سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
عضو شورای مرکزی خانه کشاورزی: ادامه بحران ریزگرد مزارع کشاورزی را نابود می‌كند
 جرس: عضو شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: مسئولان ۱۰ سال پس از شروع بحران ریزگرد‌ها به فکر ریشه یابی و حل این مشکل افتاده‌اند در حالی که بحران ریزگرد‌ها در خوزستان خسارت بسیار زیادی به بخش کشاورزی این استان وارد کرده است.  

 

جواد کاظم نسب در گفت‌وگو با ایلنا در رابطه با بحران ریزگرد‌ها در مناطق جنوبی کشور و تاثیر آن بر کشاورزی این منطقه اظهار کرد: کاهش سطح دبی آب کارون، احداث سد کرخه و خشکاندن تالاب‌ها از جمله تالاب هورالعظیم (بخش جنوبی این تالاب در قالب میدان نفتی آزادگان است) از علل بحران در این منطقه است؛ همچنین بیابان‌های عراق نیز در بروز این بحران تاثیرگذار بوده است.

 

وی بااشاره به خسارت دیدگی کشاورزان این منطقه، افزود: دولت با برآورد میزان خسارت و جبران آن شاید بتواند از شرایط نامساعدی که برای بخش کشاورزی این استان حاصلخیر به وجود آمده، جلوگیری کند.

 

کاظم نسب با بیان اینكه ادامه بحران ریزگرد مزارع کشاورزی را نابود می‌كند،تاکید کرد: با آبرسانی به مزارع و نخلستان‌ها می‌توان تا حدی این مناطق را ازریزگرد‌ها و تاثیرات منفی آن دور كرد وگرنه باید شاهد از بین رفتن کشاورزی در این بخش باشیم.

 

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: با وجود سدهای عظیم این منطقه امسال مجوز کشت شلتوک در منطقه کرخه به کشاورزان داده نشد؛ همچنین تاثیر ریزگرد‌ها برمحصولات نخلستان‌های خرما نیز تاثیر خواهد گذاشت، سرمایه عظیمی در این منطقه است که با این بحران رو به نابودی است، کمک به کشاورز در قالب اعطای تسهیلات و آبرسانی به مزارع و ایجاد کمربند سبز برای جلوگیری از ورود ریزگرد‌ها شاید بتواند به حل این بحران کمک کند. 

ارسال به :