پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ظریف: نشانه ​ای از ترک مذاکرات توسط آمریکا ندیدیم​ ​ ‎​
جرس: وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه اگر طرف آمریکایی بخواهد از ترفند فشار استفاده کند اثر منفی خواهد گذاشت، گفت: قصد ترک مذاکرات را نداریم.

 

محمد جواد ظریف در پایان مذاکرات ژنو درباره اظهارات جان کری در لندن افزود: ما در مذاکرات نشانه‌ای از این اظهارات ندیدیم و البته واضح است که هر طرفی که احساس کند منافع، دیدگاه و اهدافش مورد توجه قرار نمی‌گیرد، این امکان وجود دارد که از مذاکرات خارج شود.

 

وی با تاکید براینکه ایران برای رسیدن به راه حل نهایی آمادگی دارد، افزود: ما به دنبال راه حلی هستیم که حقوق مردم ایران به طور کامل به رسمیت شناخته شود و طرف‌های مذاکره حتما می‌دانند که اگر به حقوق مردم احترام گذاشته نشود و دستاوردهای فنی نادیده گرفته شود توافقی در کار نخواهد بود.

 

ظریف با تاکید براینکه ما قصد ترک مذاکرات را نداریم، گفت: ما در چارچوب‌های بین المللی و با اراده سیاسی برای رسیدن به نتیجه وارد مذاکره شده و گرفتار بازی‌های رسانه‌ای نشده‌ایم و نخواهیم شد.

 

وی افزود: ما برای اهداف سیاسی خودمان وارد مذاکرات شده‌ایم نه برای اهداف دیگران.

 

ظریف در گفت وگو با واحد مرکزی خبر درباره اینکه آیا قضاوت درباره نتایج گفت‌وگوها همچنان زود است، گفت: تا زمانی که به نتیجه قطعی و نهایی نرسیم قضاوت همچنان زود است زیرا این گونه مذاکرات با یک جمله ممکن است به بن‌بست کشیده شود و یا از بن بست خارج شود باید صبر کرد و توافق در جزئیات هم حاصل شود.

 

وی درباره تمدید احتمالی مذاکرات گفت: به تمدید فکر نمی کنیم زیرا معتقدیم تمدید مذاکرات به نفع هیچ کس و به نفع حل موضوعات هم نیست.

 

وزیر خارجه کشورمان گفت: باید در همه جزئیات به توافق برسیم زیرا درباره کلیات توافق وجود دارد.

 

ظریف با بیان اینکه این جزئیات است که وقت مذاکره‌کنندگان را گرفته است افزود: اگر نتوانیم در جزئیات به توافق برسیم بسیار سخت است که بتوانیم درباره یک توافق صحبت کنیم.

 

وی درباره انتشار خبری در برخی رسانه‌های غربی درباره توافق در کلیات در این دوره نشست ژنو گفت: توافق جزئی و کلی نخواهیم داشت بلکه معتقدیم باید توافق همزمان پیش برود البته ما در یک لحظه نمی توانیم درباره همه موضوعات توافق کنیم بنابراین لازم است که موضوعات را تک تک جلو ببریم و الان هم داریم همین کار را انجام می دهیم .

 

وزیر خارجه کشورمان افزود: درباره برخی موضوعات گام‌هایی رو به جلو برداشته شده است ولی در نهایت توافق به صورت یک مجموعه جزئیات و نکات ریز خواهد بود. 

 

ارسال به :