دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ -
- 06 Apr 2020
12 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
افسوس دیرهنگام!
لابد اطرافیان ولی فقیه جدید انتظار داشته اند که اگر نماز میتی هم خوانده می شود، چون آن ماجرای معروف تاریخی در نیمه شب باشد و پنهان از انظار عمومی، و خبرش هم به هیچ وجه داده نشود، چه رسد که عکس های آن بر روی پایگاه خبری جماران بیاید  


در حالی که هسته ی سخت قدرت در ایران هر روز در انزوای بیشتری قرار می گیرد و در جریان ریزش نیروهای سر به فرمان هر لحظه خود را تنهاتر حس می کند، سید محمد خاتمی تبدیل به خط قرمزی شده است که انزوای او به تعبیر اقتدارگرایان می تواند معادله ی قدرت را در جمهوری اسلامی بر هم زند.

قرار دادن رهبر اصلاحات در "سیبل نشانه روی" تمامیت خواهان، در واقع نوعی ارسال پیام به مسوولان دولتی و مقام های حکومتی است که هشیار باشید که اگر دست از پا خطا کنید آینده ای مشابه ی وی در انتظار شما خواهد بود، چون در جمهوری اسلامی هیچکسی از حاشیه ی امن برخوردار نیست و تنها یک نفر است که حرف اول و آخر را می زند و او نیز سرکشی و گردن کشی احدی را تحمل نمی کند.
آن چه این روزها در فضای رسانه ای کشور روی داده و می دهد و هر روز شاهد پرده های جدیدی از آن هستیم در واقع مصداق این ضرب المثل معروف است که "به در می گویند که دیوار بشنود". هدف اصلی هسته ی سخت قدرت این است که در چنین فضای رعب و وحشت و تنبیه و تهدیدی کسی جرات نکند دست از پا خطا کند یا خود را آن چنان زیر چتر حمایت حکومت ببیند که خواسته و ناخواسته از خط قرمزها عبور کند.

در جریان پیغام و پسغام های سیاسی جدید، اين بار فوت يكي از بستگان نزديك آيت الله خميني و نمازگزاردن سيد محمد خاتمي بر جنازه صادق طباطبائي مساله ساز شده است تا نوادگان بنیانگذار جمهوری اسلامی نیز با هدف واقع شدن رسانه ی رسمی اشان مورد خطاب و عتاب قرار گیرند تا آن ها نیز حساب کار دستشان بیاید و متوجه ی رفتار و کردار خود باشند تا به سرنوشت دیگران گرفتار نیایند.
توقيف دو سايت خبري نزديك به اصلاح طلبان ، جماران و بهار نيوز، این بار حلقه ی حذف را تا بیت آیت الله خمینی پیش برده است تا به ویژه "سید حسن" متوجه باشد که قوم و خویش بودن با رئیس جمهور پیشین و آمد و شد با وی می تواند هزینه دار باشد و خطر آفرین.

ماجرا به ظاهر ساده بود و روشن. اگرچه سید صادق طباطبائی از یک سو برادر عروس آیت الله خمینی محسوب می شد و از سوی دیگر خواهر زاده آیت محمد باقر صدر، اما اگر او در شرایط بیماری به خطا وصیتی هم کرده و آرزویش این بوده باشد که پس از فوت نماز میت را سید محمد خاتمی بر پیکرش بخواند، اما دیگران باید عاقل می بودند و می دانستند عمل به وصیت در جایی که حکم حکومتی جاری و ساری است بی معناست، به ویژه وقتی که هشدار این بوده باشد که رهبر اصلاحات "از سران فتنه" است، نه از یاران و معتمدان بستگان ولی فقیه پیشین!

لابد اطرافیان ولی فقیه جدید انتظار داشته اند که اگر نماز میتی هم خوانده می شود، چون آن ماجرای معروف تاریخی در نیمه شب باشد و پنهان از انظار عمومی، و خبرش هم به هیچ وجه داده نشود، چه رسد که عکس های آن بر روی پایگاه خبری جماران بیاید

اگرچه رسانه های خبری نزدیک به اقتدارگرایان به ویژه سپاه عبور از چنین خط قرمز مهمی را علت "فیلتر شدن" و "از دسترس خارج شدن" سایت جماران و بهار نیوز به "دستور قضایی" عنوان کرده اند، اما مسلما برگزاری مراسم ترحیم پرشکوه خواهر سید محمد خاتمی در شهرک قدس تهران و پوشش گسترده ی خبری آن را نباید در اقدام اخیر مسوولان قوه ی قضائیه بی تاثیر دانست که به نوعی یادآور توقیف وسیع مطبوعات در بهار اصلاحات است - همان که میرحسین موسوی آن را "توقیف فله ای مطبوعات" خواند.

این همان نکته ی سر به مهری است که در گزارش خبرگزاری فارس به صورت غیرمستقیم آمده و دلیل از دسترس خارج شدن این دو سایت خبری را فراتر از خواندن نماز میت بر پیکر سخنگوی دولت موقت عنوان شده است: این اقدام به واسطه پوشش گسترده عکس‌ها و اخبار سید محمد خاتمی رییس جمهوری اسبق ایران و مصاحبه با « چهره‌های رادیکال اصلاح‌طلب » بوده است.

نکته ی حائز اهمیت مراسم- به جز شعارهای مکرر "یا حسین، میر حسین" در هر گوشه و کنار مسجد و هر فرصت و زمان ممکن-این بود که به جز اقشار گوناگون اصلاح طلبان، تحول خواهان و طرفداران جنبش سبز، طیف گسترده ای از محافظه کاران معتدل و حتی وزرای دولت احمدی نژاد نیز بر خود واجب دیده بودند که در این مکان حاضر شوند و نه تنها خود را به سید محمد خاتمی برسانند و به او تسلیت بگویند، بلکه عکس یادگاری هم بگیرند.

بدون تردید این اقدامی ناپسند و غیرموجه از جانب آیت الله خامنه ای و نزدیکانش ارزیابی می شده است، به ویژه آن که هر لحظه عکس و فیلم جدیدی در مقابل چشمان افکار عمومی داخلی و خارجی قرار می گرفته است که خود نشانه ی مهمی بوده است از انزوای بیشتر اقتدارگرایان و دوری گزیدن آن ها از سفارش های مکرر ولی امر مسلمین.

بی شک آن هایی که ماه پیش مدیران مطبوعات را گرد آوردند تا برای آن ها خط و نشان بکشند که مطلبی در مورد سید محمد خاتمی منتشر نکنند یا عکس رهبر اصلاحات را در رسانه های چاپ نکنند، پس از شنیدن گزارش های گوناگون سخن چینان و مقام های اطلاعاتی و انتظامی از عنایت فراوان به رهبر اصلاحات و دیدن خبرها و گزارش های این مراسم حسابی به فکر فرو رفته اند!

آن ها بدون شک محکم دست روی دست کوبیده و آهسته در دل گفته اند که "این دل غافل چرا دستور ندادیم که کسی حق دیدار با ( سه نقطه) را ندارد تا خبر و عکسی تولید نشود تا منتشر گردد!". همچنین افسوس بسیار خورده اند که چرا حکم حکومتی صادر نشد که هیچ مقام دولتی و مسوول حکومتی "حق ندارد با ( سه نقطه) دیدار کند و تلفنی صحبت کند، حتی پیام تبریک یا تسلیت ارسال دارد!".

این افسوسی است که در ماه های آینده نیز تکرار خواهد شد و هر چه به انتخابات های پیش رو نزدیک شویم شدت و حدت بیشتری هم خواهد گرفت، به گونه ای که در پی اعمال سیاست "حصر خبری رهبر اصلاحات از طریق ممنوع الخبر و ممنوع العکس کردن"؛"ممنوع التماس شدن مقام های دولتی و شخصیت های حکومتی با سید محمد خاتمی" و " تنبیه و تهدید هر کس و هر چیز در جهت تحمیل سیاست " کور شوید، کر شوید و..."، باز مسلما افسوس خواهند خورد که چرا حکومت نظامی اعلام نکردیم و...!

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.