شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ -
- 20 Jul 2019
16 ذو القعدة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
به مناسبت تولد ميرحسين موسوي
در تاریخِ مبارزات سیاسی در ایران «میرحسین موسوی» حلقه‌ی گمشده‌ی شیوه‌ی مبارزات سیاسیِ لگالیستی (یا قانون‌گرایانه) در این سال‌ها بود. 

 


از زمانی که قانون اساسیِ دوران مشروطه تدوین و به اجرا گذاشته شد تا به اکنون که حدودِ سی و پنج سال از تدوین قانون اساسیِ جهوری اسلامی ایران می‌گذرد، همواره یکی از چالش‌های ما، عدم تناسب ساختار حقیقی قدرت با ساختار حقوقی آن بوده است. در دهه‌های گذشته، مبارزات و کوشش‌های فراوانی برای برقراری تناسب میانِ این دو صورت گرفت؛ به این معنا که تقسیم حقیقی قدرت، منطبق با تقسیم حقوقی آن باشد.

 


جمله‌ای از دکتر ابراهیم یزدی به خاطر دارم با این مضمون که «حاکمیت قانون، حتی اگر آن قانون بد ارزیابی شود، بهتر از بی قانونی است». از این منظر، بازگشت به قانون اساسی، یکی از بهترین راه حل‌ها برای بهبود وضعیت موجود است. زیرا تنها در صورت برقراری حکومت قانون است که می‌توان به تحقق بخشی از مطالبات جامعه امیدوار شد و تنها در این وضعیت است که اگر اصلی از اصول قانون اساسی هم ایرادی به آن وارد باشد، امکان اصلاح یا تغییر می‌یابد.


یکی از شعارهای محوری جنبش دوم خرداد و دولت اصلاحات نیز، حاکمیت قانون بود. اصلاح طلبان همواره بر این اصل معتقد بوده و هستند که بخشی مهمی از حقوق دموکراتیک مردم از طریق اجرای فصل سوم قانون اساسی که ناظر بر حقوق ملت است، قابل تأمین است و جامعه با تکیه بر ظرفیت‌های این فصل از قانون اساسی است که می‌تواند به بخش مهمی از مطالبات خود دست یابد و نیز، مسیرِ اصلاحات و توسعه در حوزه‌های مختلف هموار گردد.


اما در تاریخِ مبارزات سیاسی در ایران - از دهه‌های پیشین تا کنون- «میرحسین موسوی» حلقه‌ی گمشده‌ی شیوه‌ی مبارزات سیاسیِ لگالیستی (یا قانون‌گرایانه) در این سال‌ها بود. هر چه در جنبش دوم خرداد و دولت اصلاحات، نگاه‌ها بیشتر معطوف به قدرت و حاکمیت سیاسی، شیوه‌ی پارلمانتاریستی و به عبارتی دیگر، اصلاحات از بالا بود، میرحسین موسوی اما در ادامه و در تکامل این دیدگاه و رویکرد و با تکیه بر ظرفیت‌های جنبشیِ جامعه‌ی ایران توانست کوشش برای دستیابی به حاکمیت قانون، اجرای بی تنازل قانون اساسی و تحقق مطالبات شهروندان را در بخش وسیعی از لایه‌های مختلف جامعه گسترش دهد و به عبارت دیگر، آن را هر چه جامعه محورتر کند.


یازدهم اسفندماه، سالروز تولد مردی است که برای مقابله با تمامیت‌خواهی، قانون‌گریزی، قانون‌ستیزی و ریشه‌کن کردنِ فساد، شعارِ اجرایِ بی‌تنازل قانون اساسی را از جمله شعارهای محوریِ خود قرار داد و با تکیه بر حرکت منتقدانه در چهارچوب قانون اساسی پا به عرصه گذاشت. اما امروز، چهار سال است که گرفتار دیوارهایِ حصری است که هیچ‌گونه توجیه شرعی و قانونی ندارد. زادروزش مبارک باد و عزت‌اش مستدام!

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.