جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ -
- 24 Jan 2020
28 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
انجمن اسلامی جامعۀ پزشکی ایران: دولت هنوز بر زخم و رنج حصر و زندان‌ها مرهمی نگذاشته‌است
جرس: انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران در بیانیه پایانی بیست و یکمین مجمع عمومی خود با انتقاد از فضا و شرایط موجود در کشور بیان داشت: عوامفریبی، قانون­گریزی، رانت­خواری و فساد، بازی با باورهای اعتقادی و دینی مردم، خود محوری در اداره کشور و به سخره گرفتن حاصل اندیشه بشر و نخبگان علمی و فرهنگی کشور شایسته این ملت و کشور نبوده و نیست.

 

این تشکل اصلاح طلب همچنین با انتقاد از تداوم حصر رهبران جنبش سبز خاطرنشان کرد: تردیدی نیست که نگهداشتن این عزیزان در حصر و زندان در حالی که هیچ نگرانی قابل تصوری حتی از جانب اصولگرایان بر آزادی آنها مترتب نیست به منظور ایجاد دلسردی در حامیان دولت و رئیس جمهور محترم است تا آنان را از پشتوانه­ های مردمی خود محروم سازند و به همین دلیل است که ما به خود اجازه نمی ­دهیم که این گلایه­ ها به نقار و نا امیدی بیانجامد. ما پیام محصوران و زندانیان سیاسی را دریافته­ ایم که نمی­ خواهند حصر و زندان آنها وسیله ­ای برای سرخوردگی و یأس مردم باشد، یاد آنان از ذهن ما زدوده نمی­شود و راه آنان پیش پای ماست. مقاومت و ایستادگی این عزیزان الهام بخش استواری ما در مسیری است که با آنان آغاز کرده­ ایم.

 

به گزارش شبکه های اجتماعی، متن کامل بیانیه انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران به شرح زیر است:

به نام خدا

جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین دستاورد انقلاب مردمی سال ۵۷ در حالی سی و هفتمین سال عمر خویش را سپری می­کند که پس از دوره های های جنگ، سازندگی و اصلاحات اکنون و پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید همچنان گرفتار میراث باقیمانده از ۸ سال مدیریت قهقرایی دولت احمدی نژاد است. دولتی که در آن دستاوردهای دولت های پیشین با کژاندیشی، بد رأیی، توهم و عوامفریبی ضایع گردید و فرصت های استثنایی با بی توجهی به تباهی کشیده شد. در آن هشت سال در آمد فروش نفت بالغ بر ۸۳۰ میلیارد دلار شد که از مجموع درآمد نفت از ابتدای اکتشاف تا سال ۸۴ بیشتر بود. نه تنها این درآمد افسانه ای در آن هشت سال صرف آبادانی کشور نشد و تباه گردید بلکه سرمایه معنوی و اجتماعی ملی که ثمره مجاهدت­های خالصانه ملت و رهبران سیاسی و مذهبی در پیش و پس از انقلاب و حاصل خون شهدای انقلاب و دفاع مقدس بود نیز ضایع گردید. حاکمیت یک دست جناح راست، و به ادعای خودشان اصولگرا بر هر سه قوه کشور و علاوه بر آن در اختیار داشتن تمام ظرفیت تبلیغاتی صدا و سیما و توان پشتیبانی و سازماندهی نیروهای نظامی و انتظامی در آن دوره آزمونی تمام و کمال برای آن تفکر و رویکرد سیاسی بود که امام امت(ره) در مورد آنان فرموده بودند که حتی یک نانوایی را نیز نمی­توانند اداره کنند.

ملتی که برای سرنگونی نظام شاهنشاهی پهلوی در دوران انقلاب و پس از آن برای حفظ کیان و تمامیت ارضی کشور در دوران جنگ همه گونه سختی را تحمل کرده و خون بهترین فرزندان خود را نثار کرده است و به تعبیر امام راحل حتی در صدر اسلام نیز نمونه آن را نمی­توان یافت شایسته خدمت مسئولینی بوده و هست که قدر آنها را بشناسند و حکومت را موهبتی الهی جهت خدمتگزاری بدانند و نه فرصتی برای انباشتن ثروت.

عوامفریبی، قانون­گریزی، رانت­خواری و فساد، بازی با باورهای اعتقادی و دینی مردم، خود محوری در اداره کشور و به سخره گرفتن حاصل اندیشه بشر و نخبگان علمی و فرهنگی کشور شایسته این ملت و کشور نبوده و نیست.

خدای را شاکریم که پس از آن دوران سخت که دلسوزان کشور و صاحبان بصیرت واقعی با خون دل و اشک چشم سیر قهقرایی را می­دیدند و هشدار می­دادند اما گوش شنوایی نبود و ابزار و امکانی برای جلوگیری از آن نداشتند تفضل فرمود و در انتخابات ریاست جمهوری گذشته فرصتی قرار داد که ملت بتواند با رأی خویش عقلانیت را به نهاد دولت باز گرداند و امید به آینده را دوباره زنده کنند. این توفیق حاصل نشد مگر با خردمندی و تدبیر بزرگانی چون خاتمی و هاشمی و همدلی و همراهی یکپارچه علاقه­مندان به پیشرفت و آبادانی کشور.

انتخاب دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور که علی­رغم مانع تراشی برای خاتمی و رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی و با به منصۀ ظهور رسیدن ظرفیت وجودی اودر جریان مبارزات انتخاباتی و با انصراف تحسین برانگیز دکتر عارف فرصت مجددی شد برای ملت ایران تا بار دیگر به آینده­ای بهتر بیاندیشند.

اگرچه مجلس نهم که حاصل انتخاباتی بود که قاطبه اصلاح­طلبان در آن حضور نیافتند و در حقیقت عصاره تمامی اصولگرایان است و نه تمامی ملت و به همین دلیل در نازل­ترین سطح کیفی نسبت به مجالس گذشته قرار دارد، در طی یک سال و نیمی که از عمر دولت می­گذرد بیشترین سنگ­ اندازی و مزاحمت را برای آن انجام داده است با این حال عملیات دولت در آوار برداری از خرابکاری­ها و ویرانی­های دولت پیشین و عبور از بحران­هایی که زندگی و معیشت مردم را تهدید می­کرده است قابل قبول بوده و ارزیابی ما از عملکرد مجموعۀ دولت مثبت است. به همین دلیل همچنان به حمایت خویش از آن ادامه می­ دهیم. هر چند باید اذعان کرد که در برخی عرصه­ ها و از جمله عرصه سیاست داخلی مجموعه اقدامات دولت در جهت رفع کژی­ها و کاستی ­های دورۀ پیشین رضایت­ بخش نبوده است و در این میان باقی ماندن آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد در حصر و تعدادی از فرزندان برومند ملت در زندان زخم و رنجی است که دولت هنوز مرهمی بر آن نگذاشته و برطرف نشده است.

تردیدی نیست که نگهداشتن این عزیزان در حصر و زندان در حالی که هیچ نگرانی قابل تصوری حتی از جانب اصولگرایان بر آزادی آنها مترتب نیست به منظور ایجاد دلسردی در حامیان دولت و رئیس جمهور محترم است تا آنان را از پشتوانه­ های مردمی خود محروم سازند و به همین دلیل است که ما به خود اجازه نمی ­دهیم که این گلایه­ ها به نقار و نا امیدی بیانجامد. ما پیام محصوران و زندانیان سیاسی را دریافته­ ایم که نمی­ خواهند حصر و زندان آنها وسیله ­ای برای سرخوردگی و یأس مردم باشد، یاد آنان از ذهن ما زدوده نمی­شود و راه آنان پیش پای ماست. مقاومت و ایستادگی این عزیزان الهام بخش استواری ما در مسیری است که با آنان آغاز کرده­ ایم.

بدون تردید ترمیم خرابی­ های دولت گذشته که جان و تن کشور را رنجور ساخته است به راحتی امکان ­پذیر نیست و سال­ها وقت لازم دارد و در شرایطی که سیاست تنش­زدایی دولت در سطح بین­الملل با چالشی سنگین باقی­مانده ­های دولت پیشین و وامداران آن در داخل مواجه است و مذاکرات سنگین هسته­ ای با قدرت­های جهانی برای رفع تحریم­ها و محدودیت­ها با شبهه ­افکنی­ های بی حد و حصر در مورد مذاکره­ کنندگان و نتیجه مذاکرات همراه است و در حالی که قیمت نفت به کمترین میزان ظرف ده سال گذشته رسیده و نیز خشکسالی و بحران ­های زیست محیطی که میراث بی ­تدبیری و غفلت دولت گذشته است گریبانگیر دولت است نمی­توان انتظار معجزه داشت. از طرف دیگر نمی­ توان بدون ارائه یک چشم ­انداز روشن و عزم راسخ برای رسیدن به آن انتظار صبوری از مردم داشت. دولت باید با شهامت بیشتری از موانعی که افراطیون و حامیان دولت پیشین در مجلس و برخی ارکان نظام پیش پایش می­گذارند عبور کرده و با اتکا به پشتوانه­ رأیی که از ملت دارد پر شتاب ­تر عمل کند.

مخالفان دولت منتظرند که صبر لشکر بیکاران که حاصل مدیریت خود آنان در دولت پیشین است لبریز شده و بر علیه دولت به خیابان­ ها بریزند در حالی که این لشکر اگر به حرکت در آید تنها دولت را مخاطب خود قرار نخواهد داد. آنان که همه امور فرهنگی و سیاسی کشور را امنیتی کرده­اند و از این طریق محدودیت­های بسیاری را بر ملت و کنشگران سیاسی و فعالان مطبوعاتی اعمال کرده ­اند چگونه است که تهدید امنیتی به راه افتادن لشکر بیکاران را نادیده می­ گیرند و به جای کمک به دولت در مهار غول بیکاری هر روز مانع بیشتری در این مسیر قرار می­دهند.

متأسفانه بیماری سیاست­ زدگی در نهادهای عمومی که منزلت آنها در غیر سیاسی بودن آنهاست سیستم ایمنی نظام را مختل کرده است به طوری که عاملان ثبات و امنیت به کانون­ های قانون­ گریزی، بی­ثباتی و ناامنی تبدیل شده­ اند و دغدغه مسئولان قضایی به جای آنکه عدالت و اجرای قانون باشد همچنان فتنه مورد ادعای آنان است که هرگز تعریف حقوقی از آن بدست نداده ­اند.

رئیس قوه قضائیه و معاون اول و سخنگوی او به جای آنکه پاسخ دهند در زمانی که فسادهای عظیم شکل می­گرفته است آنها به چه کار مشغول بوده­اند و یا در مقابل قانون­شکنی­های دولتمردان گذشته چه کرده­اند مرتب تهدید فتنه و فتنه­گران را مطرح می­کنند و تغافل می­کنند از اینکه آنچه را که فتنه می­نامند مطالبات مردمی است و آنانی که آنها فتنه­گر می­نامند محبوب قلوب ملت هستند.

رسوائی اخیر دستگاه قضایی در اعلام ممنوع­ التصویر و ممنوع­ الخبر بودن حجه ­الاسلام والمسلمین خاتمی که هیچ مبنا و پشتوانه قانونی ندارد نمونه­ ای از همین سیاست­زدگی دستگاه قضا و انحراف از معیار عدالت و قانون است. رمز محبوبیت آقای خاتمی در بین مردم حق محوری و احترام به قانون و کرامت انسانهاست، مسئولان قضایی باید از منش و روش­ خاتمی درس بگیرند نه آنکه به محبوبیت او حسد بورزند و به خیال خود با ممنوع ­التصویر کردن او بخواهند او را از یاد مردم ببرند. تصویر خاتمی در قلب مردم جای دارد و اینگونه کینه­ورزی­ها به محبوبیت و محوریت او افزوده و می­افزاید.

نقش بی ­بدیل خاتمی در رأی آوری دکتر حسن روحانی در انتخابات گذشته مخالفان اصلاحات را بر آن داشته است تا او را از ایفای نقش محوری در انتخابات آینده مجلس باز دارند. آنها امیدوارند که با تضعیف نقش خاتمی اصلاح ­طلبان را دچار تشتت و انشقاق نمایند. به همین دلیل است که بدون آنکه اتفاق جدیدی افتاده باشد وی را ممنوع­ التصویر اعلام کرده اند.

انتخابات آینده مجلس که با انتخابات خبرگان همراه است بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود. ما معتقدیم که نباید این فرصت را از دست داد و علی­رغم همه­گونه تلاش مخالفان اصلاحات برای امنیتی کردن و بستن فضا و نیز استفاده از همه ابزارها برای محدود کردن دامنۀ انتخاب مردم و از میدان بدر کردن اصلاح­ طلبان، نباید این عرصه را خالی گذاشت. بدون تردید پیروزی در انتخابات آینده از آن اصلاح­ طلبان است و تجربه نشان داده است که همه اقدامات مخالفان اصلاحات به ضرر خود آنها تمام خواهد شد.

توصیه ما به همه همکاران جامعه پزشکی این است که در هر حوز انتخابیه که زمینه رأی­آوری دارند نامزد انتخابات مجلس بشوند و در صورت عبور از مرحله بررسی صلاحیت ها آماده باشند تا با تعامل با سایر نیروهای اصلاح ­طلب به نامزد و یا لیست واحد نامزدها برسند. غیبت درصحنه و یا تعارض با سایر اصلاح ­طلبان در هیچ حال قابل قبول نیست و مردم را دلسرد می­کند. تجربه انتخابات ریاست جمهوری گذشته نشان داد که اگر کنشگران سیاسی در سطوح بالا خردورزی کنند و با یکدیگر معارضه نکنند توده­ های مردم امیدوارانه به پای صندوق­های رأی می­آیند و با رأی خود حماسه می سازند.

در پایان لازم می­دانیم بطور مشخص حمایت خود را از طرح تحول سلامت که با پشتیبانی مالی رئیس جمهور و مجموعه دولت توسط وزارت بهداشت طراحی و اجرا شده است، اعلام نمائیم. این طرح بسیار بزرگ و اثرگذار و به نفع بیماران و طبقات محروم جامعه است. از دولت محترم می خواهیم در تجهیز منابع مالی این طرح که شرط تداوم موفق آن است و در حمایت از وزیر محترم بهداشت در اجرای آن فروگذار نکنند. از وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که این قدم بزرگ را با همت و درایت برداشته است نیز انتظار می رود تا برای طی این مسیر و اجرای این طرح زمینۀ حداکثر هم گرایی و مشارکت را در جامعۀ پزشکی فراهم آورد. این طرح بدون استمرار حمایت جامعۀ پزشکی به کمال نخواهد رسید.

انجمن اسلامی جامعۀ پزشکی ایران

۱۳/۱۲/۹۳

 

ارسال به :