پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
15 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
كيانوش راد: ممنوعيت انتشار عكس خاتمي ، محبوبيت او را بيشتر كرد
جرس: محمد كيانوش راد، نماينده مردم اهواز در مجلس ششم، يكشنبه شب با حضور در مجمع اصلاح طلبان شهرستان شادگان گفت : اگر هنوز مردم به انقلاب دلبسته هستند ، بخاطر وجود جنبش اصلاحي اصلاح طلبان است.

 

به گزارش نوروز، این نماینده اسبق مجلس ادامه داد: اصلاحات زنده است چون شما جوانان زنده و پرنشاط در صحنه حاضر هستيد. شما برغم فشارها و مشكلاتي كه برايتان ايجاد مي شود ايستاده ايد و از اصلاحات دفاع مي كنيد. شما طرفداران واقعي انقلاب اسلامي هستيد. يكي از محوري ترين اصول انقلاب اسلامي آزادي بود. مردم از استبداد و خودكامگي خسته و بيزار بودند و با انقلاب به استبداد پايان دادند. امام خميني بر خلاف شعار هوادارن مذهبي خويش كه شعار " حكومت اسلامي " را سر مي دادند. ، شعار جمهوري اسلامي را مطرح كرد و در پاسخ به سوالي از اين حكومت گفت ، جمهوري به همان معنايي است كه در همه جاي دنيا وجود دارد. جمهوريت يعني حق حاكميت از مردم است.

 

عضو جبهه مشارکت افزود: مردم رييس كشور هستند. مردم مالك اين سرزمين هستند و هيج فرد يا طبقه و قشري و يا هيچ قومي حقي بيشتر و يا ويژه در اداره امور كشور ندارد. مردم هر جور دلشان بخواهد و حتا اگر اشتباه هم بكنند ، اين حق خودشان است. و كسي حق انتخاب را نمي تواند و نبايد از مردم سلب كند. امروز افرادي مثل مصباح يزدي ، از حكومت اسلامي در برابر جمهوري اسلامي دفاع مي كنند. دفاع بد از اسلام و تشيع باعث فرار جوانان از دين مي شود . پيش از انقلاب دفاع منطقي ، باعث گرايش جوانان از مكتب هايي چون ماركسيسم به اسلام شد ، اما امروز برعكس شده است. مگر مي توان ذهن و فكر مردم را زنداني كرد ؟

 

این نماینده مجلس ششم در خصوص محدودیت های اعمال شده برای محمد خاتمی گفت: مگر مي توان به مردم دستور داد تا به اين يا ان مساله فكر كنند. مگر مي توان از انتشار تصوير يا سخن كسي ممانعت كرد ؟ امروز مي گويند عكس خاتمي را نزنيد و فردا مي گويند اسم خاتمي را هم نمي توانيد بياوريد. اين چه منطق سخيفي است ؟ اين چه برداشت معوّجي از اسلام است كه از انتشار عكس و نام كسي ممانعت بعمل مي اورد ؟ اين روش ها ، بدستور هر كس كه باشد ، تيشه به ريشه انقلاب و اسلام مي زند. جوانان و روشنفكران مي گويند اگر اسلام و انقلاب اسلامي اين است ، ما اين اسلام و اين انقلاب را نمي خواهيم. اصلاح طلبان به رهبري خاتمي از روز اول بر اجراي بدون تنازل قانون اساسي اصرار داشتند. حفظ انقلاب اسلامي ، تنها با وجود تفكر اصلاح طلبي امكان پذير است. ممنوعيت انتشار عكس خاتمي ، محبوبيت او راپيش مردم چند برابر بيشتر كرد. خاتمي و اصلاحات زنده است ، چون شما جوانان هستيد. كشور را با استبداد نمي توان اداره كرد. و حق انتقاد را نمي توان از جامعه گرفت. خدا و اسلام حق نقد و مخالفت را به انسان داده است. انتقاد ، مخالفت ، و حتا اعتراض حق مردم است. و قانون اساسي بر اين حق صحه گذاشته است.

 

 

عضو جبهه مشارکت در ادامه سخنان خويش با اشاره به يكي از سوال كنندگان كه از تبعيض هاي قوميتي در استان خوزستان شكايت كرد گفت. : اين سخنان ، سخنان درستي است. متاسفانه در اداره استان درك درستي از مسايل قومي وجود ندارد . عرب ها زياده خواه نيستند. بلكه از ناديده گرفتن خقوق شان در رنجند. جو امنيتي در كل هنوز وجود دارد ، اما براي عرب ها اين ظلم بصورتي مضاعف وجود دارد. به يكي از مسولان گفتم اگر حتا همه مديريت هاي استان خوزستان در دست عرب ها باشد ، باز هم هيچ مشكلي براي امنيت خوزستان و كشور پيش نخواهد آمد . البته نخبگان و مردم عرب هم هيچگاه چنين مطالبه اي را نداشته و مطرح نكرده اند و به حداقل ها هم قانع بوده اند اما متاسفانه چينش مديريت ها در استان ، بر اساس تدبير و عدالت و مصلحت نيست و نخبگان عرب خق دارند در اينجهت ناراضي باشند. هركس در برابر بي تدبيري و بي عدالتي و مصلحت ناسنجي معترض خواهد شد و فرقي بين عرب و غير عرب نيست. همين بي تدبيري وعدم درك درست از مسايل استان و گاه سوء نيت كودكانه است كه مثلا بزرگداشت يكصدمين سالگرد حماسه عشاير عرب خوزستان را در " واقعه جهاد " دچار نوعي تحريف مي كند. همه ملت ايران ، و همه اقوام در سربلندي اين كشور نقش داشته اند و نيازي به اقدامات ساختگي نيست. چه كسي است كه نقش ماندگار و سترگ و مبارزات عشاير بختياري و لر را در احياء و نجات انقلاب مشروطه و يا در حمايت از مصدق ونهضت ملي شدن نفت ، و يا در انقلاب اسلامي و دفاع مقدس نداند.

 

 

كيانوش راد در ادامه به نقش نخبگان و تاثير نهادها و تشكل هاي مردمي اشاره كرد و گفت. : در اين مساله نقش تذكر به موقع نخبگان به مسولان و اقدام مثبت و خوب مسولان باعث رفع يك دلخوري و كدورت احتمالي شد كه جاي تشكر دارد. در مساله ريزگرد ها نيز اگر حضور به موقع مردم نبود ، معلوم نبود در اين سطح ، دولت به واكنش و تكاپو مي افتاد. روزنامه نگاران ، هنرمندان ، كارياتوريست ها ، عكاسان ، ترانه سرايان و خوانندگان ، نقاشان. و سايت هاي خبري ، سنگ تمام گذاشتند و صداي خوزستان را براي اولين بار از مرزهاي كشور فراتر بردند و اين همه را بايد از نقش فضاهاي مجازي در تحولات زندگي و زمانه جديد دانست. اگر در ساير مسايل مثل حوادث اخير، مردم خوزستان حساس باشند ، توسعه استان سريع تر پيش خواهد رفت .

 

 

وي در خصوص سخن انتقادي يكي از جوانان در مورد نرسيدن قطار دولت تدبير و اميد گفت. : دولت بايد بتواند اهداف خويش را در زمينه هاي عمراني ، اقتصادي و سياسي فرهنگي در كشور پياده كند. مردم به دولت راي نداند كه همچنان سياست هاي احمدي نژاد دربرخي مناطق دنبال شود. حتی در دولت اصلاحاتي آقاي خاتمي برخي از مسولان اصول گرا حضور داشتند، اما اگر مديري اصول گراست و دولت را نيز قبول ندارد و كارشكني هم مي كند و مردم را هم به دولت بدبين مي كند ، ماندن او در مديريت چه معناي دارد. البته اين راهم بگويم ، واقعا اگر فرماندار يا مديري اصول گرا اما توانمند باشد و در راستاي اهداف دولت هم كار كند ، از يك مدير اصلاح طلب اما ضعيف بهتر مي تواند به دولت كمك كند. در اينگونه مسايل نبايد دچار افراط و تفريط شد.

 

وي در پايان با تاكيد مجدد فعاليت اصلاح طلبانه در چهارچوب قانون اساسي گفت : برخي نهادها و جريانات ، براي حذف اصلاح طلبان علاقه دارند تا اصلاح طلبان ، از چهارچوب هاي قانوني عبور كنند ، گاهي با انواع اقدامات غير قانوني با اصلاح طلبان برخورد مي كنند تا شايد اصلاح طلبان را در موضعي قرار دهند تا از سر لج هم كه شده بگويند ما اين نظام را قبول نداريم، اما به رغم اينهمه بدرفتاري و ظلم ، باز هم اصلاح طلبان بدنبال اصلاح نظام هستند. اصلاح طلبان برانداز نيستند و راه اصلاحي خود را با رهبري خاتمي ادامه خواهند داد.

ارسال به :