شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 21 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تشیع انگلیسی، اسلام امریکایی و حاکمیت تک صدایی مذهبی
شیعه واحد و ناب جز در ذهن ایادی حکومت و برخی از مطلق انگاران وجود خارجی ندارد. 


در ماه‌های گذشته حکومت به موازات افزایش درگیری‌های فرقه‌ای در جهان اسلام راهبرد برجسته سازی توطئه غرب در ایجاد چند دستگی و تفرق در شیعیان را دنبال کرده است. در واقع شیعه انگلیسی در معنای متاخر که استارت آن توسط رهبری زده شد، اسم رمز برنامه حکومت در تعقیب رهیافت غرب ستیزی با بسیج حساسیت‌های مذهبی و همچنین حاکمیت تک صدایی و به حاشیه راندن منتقدان و مخالفان مذهبی شیعه است. برخورد با شبکه‌های ماهواره‌ای شیعه زبان وابسته وهمسو با آیت الله سید صادق شیرازی نقطه آغاز فعالیت‌های تریبون‌های حکومتی برای حساسیت زائی پیرامون شیعه مورد علاقه دولت‌های آمریکا و بریتانیا بود.


رصد کردن و ژرف کاوی موضع گیری‌های تبلیغاتی، سیاسی و امنیتی در برخورد با جریان شیرازی‌ها نشانگر سیاسی بودن این پروژه است تا فضا برای برخورد با نیرو‌های مذهبی شیعه که دیدگاهی متفاوت با نظرات ولی فقیه دارند، مساعد گردد. البته رویکرد جریان شیرازی‌ها در مواجهه با اهل سنت به حق مورد انتقاد است. اما استاندارد‌های دوگانه حکومت و حفظ سیاست‌های انقباضی و سخت گیری بر سنی‌های ایرانی تردید‌های جدی ایجاد می کند که وحدت شیعه و سنی و جلوگیری از نفرت پراکنی مذهبی هدف آنان از ایجاد محدودیت‌ها باشد.


تکرار برچسب تشیع انگلیسی در عمق خود یک پروژه سیاسی- امنیتی برای بسط حاکمیت تک صدایی در شیعه با محوریت خامنه‌ای است. سخنان حجت الاسلام محسن اراکی در همایش " تحجر و اسلام آمریکائی" در این خصوص روشنگر است که با طرح اتهامات بلا استناد و تئوری توطئه به تبیین تشیع انگلیسی می پردازد.


بخشی هایی از سخنان وی بشرح زیر است(۱)


«سخنان مقام معظم رهبری پیرامون تشیع انگلیسی برخاسته از یک خطر جدی است که این خطر یکپارچگی و وحدت امت اسلامی و موجودیت شیعه را تهدید می‌کند.

مهمترین اهداف انگلیس، اسرائیل و آمریکا از به وجود آوردن شیعه لندنی، تحریف مبانی جریان تشیع و ایجاد مرجعیت کاذب به منظور جلوگیری از رشد و پیشرفت جهانی جریان اسلامی و مقاوت اسلامی است. ... در جریان تحریف و بدعت‌گذاری که امروز ما با آن به شکل دیگر مواجه هستیم دستگاه‌های اطلاعاتی‌ام آی تی آمریکا و‌ام آی۶ انگلیس و موساد اسراییل نقش بسزایی دارند، که جریان امام زمان سازی و جریان مرجعیت سازی از برنامه‌های مهم این دستگاه‌های اطلاعاتی در ایران بوده و هست.»

 

« پس از جنگ تحمیلی، شیعه انگلیسی توسط اسراییل غاصب به عنوان جنگ نرم برای مقابله با انقلاب امام راحل و روحانیت شیعه در ایران شکل گرفت و ترسیم این دسیسه در ایران توسط دشمنان با هدف براندازی انقلاب اسلامی شکل گرفت، چراکه انقلاب امام نه تنها در ایران و بلکه در کل جهان گسترش یافت و این خطر بزرگی برای دشمنان اسلام به شمار می‌آمد.

از دیگر برنامه‌های دشمنان ایران اسلامی، تلاش برای ایجاد دو جریان افراطی هم در بین شیعه و هم در بین اهل سنت بود که این جریان با هدف تحریک احساسات شیعیان از یک سو و اهل سنت از سویی دیگر و ایجاد جنگ بین شیعه و سنی در کشورهای اسلامی شکل گرفت و با به وجود آوردن این جریان‌های افراطی اقدام به کشتار شیعیان و اهل سنت در کشورهای اسلامی کردند.»

 


دبیر کل مجمع جهانی تقریب در نشست فوق که در شهر مشهد برگزار شد، تصریح کرد:« ایجاد و ترویج شبکه‌های ماهواره‌ای با زبان‌های مختلف و عناوین مختلف با نام اهل سنت و شیعه، بحث‌های تند و حمله به شیعه و اهل سنت از دیگر اهداف و برنامه‌های دشمنان بود و با این حرکات سعی در ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی کردند و آنها را از یکدیگر جدا کرده و دشمن همدیگر جلوه دادند.»


اراکی که از حلقه نزدیکان به رهبری است با طرح ادعا‌های بی‌اساس و فاقد مدرک و مستند معتبر نخست به وجود طرح قدیمی توسط دولت ‌ها و سیستم‌های امنیتی آمریکا، انگلستان و اسرائیل برای ایجاد جریان جعلی شیعه استناد می کند و سپس دیدگاه‌های مخالف گفتمان جمهوری اسلامی در حوزه مذهب تشیع را به وابستگی متهم می سازد. اگرچه آدرس هایی که وی می دهد به جریان شیرازی‌ها و بخشی از حلقه یاران احمدی نژاد تطبیق دارد اما اهدافی فراتر را دنیال می کند.

 


در طول قریب به چهار دهه حیات جمهوری اسلامی همواره مدافعان ولی فقیه مخالفان دیدگاه‌های وی در حوزه تشیع را به وابستگی به غرب متهم ساخته و به ترور شخصیت آنها روی آورده اند.حربه وابسته سازی شیعیانی که در حوزه مورد انتظار حکومت عمل نکرده و یا به مخالفت می پرداختند سابقه دیرینه در ایران دارد و به پیش از انقلاب بر می گردد. حتی سایه این برخورد در اختلافات و رقابت‌های داخلی حوزه‌های علمیه نیز وجود داشته است.


این رویکرد در همان ابتدای انقلاب با تخطئه آیت الله شریعتمداری، آل شبیر خاقانی و ... شروع شد. در آستانه انتخابات مجلس سوم جناح چپ ( خط امام) جناح راست و نیای اصول گرای کنونی را به دنباله روی از اسلام آمریکائی متهم کرد. آیت الله منتظری دیگر قربانی وابستگی به غرب شد. در دوران رهبری خامنه‌ای نیز جناح راست جبران مافات کرده وبرچسب اسلام آمریکائی را بر پیشانی اصلاح طلبان الصاق کرد. البته برخی نیز احمدی نژاد را به صهیونیزم و یهودی بودن متهم کردند! بررسی دلائل و سخنانی که در پس این ادعا‌های خلاف واقع وجود دارد،نشان می دهد که بهره برداری‌های سیاسی عامل و انگیزه اصلی است.


علت ریشه ای، گفتمان اقتدار گرا و انحصار طلبی سیاسی و عقیدتی است که تحمل رقابت سالم با جریان‌های دگراندیش را ندارد. تا کنون مستندات و فکت‌های معتبری در خصوص اینکه دولت‌های غربی به فرقه سازی روی اورده اند، مشاهده نشده است. ادعا‌های اراکی در تایید سخنان خامنه‌ای اتهام زنی‌های بلا استنادی بیش نیست که در اسلام جزو معاصی کبیره تلقی می شود.


آئین شیعه در از بدو شکل گیری تا کنون به شاخه‌ها و جریان‌های متعدد و متنوع تقسیم شده است. شیعه واحد و ناب جز در ذهن ایادی حکومت و برخی از مطلق انگاران وجود خارجی ندارد. شیعه‌ها در جهان اسلام وجود داشته و دارند. مراجع موجود و از جمله سید صادق شیرازی مستقل از موافقت و یا مخالفت با دیدگاه‌های اجتهادی آنها بر مبنای روش‌های متعارف حاکم بر حوزه‌ها و مراکز مذهبی شیعه مرجع شده وجریانی شیعی را شکل داده اند.


حکومت با برجسته کردن نقش انگلستان و آمریکا به نحوی پارادوکسیکال گفتمان جریان‌های ضد روحانی و بخشی از سکولار‌های ستیزه جو را تقویت می کند که اساسا نهاد روحانیت و مراجع را به وابستگی به استعمار پیر متهم می سازند. هر یک از آئین ‌های موجود در جهان اسلام بر مبنای وجود زمینه هایی و البته متاثر از فاکتور‌های مختلف شکل گرفته اند. اگر چه موقعیت کنونی هر یک از مذاهب موجود در دنیا ارتباطی با قدرت حاکم و معادلات سیاسی حال و گذشته دارد اما نافی موجودیت خود بنیاد ومستقل آنان نیست. پرداختن به این مسئله از حوصله این مقاله خارج است.

 


محور دیگری که باعث می شود برچسب هایی چون شیعه لندنی و مسلمان آمریکائی برجسته گردد، نوع تعریفی است که برای شیعه خوب و بد در نظر می گیرند و سپس آن را به بومی و بیگانه منتسب می سازند. به عنوان مثال توجه به سخنان رحیم پور ازغدی برای توضیح این سنخ از برخورد روشنگر است. وی بخشی از شیعیان و مسئولان حکومتی فارع از جناح بندی‌های مرسوم در نظام را شیعه انگلیسی می داند و به صراحت می گوید شیعه انگلیسی ما و شما هستیم، دنبال کدام مقصر می گردیم. او به اسراف و تجملات در ساخت مصلی تهران اشاره می کند و به دلیل تعارض با سادگی مورد نظر آیت الله خمینی آن را از مصادیق شیعه انگلیسی می داند. همچنین دیگر معیار مربوطه از نظر وی شیعه‌ای است که بیش از نیازش مصرف می کند.(۲)


البته طبیعی است دولت‌های غربی و اساسا جوامع غربی به سمت گرایش هایی از اسلام و روحانیت شیعه به طور خاص تمایل نشان بدهند که مشی میانه رو داشته و خواهان تعامل و همزیستی مسالمت آمیز هستند. طبیعی است اقتدار گرایان حاکم و از جمله شیفتگان خامنه‌ای به دلیل رویکرد خصمانه‌ای که نسبت به غرب دارند، مورد توجه آنها نباشند. غرب از گرایش‌های مذهبی و روحانی منتقد افراطی گری در دنیای اسلام حمایت کند. همانطور که جمهوری اسلامی از گرایش‌های مسیحی و یهودی ضد غرب پشتیبانی می نماید.


اما همانطور که پیشتر گفته شد برجسته سازی شیعه لندنی و اسلام امریکایی در تحلیل آخر یک کارزار روانی برای حذف مخالفان درون مذهبی و حاکمیت تک صدایی در سپهر شیعه است. افزایش انتقادات نسبت به عملکرد رهبری و گسترش تشکیک‌ها به درستی پیوند دین و دولت در حوزه‌ها و متدینان همچنین باعث احساس خطر حکومت از رشد تکثر گرایی شیعی در ایران شده است. از اینرو تلاش و استفاده از فرصت‌های موجود برای تثبیت پارادایم تک صدایی در شیعه برای ولی فقیه و مدافعانش اهمیتی روز افزودن یافته است.

 


منبع:

 

۱- http://www.isna.ir/fa/news/۹۳۱۲۰۶۰۳۶۵۳/%D۸%AA%D۸%B۴%DB%۸C%D۸%B۹-%D۸%A۷%D۹%۸۶%DA%AF%D۹%۸۴%DB%۸C%D۸%B۳%DB%۸C-%D۹%۸۸%D۸%AD%D۸%AF%D۸%AA-%D۸%A۷%D۹%۸۵%D۸%AA-%D۸%A۷%D۸%B۳%D۹%۸۴%D۸%A۷%D۹%۸۵%DB%۸C-%D۸%B۱%D۸%A۷-%D۸%A۸%D۹%۸۷-%D۸%AE%D۸%B۷%D۸%B۱-%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۸%AF%D۸%A۷%D۸%AE%D۸%AA%D۹%۸۷

 

۲- http://www.entekhab.ir/fa/news/۱۹۲۱۰۰ 
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.