چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
حرکت‌های صنفی فرهنگیان خودجوش و اصیل است
 جرس- مژگان مدرس‌علوم: همزمان با بررسی بودجه ۱۳۹۴ در مجلس شورای اسلامی و افزایش ۱۴ درصدی حقوق معلمان٬ شمار زیادی از معلمان در نقاط مختلف کشور طی روزهای گذشته در اعتراض به وضعیت معیشتی خود از رفتن به کلاس‌های درس خودداری کردند.  

اعتراضات صنفی معلمان تنها به تهران محدود نشده و دامنه‌ی اعتراضات در شهرستان‌ها کشیده و در حال گسترش است.

همچنین کانون صنفی معلمان ایران با تمرکز بر تضعیف حقوق معلمان ایران طی ارسال نامه‌ای به وزارت کشور خواهان برگزاری تجمع مسالمت آمیز و قانونی شده است تا صدای خود را به گوش مسوولین و به خصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران برسانند اما تاکنون پاسخی به این نامه داده نشده است.


هاشم خواستار، عضو کانون صنفی معلمان ایران با تاکید بر این موضوع که حرکت‌های صنفی فرهنگیان طی هفته‌های گذشته به شکل حرکتی اصیل و خودجوش در سراسر ایران در حال گسترش است، به «جرس» می‌گوید: «این حرکت‌ها و اقدامات مدنی کاملا در چارچوب قانون اساسی است و روز دهم اسفند معلمان اعلام کرده‌اند که به کلاس نخواهند رفت. حالا در برخی از مدارس گفته‌اند که به کلاس درس نمی‌روند و برخی هم گفته‌اند که در جلوی ادارات کل آموزش و پرورش و در تهران هم در جلوی مجلس تجمع خواهند کرد.»


این فعال صنفی در ادامه به خواسته‌های اصلی معلمان اشاره کرده و می‌افزاید: «معلمان به وضع معیشتی خود و بودجه سال آینده وزارت آموزش و پرورش معترض هستند. قدرت خرید معلمان از نصف هم بیشتر کاهش پیدا کرده و با توجه به تورم و افزایش هزینه‌های زندگی افزایش ۱۴ درصدی حقوق در بودجه سال آینده قابل قبول و توجیه نیست. جالب است که طبق گزارش بانک مرکزی هزینه یک خانواده تهرانی ۳۵ میلیون ریال و یک خانواده شهرستانی ۲۵ میلیون ریال برآورد شده٬ حال مسوولین باید پاسخ دهند با این افزایش ۱۴ درصدی معلمان چگونه باید زندگی کنند؟! مثالی برایتان می‌زنم حقوق ماهانه من که حق مهندسی هم می‌گیرم ۱۳ میلیون ریال است حال تصور کنید یک معلم دارای همسر و فرزند و اجاره نشین چگونه باید زندگی کند؟! این در حالی است که بودجه برخی نهادهای خاص (نهادهای امنیتی و نظامی) در سال آینده بیش از شصت و هفتاد درصد افزایش پیدا کرده‌ است.»


وی با بیان اینکه بودجه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش و پرورش ناکافی است، تصریح می‌کند: «طبق آمارهای رسمی منتشر شده ۲۵ درصد تورم در سال جاری داشتیم این میزان باید در افزایش حقوق سال آینده در نظر گرفته شود اما آنچه که زمزمه‌هایش را می‌شنویم افزایش حقوق معلمان مطابق با نرخ تورم نیست. معلمان به خصوص در شهرهای بزرگ در تامین نیازهای اولیه زندگی‌ خود مانده‌اند و حتی در زیر خط فقر زندگی می‌کنند. حتی میزان حقوق معلمان در مقایسه با کشورهای همسایه مانند ترکیه و کشورهای عربی کمتر است. جاب است که در همین کشور انواع و اقسام نهاد‌ها تاسیس می‌شود که بودجه‌های کلان به آن‌ها تعلق می‌گیرد برای مثال در همین مشهد اداره بصیرت زایی وجود دارد که بودجه از دولت دریافت می‌کند حالا چطور می‌خواهند بصیرت مردم را بالا ببرند خدا می‌داند. در سیستم کشور ما نهادهایی وجود دارد که آقایان آن‌ها را مهم‌تر از آموزش و پرورش می‌دانند. بروید ببینید تشکیلات آقای مصباح یزدی چه بودجه کلانی دریافت می‌کند! کشور ما کشور فقیری نیست بلکه کشور ثروتمندی است اما پول نفتش ببینید به کجا‌ها می‌رود و آن وقت معلمان ما باید در چه شرایطی بسر ببرند که از سرناچاری به کلاس نروند تا مسئولین صدایشان را بشنوند. از همین رو اتحاد معلمان برای طرح خواسته‌ها و مطالباتشان شکل گرفته و روزهای گذشته این اتحاد محکمتر و هماهنگ‌تر شده است.»


نمایندگان کانون‌های صنفی در دیدار با تعدادی از نمایندگان مجلس و رؤسای کمیسیون‌های ذی ربط در خصوص مشکلات فرهنگیان و بودجه آموزش و پرورش گفتگو کردند اما هیچ پاسخی که نشان از توجه نمایندگان مجلس به وضعیت معیشتی جامعهٔ فرهنگیان داشته باشند ندادند.


در همین راستا، حدود شش هزار معلم در سراسر کشور با امضای طوماری خطاب به «علی لاریجانی»، رئیس مجلس شورای اسلامی، از برخوردهای سیاسی با مشکلات معیشتیشان اعلام نارضایتی کردند و خواستار رفع تبعیض و برقراری عدالت بین معلمان و سایر کارکنان دولت شدند.


آقای خواستار خاطرنشان می‌کند: «با توجه به این واقعیت‌های تلخ زندگی معلمان و مشکلات معیشتی آن‌ها تاکنون رایزنی‌ها با دولت و مجلس بی‌ پاسخ مانده است و مسئولین عملا هیچ برنامه‌ای موثر در جهت رفع مشکلات معلمان ندارند. به صراحت عرض کنم این‌ها نمایندگان مردم در مجلس نیستند و تنها چشم خود را به نهادهای وابسته رهبری دوخته‌اند و هوای آنجا‌ها را دارند. حتی اقلیتی از آن‌ها هم سخنی از مشکلات معلمان به زبان نمی‌آورند چرا؟ زیرا وابسته به نهاد رهبری هستند و در مقابل اعتراضات صنفی معلمان با زدن اتهام سیاسی به آن‌ها احکام غیرعادلانه و غیرقانونی برایشان صادر می‌کنند. البته باید تاکید کنم که معلمان باید بینش سیاسی داشته باشند چراکه داشتن بینش سیاسی حق هر انسانی است و بر اساس همین بینش سیاسی است که حقوق خود را می‌طلبند و آزادی و دموکراسی می‌خواهند. اما حاکمان نمی‌توانند این آگاهی و بینش سیاسی را تحمل کنند. من فقط جا دارد تنها به بخشی از این احکام اشاره کنم که باز تاکید می‌کنم این‌ها تنها بخشی از احکام هست:
رسول بداقی نز دیک ۶ سال است که در زندان به سر می‌برد.
سید محمود باقری بیش از ۴ سال است که زندان است
علیر ضا قنبری حبس ابد
علی اکبر باغانی ۶سال و۱۰سال تبعید
بهشتی لنگرودی ۵سال حبس
مختار اسدی ۱ سال حبس
اسماعیل عبدی دبیر کل کانون تهران ۱۰ سال حبس به ۵سال تعلیق
پیمان نودینیان به ۲سال تبعید
علی صادقی از همدان ۲سال تبعید به کنگاور
اسکندر لطفی۳سال تبعید به اردبیل
نبی الله باستان از شهر کرد ۶ماه زندان و۵سال تبعید به لرستان
سید مجتبی ابطحی از خمینی شهر بازنشستگی پیش از موعد
نادر قدیمی ویوسف رفاهیت ویوسف زارعی از همدان تبعید
لطفی نیا از مشهد ۳ماه انفصال خدمت
ستار زارعی از خمینی شهر۳ماه انفصال
خانم دیباج از خمینی شهر ۳ماه انفصال
عمادی از خمینی شهر ۱سال تبعید
مرتضی‌پور ازتبریز ۹۱ روز زندان
کل اعضا هیئت مدیره کانون یزد از جمله شیرازی، میرزایی، جهانگیری، شاهدی و... تبعید و۱۱ نفر از اعضائ کانون کردستان هر کدام به ۴ ماه حبس
و.....»
بعد از گذشت روز‌ها از تحصن معلمان در اعتراض به وضع معیشتی خود، شورای مرکزی تشکل‌های صنفی فرهنگیان سراسر کشور با صدور بیانیه‌ای به تحلیل ریشه‌های این اعتراض صنفی به نسبت گسترده و نقد شیوه برخورد دولتمردان و نمایندگان مجلس با اعتراضات صنفی معلمان پرداخته است و خواستار دیدار با رئیس جمهور شده است.

در بخشی از این نامه آمده است که از آنجا که بودجهٔ سال آیندهٔ آموزش و پرورش از ابتدا با کسری مواجه است و بر خلاف ادعا‌های مطرح شده، رشد ۲۱ درصدی بودجهٔ سال۹۴، حتی جبران کسری چهار هزار میلیارد تومانی سال ۹۳ را نیز نخواهد کرد، و ازآنجا که به گفتهٔ مسئولان، بیش از ۹۸ درصد بودجه، صرف حقوق پرسنلی این وزارت خانه می‌گردد، انتظار ترمیم حقوق و یا بهبود کیفیت آموزش، منتفی است. براین اساس واقعیت‌های بودجهٔ سال آیندهٔ این نهاد، در بحث‌هایی همچون پاداشِ پایان خدمت، هزینه‌های جاری مدارس، سرانهٔ دانش آموزی، هزینه‌های رفاهی و حتی در بخش حقوق و حق التدریس معلمان و بسیاری از هزینه‌های ضروری دچار مشکلات جدی خواهد بود. این در حالی است که بودجهٔ برخی از وزارت خانه و نهاد‌ها، رشدی بالای ۷۰ درصد داشته است.


هاشم خواستار در پایان می‌گوید: «متاسفانه بعد از آمدن دولت روحانی هیچ تغییری در جهت بهبود وضعیت معلمان صورت نگرفته است. واقعا نمی‌دانم مسئولین چگونه فکر می‌کنند؟ به هر جایی که مراجعه می‌کنید مردم در حال نالیدن هستند و گلایه دارند از وضعیت معیشتی خود. من به بازجو و قاضی خود که من را متهم می‌کردند گفتم کلاه خودتان را قاضی کنید آیا با این شرایط معلمان می‌توانند زندگی کنند؟ حالا می‌گویند اقدام علیه امنیت ملی انجام می‌دهید! من‌‌ همان سال ۸۳ به قاضی گفتم شما حقوق معلمان را بالا ببرید آنوقت اگر افرادی پیدا شدند که بخواهند از معلمان سوء استفاده سیاسی کنند خود معلمان جوابشان را خواهند داد مانند کارمندان شرکت نفت که حقوق بالا دارند و اعتراضی هم ندارند. متاسفانه در کشورهای جهان سوم معلمان باید فقط دکوری باشند که سرکلاس بروند و دانش آموزان را ساکت کنند.»


همچنین بر اساس گزارش‌ها، معلمان همچنین به طرح مجدد مصوبه افزایش فوق العاده شغلی کارکنان دولت و اجرایی شدن این مصوبه بدون ملاحظه حقوق صنفی آنان و همچنین در نظر گرفته نشدن بودجهٔ مناسب برای آموزش و پرورش در سال ۹۴ اعتراض دارند.


مصوبهٔ هیئت وزیران در واقع اولین مصوبه دولت در سال ۹۲ است که طبق آن کارکنان دولت که دارای مدرک کار‌شناسی هستند در اوراق کارگزینی خود از ارتقاء ضریب حقوقی برخوردار می‌شوند. در حال حاضر میزان امتیاز فوق العاده شغل فرهنگیان در احکام کارگزینی با مدرک کار‌شناسی ارشد برابر با ۸۰۰ است. این در حالی است که امتیاز فوق العاده شغل کارمندان دولت بر اساس مصوبه هیات وزیران با مدرک کار‌شناسی ۱۵۰۰ و با مدرک کار‌شناسی ارشد ۲۰۰۰ است. در همین مصوبه اضافه شده که این ارتقاء حقوقی برای مشاغل حساس در نظر گرفته شده، به تعبیر این مصوبه، آن دسته از کارکنانی دارای مشاغل حساس‌اند که در ادارات و وزارتخانه‌ها مشغول به کار هستند.
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.