چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ -
- 16 Oct 2019
16 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تیم ویژه‌ای از وزارت اطلاعات نوراحمد نیکبخت را در خاک یمن آزاد کرد
جرس: تیم ویژه‌ای از وزارت اطلاعات ایران در یک سلسله عملیات پیچیده توانست در بخشی از خاک یمن؛ نوراحمد نیکبخت، دیپلمات ربوده شده ایرانی را از چنگال تروریست‌ها آزاد کند.وزیر اطلاعات گفت : در آزادی دیپلمات ربوده شده در یمن به هیچ یک از پیش شرط های تروریست ها پاسخ مثبتی داده نشد و این رویداد با کمترین هزینه اتفاق افتاد.


به گزارش ایلنا؛ حسین امیرعبدالهیان در نشست خبری صبح امروز(14 اسفند)؛ پس از آزادی نوراحمد نیکبخت(دیپلمات ایرانی ربوده شده در صنعا) گفت: در خدمت یکی از دیپلمات‌های ایرانی در صنعا هستیم که یک سال و نیم پیش توسط یک گروه تروریستی ربوده شد.

 

معاون وزیر امورخارجه با بیان اینکه از ابتدای این حادثه؛ کمیته ویژه‌ای به دستور وزیر امور خارجه تشکیل شد؛ گفت: درنهایت تیم ویژه‌ای از وزارت اطلاعات در یک سلسله عملیات پیچیده و در یک مرحله بسیار خاص توانست در بخشی از خاک یمن؛ نوراحمد نیکبخت را از چنگال تروریست‌ها آزاد کند و ما خوشحالیم که اکنون ایشان در خاک کشورمان حضور دارند.

 

وی ادامه داد: شاهد ورق خوردن برگ دیگری از اقتدار امنیتی و سیاسی ایران هستیم.

 

نواحمد نیکبخت نیز که در این نشست حاضر بود؛ گفت: در حین عزیمت به محل کار؛ توسط یک گروه تروریسیتی مسلح ربوده شدم و مدتی به‌عنوان گروگان دراختیار آنها بودم. تا آنکه با تلاش دوستان بسیاری؛ چه در وزارت امور خارجه و چه توسط سربازان گمنان امام زمان؛ آزادی‌ام مسیر شد. لازم است از همه آنها همچنین از مقام معظم رهبری؛ رئیس‌جمهور؛ وزیر امورخارجه و سایر دست‌اندرکاران تشکر کنم.
 

دیپلمات ایرانی آزاد شده در بدو ورود به کشور مورد استقبال حسین امیر عبدالهیان معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خانواده خود قرار گرفت.

 

وزیر اطلاعات : برای آزادی دیپلمات ربوده شده به هیچ یک از پیش شرط های تروریست ها پاسخ مثبت داده نشد


در همین زمینه وزیر اطلاعات گفت : در آزادی دیپلمات ربوده شده در یمن به هیچ یک از پیش شرط های تروریست ها پاسخ مثبتی داده نشد و این رویداد با کمترین هزینه اتفاق افتاد.

 

 محمود علوی ، صبح امروز (پنجشنبه ) در نشستی خبری که به مناسبت آزادی نور احمد نیکبخت - دیپلمات ربوده شده ایرانی در یمن - برگزار شد ، افزود : 20 ماه پیش ، یکی از دیپلمات های کشور در یکی از خیابان های پایتخت یمن ، گروگان گرفته شد که از همان ابتدا دستگاه های مختلف جمهوری اسلامی ایران ، در جهت پایان دادن به این مساله و با هدف دفاع از منافع کشور وارد عمل شدند .

 

وی با تاکید بر اینکه وزارت اطلاعات ، خود را مکلف به دفاع از شهروندان و دیپلمات های کشورمان می داند ، گفت : وزارت اطلاعات از روز اول احساس تکلیف کرد و کار خود را آغاز کرد .

 

وزیر اطلاعات تصریح کرد : گروگان گرفتن یک دیپلمات که مشغول انجام وظیفه خود در کشوری دیگر و فاقد هر گونه سلاح گرم و سرد است ، از هیچ ارزش نظامی و اطلاعاتی و عملیاتی برخوردار نیست ؛ اما عملیات مقابله با آن و آزاد کردن، یک کار پیچیده ای به حساب می آید ؛ آنها پیش شرط هایی مطرح می کنند و نوع رفتار با آنها باید به گونه ای باشد که مشکلی برای کشور نداشته باشد .

 

وی ادامه داد : وزارت اطلاعات با تجربه ای که دارد و اشرافی که بر روش های پیچیده اطلاعاتی دارد موفق شد ، کار را پیش ببرد.

 

علوی اظهارداشت : گروه های تروریستی افرادی را از کشورهای مختلف به گروگان می گیرند ، گردن می زنند و زنده به آتش می کشند و فیلم آن را در اینترنت پخش می کنند و عملا کشورهای آنها موفق نمی شوند گروگان های خود را از چنگ آنها آزاد کنند.

 

اما افسران اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران موفق شدند با یک عملیات پیچیده ، پیشرفته و دقیق ، وارد عمل شوند و کار را به نحوی به نتیجه برسانند که به هیچ یک از پیش شرط ها ی تروریست ها پاسخ مثبتی داده نشد و با کمترین هزینه اتفاق افتاد.

 

وی گفت : این امر از برکت انسجامی که امروزه در جمهوری اسلامی در بین وزارتخانه ها و سایر دستگاه های کشوری و لشگری حکمفرما است موفق شده اند ، این کار را به نحو احسن انجام دهند.

 

وزیر اطلاعات افزود : گروگیران بدانند ، دستگاه اطلاعاتی و تمام نظام جمهوری اسلامی ایران ، کوچکترین باجی به باج خواهان نخواهد داد و از منافع و مصالح کشور دفاع می کند و اجازه خدشه دار کردن آن را نخواهد داد.

 

ارسال به :