سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -
- 22 Oct 2019
22 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
دست از پا درازتر
لحن و محتوای سخنرانی نتانیاهو، بیشتر مثل شعارهای بی محتوای احمدجنتی و احمدخاتمی و بقیه تندروهای ایرانی بود و هیچ راه حل جایگزینی را پیشنهاد نمی کرد 


الان که نتانیاهو سخنرانی‌اش را در کنگره به پایان رسانده یکی بایدبه ایشون بگوید واقعا ارزشش را داشت؟ یک سخنرانی که در آن هیچ نکته جدیدی نداشت و به قول فرید زکریا ۲۵ سال است که ایشون همین لحن و محتوا را ارائه می‌دهد و نشان داده که بارها اشتباه کرده است، بیشتر مثل شعارهای بی محتوای احمدجنتی و احمدخاتمی و بقیه تندروهای ایرانی بود و هیچ راه حل جایگزینی را پیشنهاد نمی کرد. آقای نخست وزیر، در عرض چند ماه با قلدری باعث شدکه فضای سیاسی امریکا قطبی بشود و برای اولین بارطی دهه های گذشته سیل انتقادات به او و منش سیاسی اش روانه شود و مطبوعات و تلویزیون ها آمریکا جایی برای به چالش کشیدن دیدگاه‌هایش بشود و این هزینه زیادی برای اسراییل خواهد داشت. برای همین اول سخنرانی‌اش مجبور شد عقب نشینی کند و قربون صدقه باراک اوباما برود که چقدر ماه است این پسر و چقدر در فلان وبهمان به ما کمک کرده و یک کارهایی هم کرده که حالا هیچکی نمی دونه و من می دونم. هنوز سخنرانی تموم نشده سیل انتقادات به ایشون روانه شده که صحبت هایت شعاری بود، حرف جدیدی نداشتی، گزینه جایگزین نداری و عملا با این کار خواستی که تلاش های دولت آقای اوباما در دوسال گذشته رو زیر سوال ببری و بگی که خیلی خام عمل می کنند در مواجهه با ایران.

هر چند جمهوری خواهان در کنگره خیلی تحویل گرفتند ایشون رو و این سخنرانی نشان داد که عملا کار اوباما برای جا انداختن هر توافق احتمالی بسیار دشوار خواهد بود.

برخی در ایران به این تئوری توطئه باور دارند که ای بابا، همه اینها دستشون در یک کاسه است و بازی دارند می کنند. به نظرم این تصور نادرستی است. این اختلافات خیلی عمیق است و بخشی از آن ربطی هم به ایران ندارد. اما مقامات ایرانی هر چقدر زودتر به یک توافقنامه برسند - حتی اگر برخی از چیزهایی را که می خواهند دیرتر به آن برسند یا برخی از خواسته‌هایشان برآورده نشود در کوتاه مدت- برای ایران در چنین فضایی خیلی خوب است، برای مردم ایران خوب است، برای آینده اقتصاد و امنیت کشور خوب است. به نظرم ایران با اقتصاد بهتر، با مرزهای بازتر، با مردم خوشحال تر، با فضای سیاسی پویاتر، با رعایت بیشتر حقوق مردم، با بالاتر رفتن استانداردهای یک جامعه مردم سالار و با فساد و بخور بخور اقتصادی کمتر، جایگاه رفیع تر و شایشته تری در جهان داره تا حالا با یک برنامه هسته ای که گلوی اقتصاد و امنیت کشور را فشار می دهد. قطعا چنین وضعیتی برای یک اقلیت خوب است، اما برای مردم ایران و آینده ثبات ملی و منطقه ای و جهانی خوب نیست. به همین خاطر امیدوارم مذاکرات هسته‌ای با مصالحه دو طرف به نتیجه برسه.
و یک مصالحه خوب، به قول آدمی عاقل، مصالحه ای است که دو طرف ناراضی از سر میز بلند بشوند. 

منبع: فیس بووک نویسنده 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :