شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 21 Apr 2018
04 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مولوی عبدالحمید: اگر اهل سنت تهران مسجد داشته باشند تاثیرش جهانی و به نفع نظام خواهد بود
 جرس: شیخ الاسلام مولوی عبدالحمید ضمن تاکید بر نظارت دقیق حاکمیت مبنی بر جلوگیری از اعمال سلیقه در امور دینی و مذهبی اهل سنت، اظهار داشتند: اگر اهل سنت تهران مسجد داشته باشند، یقینا تاثیر آن در بیرون از کشور بیشتر بوده و به نفع جهان تشیع و نظام جمهوری اسلامی خواهد بود.

 

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخشی از خطبه های روز جمعه هشت اسفند ابتدا به سفر هفته گذشته «کاروان امت واحده» به استان سیستان و بلوچستان اشاره کرده و ضمن ابراز خرسندی از این اقدام خاطرنشان کرد: هفته گذشته کاروانی با عنوان «کاروان امت واحده» به این استان تشریف آوردند و مورد استقبال قرار گرفتند. بنده در سفر بودم.، در تماسی که دوستان با بنده گرفتند گفتم که هر کسی با انگیزه ایجاد وحدت گام بردارد، ما از او استقبال کرده و او را در آغوش میگیریم.


وی در ادامه اظهار داشت: بنده از موضع گیریها، صحبتها و تأثرات مثبت این کاروان در زمینه وحدت متأثر شدم که الحمدلله در جامعه ما، اعم از شیعه و سنی، انسانهای دوراندیش و دارای تفکر صحیح هستند که نه ظاهرا و از روی سیاست، بلکه واقعا به وحدت اعتقاد دارند. داشتن اعتقاد به وحدت و برادری بسیار مهم است که ما قلبا و لساناً خواستار وحدت و برادری باشیم و بر این باور باشیم که عزت، حرمت و سربلندی مسلمانان در وحدت و یکپارچگی است. از الله تعالی می خواهیم هر دستی که در راستای اتحاد مسلمانان فعالیت می کند را تقویت کند و هر دستی که در صدد ایجاد تفرقه بین مسلمانان است را از بیخ و بن برکند.

 


خطیب جمعه اهل سنت زاهدان افزود: در شرایط کنونی که جهان اسلام و امت مسلمه با اضطراب و تفرقه و پراکندگی مواجه است، هر مسلمانی وابسته به هر فرقه و گرایشی که باشد، ولی در مسیر وحدت و همبستگی فعالیت نماید باید مورد استقبال قرار گیرد. بنده از کاروان وحدت تشکر می کنم و امیدوارم در آینده نیز شاهد چنین کاروانهایی باشیم. ما همواره از وحدت استقبال می کنیم و امیدواریم که تمام حرکتهایی که در جهت وحدت گام برمی دارند، برای خدا بوده و این گامها را از روی اعتقاد بردارند تا به سرمنزل مقصود برسند.

 

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه سخنان مسیر اهل سنت ایران را «مسیر اعتدال» دانست و گفت: ما بر این باور رسیده ایم که الحمدلله جمهور و اکثریت قاطع جامعه اهل سنت ایران در مسیر اعتدال و اخوت قرار دارد. البته در بین شیعه و سنی افراد تندرو و افراطی وجود دارد، به طوری که گاها بعضی از برادران اهل سنت که مقداری تندروی دارند از طریق نامه و یا حضوری از روش ما انتقاد میکنند، ولی ما نیز تلاش می کنیم آنها را متقاعد کنیم که با وجود اینکه اهل سنت ایران مشکلات فراوانی دارند، اما مسیر قانون و گفتمان بهترین مسیر برای حل مشکلات و رسیدن به خواسته های قانونی و مشروع است.

 

مولانا عبدالحمید از اهل سنت ایران به عنوان «فرصتی برای نظام جمهوری اسلامی ایران» یاد کرد و گفت: بنده معتقدم که اهل سنت ایران بهترین فرصت برای برادران شیعه و برای نظام جمهوری اسلامی است. بنده همانطور که برادران شیعه را فرصتی برای جامعه اهل سنت می دانم، جامعه اهل سنت ایران را نیز فرصتی برای برادران شیعه و نظام جمهوری اسلامی می دانم. بین همه ما برادری اسلامی و وطنی وجود دارد. اگر برادران شیعه ما نباشند و بالعکس ما با چه کسانی می خواهیم برادری کنیم؟

 

وی در ادامه تاکید کرد: شیعه و سنی در ایران در اینکه چگونه احترام همدیگر را رعایت کرده و حقوق یکدیگر را مراعات نمایند، برای یکدیگر آزمایش هستند. بین شیعه و سنی، اگرچه تفاوتهایی وجود دارد، اما مشترکات فراوانی نیز وجود دارد که باید به همین مشترکات چنگ بزنند و مسایل اختلافی هر مذهب را برای خودش بگذارند. لذا ما باید فکر کنیم که چگونه در هر حالت با دوراندیشی و سعه صدر یکدیگر را تحمل نماییم.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: اکنون 36 سال از عمر پربرکت انقلاب اسلامی می گذرد، اگر ما در طول این مدت از فرصت اهل سنت ایران آن طور که باید و شاید استفاده می کردیم و شایستگان آنها را در مدیریتهای منطقه ای و کلان کشور مشارکت می دادیم و شیعه و سنی را بیش از این در کنار یکدیگر قرار می دادیم، در این صورت محبت مسئولین در دل جهان اسلام قرار می گرفت و جایگاه ایران اسلامی بسیار بالاتر از این می شد. اگر ما از فرصت اهل سنت بیشتر استفاده می کردیم می توانستیم الگویی برای خیزشهای اسلامی باشیم. به هر اندازه که از این فرصت استفاده شود، به همان اندازه نظام جمهوری اسلامی بهره مند شده و وحدت و اخوت مستحکم تر میشود.

 

*مراکز دینی اهل سنت تهدیدی برای شیعه و نظام نیستند


مولانا عبدالحمید تاکید کرد: بنده به صراحت اعلام می کنم که جامعه اهل سنت ایران به هیچ وجه تهدیدی برای شیعه و نظام جمهوری اسلامی نیست. ما با برادران شیعه احساس اخوت می کنیم و برای ما شیعه و سنی تفاوتی ندارد؛ خوشحالی و ناراحتی همه را خوشحالی و ناراحتی خودمان می دانیم. مساجد، مدارس، نمازخانه ها، مکاتب و تعلیمات و آموزشهای دینی ما تهدیدی برای شیعه و نظام جمهوری اسلامی نیست. ما مخالف و دشمن نیستیم، بلکه دوست و برادر هستیم. جامعه اهل سنت با وجود مشکلات و کمبودهایی که داشته، اما همواره از نظام جمهوری اسلامی حمایت کرده است. اهل سنت ایران در صحنه های مختلف انقلاب و در دفاع از مرزهای کشور حضور فعال و چشمگیری داشته اند. همه اینها بیانگر آن است که اهل سنت ایران تهدید نیستند.

 

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان خاطرنشان کرد: اگر امروز اهل سنت در تهران، که به تعبیر رهبر معظم انقلاب «ام القرای جهان اسلام» و یکی از مراکز بزرگ جهان اسلام است، مساجد می داشتند یقینا تاثیرش در بیرون از کشور بیشتر بوده و به نفع جهان تشیع و نظام جمهوری اسلامی ایران بود.

 

وی در ادامه افزود: درخواست ما از مسئولین نظام، به ویژه از رهبر معظم انقلاب که در رأس مملکت قرار داشته و شیعه و سنی به ایشان ارادت دارند، آن است که اجازه ندهند برخی با اعمال سلیقه در امور دینی و مذهبی و مساجد و نمازخانه ها مشکلاتی بوجود آورده و موجبات رنجش برادران اهل سنت را فراهم نمایند. انتظار داریم که حاکمیت و مسئولین نظام مسایل اهل سنت را با دقت بیشتری مورد توجه قرار دهند.


*دشمنان به این نکته پی برده اند اهل سنت ایران نه دین فروشند و نه وطن فروش


امام جمعه اهل سنت زاهدان خاطرنشان کرد: امنیت ما در وحدت و همدلی است و افراطگراها زمانی رشد می کنند که در کشور اعمال سلیقه و تنگ نظری موجود بوده و یا آزادیهای دینی و مذهبی با چالش مواجه شوند. اما انسجام، وحدت، سعه صدر و دوراندیشی عرصه را بر افراطگرایان شیعه و سنی تنگ خواهد کرد و اعتدالگرایی که مسیر درست اسلامی است تقویت خواهد شد. الحمدلله دشمنان به این نکته پی برده اند که اهل سنت ایران نه دین فروش است و نه وطن فروش. ما حاضریم بمیریم ولی دین و وطن خودمان را به هیچکس نمی فروشیم و هرگز دست در دست دشمن نخواهیم گذاشت.

 


مولانا عبدالحمید اظهار داشت: ما خواهان حرمت و حقوق قانونی خودمان هستیم. الحمدلله دولت تدبیر و امید قدمهایی برداشته است و اقوام و مذاهب بیشتر امیدوار شده اند. اما امیدواریم که دولت تدبیر و امید قدمهای مهمتری بردارد و در مدیریتهای کلان کشوری، حتی در هیئت دولت از اهل سنت ایران استفاده نماید.

 


*ما در هر جا که باشیم مدافع اسلام و حامی ایران اسلامی خواهیم بود

 


مولانا عبدالحمید در پایان سخنانش با اشاره به ممانعت از سفرشان برای شرکت در کنفرانس «اسلام و مبارزه با تروریسم» خاطرنشان کرد: ما خیرخواه و دلسوز کشور و نظام هستیم. اگر ما بخواهیم به سفری هم برویم، خدا می داند غیر از خیرخواهی چیز دیگری مدنظر ما نیست. ما در هر جا که باشیم مدافع اسلام و حامی ایران اسلامی هستیم. ما همواره به شرف اسلام و عزت ایران اسلامی می اندیشیم. آبادانی و عزت ایران، آبادانی و عزت ماست. عزت تمام جهان اسلام را عزت خودمان می دانیم. ما هدایت و رحمت را برای تمام بشریت از بارگاه الهی می طلبیم.

 

مولوی عبدالحمید "دوراندیشی و وسعت نظر" را مورد تاکید قرار دادند و گفتند: هر اندازه دوراندیشی و وسعت نظر داشته باشیم، به همان اندازه خودمان و دیگران راحت خواهیم بود. اما اگر گرفتار تنگ نظری باشیم، خود و دیگران را به زحمت می اندازیم. 

ارسال به :