وحشتی اصولگرایان افراطی را فراگرفته که در انتخابات آینده چه خواهد شد و اصلاح طلبان چه خواهند کرد. از همین رو اصولگرا‌ها قبل از اینکه سوت مسابقه زده شود شروع کرده‌اند به دویدن و به دنبال این هستند که قطار تیم حریف را از ریل منحرف کنند و اختلالاتی در تیم حریف ایجاد کنند. جای تاسف است که اصولا شیوه مبارزاتی این دوستان بیش از اینکه اثباتی باشد و به دنبال این باشند که محبوبیتی در جامعه داشته باشند معمولا از راه ایجاد محدودیت برای طرف مقابل وارد می‌شوند. به نوعی می‌خواهند بگویند که قصد دارند انتخابات را یک سویه برگزار کنند در حالی که چنین اتفاقی نخواهد افتاد و فضای اجتماعی به شدت به ضرر این آقایان است. حضور و نقش محوری آقای خاتمی در انتخابات گذشته بسیار معنا دار و تاثیرگذار بود و نگرانی اصولگرایان هم از این نقش محوری است. باید توجه داشت انتخابات مجلس بیش از هر چیز نیازمند همدلی و هماهنگی نیروهای سیاسی است. جبهه اصلاح طلب یک جبهه متکثر است و حزب یکدست نیست اما خوشبختانه در بسیاری از اهداف همراهی و همدلی در میان آنان وجود دارد و باید در عرصه انتخابات مجلس این همدلی‌ها بیشتر شود و در دوره انتخابات بعدی با یک واقع بینی بتوان محدودیت‌هایی که بخش نظارتی تحمیل خواهند کرد را دور زد. قطعا حضور پررنگ و قدرتمندی که مردم در عرصه انتخابات دارند خواهد توانست برنامه طرف مقابل را کاملا بر هم بریزد. پیش بینی من این است که جناح راست افراطی در انتخابات آینده مجلس شکست سختی خواهد خورد. ممکن است با وضع محدودیت نگذارند اصلاح طلبان چهره‌های مطلوب و تاثیرگذار خود را به مجلس بفرستند اما هر چه محدودیت‌ها افزایش یابد از حیثیت مجلس کاسته خواهد شد. در هر حال این رفتار‌ها و روش‌ها باعث می‌شود انتخابات آینده بیشتر از دوره قبل دوقطبی شود و عزم مردم برای حضور و رقم زدن تحولی در انتخابات بیشتر خواهد شد.


بعد از اظهارات سخنگوی قوه قضاییه موجی در شبکه‌های اجتماعی برای حمایت از آقای خاتمی به راه افتاد، نظر شما در مورد تاثیر این واکنش‌ها در رسانه‌های مجازی چیست؟


در همین روزهای اخیر کمپین‌هایی که در فضای مجازی به راه افتاده طرفداران بسیار زیادی در حد ارقام چند صد هزار نفر دیده شده که داوطلبانه اخبار آقای خاتمی را منتشر کنند. برد فضای مجازی هم در کشور بسیار زیاد است. به همین دلیل وضع محدودیت‌ها برای شخصیت‌هایی مانند آقای خاتمی بسیار سطحی نگرانه است و آقایان در سخنان خود باید تجدیدنظر کنند. به عبارت دیگر رسانه‌ها چه عکس و مطلب آقای خاتمی را بزنند یا نزنند ایشان وجود دارد و حرفش تاثیرگذار است. بعد از این محدودیت‌ها میزان محبوبیت و نفوذ ایشان چندین برابر شده است.


ظاهرا در میان خود اصلاح طلبان هم که انتقاداتی نسبت به رویه آقای خاتمی داشتند محبوبیت ایشان بالا رفته است.


به طور طبیعی کسی که در موضع مسئولیت است بیشتر مورد انتقاد قرار می‌گیرد کمااینکه آقای روحانی الان بیشتر در مظان اتهام هستند اما وقتی این دوره‌ها می‌گذرد، جامعه مقایسه‌ای بین این دوره‌ها انجام می‌دهد که خیلی واقع بینانه‌تر است و جزییات کنار می‌رود و بر روی کل عمکرد چندساله نگاه واقع بینانه‌تری صورت می‌گیرد. اگر به پیامهایی که مردم در فضای مجازی مبادله می‌کنند نگاه کنید بسیاری از گلایه‌های موردی فراموش شده است. البته الان سیلی از توقعات صنفی کارگران، معلمان و دانشجویان به سوی دولت آقای روحانی سرازیر است اما بعد از گذر زمان دوره‌ها را با هم مقایسه می‌کنند و ارزیابی می‌کنند که در کدام دولت به آن‌ها توجه بیشتری شده است. اگر توجه کنید پیامهای چند روز اخیر در فضای مجازی نشان از افزایش محبوبیت آقای خاتمی دارد پیامهایی دیدم که حتی در دوران اوایل انتخاب آقای خاتمی که محبوبیت زیادی داشتند تا این حد پیامهای محبت آمیز و حمایتی از ایشان نمی‌شد. از همین رو، نیروهای اجتماعی و تحول خواه باید این فضا را گرم نگه دارند. الان مردم در کوچه و خیابان با هم صحبت می‌کنند و مسائل را به خوبی تحلیل می‌کنند. شاید آقایان خودشان را به ندیدن این پیام‌ها بزنند اما وقتی در خلوت خود می‌اندیشند متوجه می‌شوند که با این رفتار‌ها و روش‌ها باخته‌اند.
 

ارسال به :


نظرات
مرتضی : ۰۳ اسفند ۱۳۹۳, ساعت ۵:۲۹ بعد از ظهر
بزرگترین خبط قدرت پرستان نفی وجود منتقدان است اولا جامعه را از سرمایه های اصلی کشور محروم میکنند ثانیا خود بوقت نیاز انان را از دست میدهند تاریخ مااز این موارد بسیار دارد هرگز اطرافیان بی بنیاد وبی ریشه حامیان دوره دشواری نیستند رسول اعظم می فرماید اشرار امتنا فی جوارنا . سخنی از برتولد برشت نویسنده المانی است سراغ کمونیست ها امدند گفتم من که کمونیست نیستم یهودیان را بازداشت کردند گفتم من که یهودی نیستم سراغ من امدند دیگر کسی نبود که از من دفاع کند
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.