چهارشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۸ -
- 29 Jan 2020
02 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
عضو کمیسیون آب و کشاورزی از آمار بالای واردات محصولات کشاورزی خبر داد
جرس: عضو کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس گفت: تحقیقات اخیر کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس گویای آمار وحشتناکی در زمینه واردات بیش از حد و گسترده محصولات کشاورزی به کشور و متضرر شدن کشاورزان است.  

 

به گزارش تسنیم، بهرام بیرانوند در نخستین همایش ملی ایده های نوین در کشاورزی پایدار در بروجرد، اظهار داشت: بی توجهی نسبت به داشته هایی که در اختیار ما قرار دارد، منجر به از دست رفتن آنها می شود.

 

وی با اشاره به لزوم حفظ این امانت الهی توسط همگان، افزود: سرعت تحولات، تخریب، چپاول ها و دست درازی ها به منابع طبیعی و صنعت کشاورزی آنقدر زیاد است که حتی امروز قوانین مجلس شورای اسلامی هم برای مبارزه با آنها ناکافی و ناکارآمد است.

 

عضو کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر رفع موانع پیش روی کشاورزان به عنوان قشر آسیب پذیر صنعت تولیدی در کشور، بیان کرد: کشاورزان امروز با زحمت فراوان سعی می کنند جلوی این رقابت نابرابر و تنگاتنگ واردکنندگان بایستند و با تولیدات خود در بازار کشور سهمی داشته باشند، غافل از اینکه واردکنندگان کلان کشور با قدرت بسیار و با در دست داشتن ابزارهای کارآمد سعی در برهم زدن این رقابت نابرابر دارند.

 

وی با اشاره به مصوبات کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در مبارزه با وارد کنندگان سودجو، عنوان کرد: تحقیقات اخیر کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی گویای آمار وحشتناکی در زمینه واردات گسترده محصولات کشاورزی به کشور و متضرر شدن کشاورزان است.

 

بیرانوند به عنوان نمونه از فروش سیب مرغوب باغات شهرستان بروجرد در بازارهای محلی با نرخ بسیار پایین یاد و خاطرنشان کرد: نرخ فروش سیب درجه یک بروجرد به قدری پایین است که حتی هزینه چیدن، انتقال به سردخانه و بازار آن را تامین نمی‌کند و این یکی از مشکلاتی است که واردات بی رویه کالاهای کشاورزی به کشور به وجود آورده است.

 

وی تصریح کرد: هفت میلیارد دلار از مجموع 14.2 میلیارد دلار اعتبارات گشایش یافته توسط سیستم بانکی، جذب واردات محصولات کشاورزی به کشور شده است.

 

عضو کمیسیون آب، کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم توجه به اشتغال هم سو با توسعه کشور، اظهار داشت: حل مشکل اشتغال لزوما در بخش صنعت با حفظ منابع طبیعی و محیط زیست در تضاد است.

 

بیرانوند گفت: حل مشکل اشتغال در کشور لزوما به معنی تخریب طبیعت نیست، بنابراین قوانین سختگیرانه ای در کمیسیون کشاورزی وضع می شود اما در بسیاری از موارد این قوانین اجرا نمی شود.


 

ارسال به :