شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 21 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
وقتی که خدا را هم سیاسی کردند


آن چه ما خداپرستان باور داریم، این بوده که خالق ما و تمامی جهان، خدایی است، یگانه و بی همتا که هیچ نظیری برای آن قابل تصور نمی باشد. هیچ همترازی ندارد و بلند مرتبه ترین است. اگر موجودی، ولو کاملا مقدس و خیلی والا مقام و بلند مرتبه، مانند پیامبران را همتراز او فرض کنیم، به شرک مبتلا گشته و شرک از بزرگ ترین گناهان می باشد.

اما این که وقتی فردی مستبد وخودکامه از نوع خودشان را بر این مملکت حاکم کردند که مملکت را به آن حد از وخامت رسانیده که سیاست های به کار گرفته شده، نه تنها زندگی و معیشت که همه چیز مردم را متاثر ساخته و این تاثیر هم نه ذره ای مثبت که تماما منفی باشد، خود تبعات بس ناگواری دارد که مشاهده می نماییم که مملکت چقدر افول نموده که در عمل، شماری حتی از تامین نان سفره خود عاجزمانده و عده بس زیادی، ناتوان تر از آنند که بتوانند زندگی حداقلی داشته باشند.

اما این که این موارد منتج به آن شود که افرادی، خدای سبحان را دو صورتی و چند صورتی تصور نمایند، باید بیان گرآن باشد که فاجعه ایجاد شده بسیار عمیق تر از حد تصور است.

خانمی مسن، به نام سیده ... که نامش به خوبی بیان می دارد که از سادات بوده وتا جایی که رویش شناخت دارم، دارای چند فامیل نسبی و سببی معمم می باشد، وارث شوهری کارمند بوده که در تصادفی کشته شده و او اینک مستمری شوهرش را دریافت می دارد.

کم بودن میزان حقوق مستمری، بالا بودن هزینه دوا و درمان بیماری سرطان دخترش و نداشتن کرایه خانه و مشکلاتی چند، همگی موجب شده تا جایی که از دیگران راهنمایی گرفته، به دفتر رهبری تا نهاد ریاست جمهوری و دفتر مراجع قم و هر مقام و منصبی، شکایت بنویسد که کپی همه را نشان می داد. چون هیچ جوابی نگرفته و نهایتا به همان اداره اولیه برگشته و با قسم دادن رییس آن اداره، می خواهد که برای او فکری کنند تا به گدایی نیفتد، خود ماجرایی می شود.

خود دیدم که او با گریه وزاری و التماس به آن مسوول می گفت شما را به آن خدای قبل از انقلاب قسم می دهم که مشکلم را حل کنید. آن قدر این قسم را تکرار کرد که جوابی نشنید و شماری کارمند جمع شده بودند تا او را آرام کنند و او که دید باز پاسخی نگرفته، گفت اگر آن خدای قبل از انقلاب را قبول ندارید، قسمتان می دهم به خدای زمان خاتمی که به دردم برسید. چند بار این را هم تکرار کرد. نهایتا با اشاره یکی، مبالغی را جمع کردند و به نوعی که به حرمت انسانی او لطمه ای وارد نشود، گفتند این را فعلا داشته باش تا ببینیم چه می شود کرد. البته امضایی از او گرفتند که بلی این را از منبع دولتی داده اند.

او پول را گرفت و رفت و من کنجکاو شدم تا ماجرا را از او جویا شوم که دیدم آن بنده خدا، باورمند تر از آن است که آن گونه می نمایاند. نیک می داند که خدای مهربان، یکی بوده و بیش از یکی تصور نمودن آن اصلا مورد ندارد. اما به این نتیجه رسیده که سطح و میزان عملکرد مقامات وافراد دولتی، با باور آن ها ربط داشته که آن که درست تر کار می کند، باور مند تر است و آن هایی که به دردش نرسیده و نمی خواهند برسند، فقط نام خدا را برزبان می آورند. او خیلی صریح می گفت که خدا، خدا کردن الکی که کار نمی شود و باید عمل این ها نشان دهد که خدایی است که نشان نمی دهد. وقتی گفتم که این رییس اداره و کارمندان که گناهی ندارند، خیلی خوب می دانست که این گونه است ومی گفت وقتی دستم به آن بالایی ها نمی رسد، دل پر دردم را چگونه خالی و چگونه نشان دهم که با این رفتار مسوولین مخالفم؟

به باور او، آن چه اینک به نام خدا وپیامبر و اسامی مقدس و تحت نام دین به کار می برند، ریاکاری و تظاهر می باشد و او ناگزیر شده که به نوعی به مسوولین بفهماند که خدای واقعی مورد نظر او است و نه خدایی که الکی می گویند و وخودشان ضدآن عمل می نمایند.

او بعد از سال ها شکایت، خودش می گفت که وقتی آن بالا یی ها، قماش رحیمی اند، من چه ساده بودم که شکایت نزد آن ها بردم؟ ادامه داد که همه چیز را خراب کردند و از خدا هم نگذشتند که خدا ازشان نگذرد.
ماجر به ظاهر تمام شد. اما کلام آن عمقی را وامی نمود که واقعا باید دید کار به کجا رسیده که خدا را هم سیاسی کرده اند؟ خدا، همان خداست. اما تصور تفاوت بین خدای قبل از انقلاب، خدای زمان خاتمی و خدای کنونی، یعنی سه عمل متفاوت در حکومت کشور ما و نه در ذات اقدس الهی.

کار به جایی رسیده که وقتی نام خدا را می برندو ضدش عمل می نمایند، باید این گونه شود که افرادی این گونه بپندارند که آن خدایی مورد نظر است که در عین نادیده بودن، درگفتار و رفتار و کردار مقامات نمود داشته و فقط حرف خالی از او نباشد که متاسفانه چنین شده است.
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.