جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ -
- 20 Apr 2018
04 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سفر روحانی به قم؛ بهبود رابطه با مراجع
سفر روحانی به قم؛ بهبود رابطه با مراجع
جرس: حاشیه‌های سفر حسن روحانی به شهر قم٬ از هفته‌های گذشته آغاز شده بود. بالا گرفتن انتقادهای مرجع‌تقلید از اقدام‌های دولت٬ انتقاد آن‌ها از سیاست‌های وزارت ارشاد و عدم دیدار برخی از مراجع با نماینده‌ی ویژه‌ی روحانی در سفر به قم٬ از جمله دلایل حساسیت‌ سفر رییس‌جمهوری به شهر قم بود. 

این اتفاق‌ها در حالی رخ داد که دولت یازدهم که از ابتدای آغاز به کار خود تلاش کرده بود تا رابطه‌ی مناسبی با مراجع‌تقلید ایجاد کند.

 

روحانی در سفر خود به قم اما نه تنها با بسیاری از مرجع‌تقلید منتقد دولت دیدار کرد٬ بلکه به دیدار آیت‌الله وحید خراسانی نیز رفت. این مساله از آن جهت اهمیت دارد که وحید خراسانی کمتر حاضر به موضع‌گیری شفاف درباره مسایل سیاسی و یا دیدار با سیاست‌مداران است. حتی در سال ۸۹ و سفر یازده روزه آیت‌الله خامنه‌ای به شهر قم٬‌ اخباری درباره امتناع وحیدخراسانی از ملاقات با رهبر جمهور‌ی‌اسلامی منتشر شده بود.

 

در واقع اگر برخی از مراجع‌تقلید منتقد حکومت که به طور سنتی از دیدار با سیاست‌مداران جمهوری‌اسلامی اجتناب می‌کنند چشم‌پوشی کنیم٬ روحانی با بخش عمده‌ی مراجع‌تقلید ساکن قم دیدار کرد. دیدارهایی که عموما همراه با حمایت آن‌ها از رییس دولت بود.

 

با این حال اسدالله بیات زنجانی و یوسف صانعی٬ دو مرجع‌تقلید نزدیک به اصلاح طلبان هستند که روحانی به دیدار آن‌ها نرفت. این دو مرجع تقلید هر دو از حامیان روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته بودند. هر دوی آن‌ها به دلیل مواضع سیاسی و همچنین نظرهای دینی خود٬ مورد انتقاد اصول‌گرایان قرار گرفته‌اند. دامنه این انتقادها آن‌قدر بالا گرفت که در نهایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دی ماه سال ۸۸ اعلام کرد که صانعی صلاحیت مرجعیت را ندارد.

 

روزنامه کیهان - که مدیرمسوول آن توسط آیت‌الله خامنه‌ای انتخاب می‌شود - پس از سفر روحانی به قم٬ درباره عدم دیدار او با صانعی و بیات نوشت: «روحانی به روال سفر قبلی از ملاقات با صانعی و بیات امتناع کرد. این دو در جریان فتنه ۸۸ کارنامه بدی از خود بر جای گذاشته و از عوامل فتنه آمریکایی- انگلیسی حمایت کرده بودند».

 

روحانی در سفر خود به قم با آیات عظام وحید خراسانی، شبیری‌زنجانی، صافی‌گلپایگانی، موسوی‌اردبیلی، جوادی‌آملی، جعفر سبحانی، مکارم شیرازی و نوری همدانی دیدار کرد. بخش عمده این مراجع در سخنان خود از دولت روحانی حمایت کردند٬ گرچه برخی مانند نوری‌همدانی نگرانی‌های خود درباره مذاکرات هسته‌ای را متذکر شدند.

 

با این حال سخنانی که بیش از همه در روزهای گذشته مورد استناد حامیان دولت روحانی قرار گرفته٬ اظهارات وحید خراسانی است. او در دیدار با روحانی٬ خطاب به رییس‌جمهوری گفت: «شما یکی از بهترین روسای جمهوری هستید و البته با مشکلات طاقت فرسایی مواجهید».

 

حمایت‌های مراجع‌تقلید از دولت روحانی در حالی رخ داده که در ماه‌های گذشته چندین بار اخباری درباره انتقادهای مراجع‌تقلید از دولت منتشر شده بود. انتقادهایی که بیشتر در حوزه فرهنگ و عمل‌کرد وزارت ارشاد بود. ماه گذشته و پیش از سفر روحانی به قم٬ رییس‌جمهوری حسام‌الدین آشنا را برای دیدار با مراجع به قم فرستاد٬ با این حال برخی مراجع منتقد دولت٬ نظیر مکارم‌شیرازی٬ حاضر به دیدار با آشنا نشدند. اتفاقی که پیش از این برای علی جنتی - وزیر ارشاد - و رضا فرجی‌دانا - وزیر سابق علوم - نیز رخ داده بود.

 

مراجع‌تقلید ساکن قم تاکنون در موارد مختلفی منتقد دولت بوده‌اند: از اظهارنظر علی جنتی درباره تک‌خوانی زنان تا اکران برخی فیلم‌ها و از اقدام‌های وزیر علوم در دانشگاه‌ها تا صدور مجوز برای یک آلبوم موسیقی. این انتقادها تا آن‌جا بالا گفت که چند هفته پیش نوری‌همدانی در انتقاد از سیاست‌های وزارت ارشاد گفت: «هر فیلم، جشنواره، کتاب و موسیقی که متضمن ارزش‌های انقلابی نباشد، جلوی آن می‌گیریم».

 

پیش از این و در سال‌های آخر دولت محمود احمدی‌نژاد٬ رابطه میان مراجع‌تقلید و دولت تیره شده بود. مساله‌ای که بارها مورد اشاره اصول‌گرایان و حتی حامیان روحانی قرار گرفته بود. شاید به همین دلیل بود که روحانی از همان ابتدای روی کار آمدن خود٬ تلاش کرد روابط دولت با مراجع‌تقلید را حسنه نگاه دارد و کارگروه‌هایی نیز برای این مساله ایجاد کرد. او حتی در سفر اخیر خود نیز گفت: «می خواهم به صراحت اعلام کنم که دولت به قم نیاز دارد».

 

چند روز پیش از سفر روحانی به قم نیز برخی مسوولان بلندپایه دولت او به قم سفر کرده بودند. سفری که حسین نوش‌آبادی٬ سخن‌گوی وزارت ارشاد٬ چنین درباره آن توضیح داده بود: «رییس دفتر رییس جمهور و برخی مقامات فرهنگی دیگر برای تبیین مسایل مختلف مربوط به دولت از جمله در حوزه‌های فرهنگی سفری به قم داشتند تا مراجع معظم را در جریان مسائل روز کشور قرار دهند».

 

مهرماه اعلام شده بود که حسن روحانی کارگروهی برای تعامل با مراجع‌تقلید تشکیل داده. کارگروهی با حضور حسین فریدون برادر روحانی و دستیار ویژه رییس‌جمهوری٬ محمد نهاوندیان رییس دفتر روحانی و عبد‌الرضا رحمانی‌فضلی٬ وزیر کشور.

 

این کمیته پس از آن تشکیل شده بود که چند مرجع‌تقلید به انتقاد از اقدام‌های دولت یازدهم پرداختند و جامعه مدرسین حوزه علیمه قم نیز در چند نامه محرمانه٬ تذکراتی به دولت داد. این خبر را نخستین‌بار محمد یزدی٬ دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم٬ بیان کرد. او همچنین اضافه کرده بود که در صورت عدم توجه دولت به این تذکرها٬ امکان رودررویی روحانیون با دولت روحانی وجود دارد.

 

با وجود انتقادهای ماه‌های گذشته مراجع‌تقلید از دولت روحانی٬ به نظر می‌رسد که رابطه‌ی میان مراجع دولت بعد از سفر رییس‌جمهوری به قم٬ نسبت به ماه‌های گذشته بهبود پیدا کرده باشد. رابطه‌ای که دولت نشان داده بود از همان روز نخست اهمیت زیادی برای آن قایل است. باید در انتظار ماند و دید که آیا این رابطه هم‌چنان حسنه خواهد ماند یا خیر.

 

 

ارسال به :