پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آیا حصر خبری خاتمی شکسته شد ؟
ما عادت کرده ایم که سطح توقعات خود را پایین بیاوریم .آگهی های تسلیت خطاب به شخصیت های مغضوب سابقه داشته است


جناب حسن روحانی رییس جمهور محترم ، به مناسبت فوت خانم فاطمه خاتمی خواهر گرامی سید محمد خاتمی ، پیام تسلیتی خطاب به ایشان صادر کرد. این پیام در سایت رییس جمهور ، خبرگزاری جمهوری اسامی (ایرنا ) ، روزنامه شرق و اعتماد و دیگر رسانه های اصلاح طلب بازتاب پیدا کرد. پیام رییس جمهور، در فضای مجازی به عنوان شکست بایکوت نام خاتمی در رسانه ها تعبیر شد و البته از لحاظ شکلی چنین است. آقای اژه ای و دولت آبادی گفته بودند نام خاتمی قدغن است و رسانه های اصلاح طلب با انتشار این پیام رییس جمهور ، قرق خبری را شکستند.

با ابراز تاسف از درگذشت این بانوی بزرگوار ، هرچند بازگشت نام خاتمی به صفحه اول روزنامه ها برای همه ما خبر خوشی است. اما آیا واقعا حصر خبری و تصویری خاتمی شکسته شد ؟ به گمان من پیام های تسلیت به تنهایی نمی تواند نشانه شکست حصر خبری و تصویری باشد. در گذشته هم آگهی های تسلیت خطاب به شخصیت های مغضوب و محذوف و یا با امضای افراد مغضوب و محذوف حتی در روزنامه محافظه کاری مانند اطلاعات ، سابقه داشته است . البته نمی توان منکر شد که پیام تسلیت رییس جمهور در این فضا، معنا و مفهوم سیاسی دارد. اما در عین حال تسلیت گفتن برای درگذشت عضوی از یک خاندان روحانی، امری عادی و مطابق پروتکل های حکومتی است.

آنچه آقای اژه های و جناحش با آن مخالفند ، نقش سیاسی و اجتماعی خاتمی است. آنها با محمد خاتمی ساکت و بی صدا به عنوان یک روحانی محترم و عضو بیت یک روحانی جلیل القدر کاری ندارند. نباید اشتباه کنیم و به جای خاتمی اصلاح طلب و منتقد با اخلاق و تاثیرگذار که خواسته و یا نخواسته نقش رهبری اصلاحات را به عهده دارد و شخصیتی غیر دولتی و دولت ساز است ،به بردن نام خاتمی در یک پیام تسلیت راضی شویم. اقدام جناب دکتر روحانی و روزنامه های اصلاح طلب به عنوان شروع و متزلزل کردن پایه حصر خبری البته خوب و معنادار است ، اما به شرطی که ادامه پیدا کندو از حد پروتکل های تشریفاتی تعزیت و تسلیت بگذرد.

ما عادت کرده ایم که سطح توقعات خود را پایین بیاوریم و به حداقل ها راضی می شویم.به نظر من ایرادی ندارد اما مبادا تصور کنیم که مطرح شدن نام خاتمی در پیام های تشریفاتی کافی است. ما می خواهیم خاتمی عزیز بتواند در سطح ملی و بین المللی به عنوان یک شخصیت تاثیر گذار و در عین حال وفادار به قانون اساسی و اصول نظام جمهوری اسامی ، مواضع سیاسی و فرهنگی و اجتماعی خود را آزادانه بیان کند و حصر خبری او که مبنای قانونی و دینی و اخلاقی ندارد به طور کامل شکسته شود. ضمن قدر دانی از رییس جمهور محرم و رسانه های اصلاح طلب به انتشار اخبار خنثی از خاتمی راضی نشویم. 

منبع: فیس بووک نویسنده 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


 

ارسال به :