شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ -
- 14 Dec 2019
15 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مادر شدن به او حس برتری بخشید
 او فعالیت حقوق بشری‌اش را از تلاش برای آزادی من از زندان آغاز کرد و به تلاش برای دوستی و محبت میان همه انسان‌ها رسید


نرگس می خواند: "علی کوچولو یه مرد کوچک تو قصه‌ها نیست"
کیانا می گوید: "پس من چی؟"
نرگس می گوید: "کیانای من خیلی خوشگله"
علی می گوید: "پس من"
نرگس می گوید: "علی کوچولو، علی کوچولو، علی کوچولو"
...

ساعت ۱۰ شب بود من از در نیمه باز اتاق می نگریستم که علی و کیانای ۳ ساله در دو طرف نرگس خوابیده اند. نگاهی به دست نوشته‌ام می انداختم که درباره مشکل استقرار نهاد‌های مدنی در ایران بود و کاغذهای پراکنده نرگس که درباره اسلام و حقوق بشر بود و پرسش از مراجع قم درباره حقوق زنان، در مورد سمیناری که در کانون مدافعان برگزار شد. حالا هر سه خواب بودند گاهی علی و کیانا نرگس را خواب می انداختند و پیش من می آمدند و می خواستند کارتون نگاه کنند اما ... .

مادر شدن برای نرگس تا دم مرگ رفتن اتفاق افتاد، هنگام زایمان آمبولی ریه شد، اما مادر شدن به او حس برتری بخشید و حقوق بشر را برای او عینی تر می کرد، دوست داشتن همه، یعنی دوست داشتن همه انسان‌ها و به تعبیر شاملو حتی دوست داشتن نوزاد دشمنش. به مرور زمان آیات رحمت قرآن، شخصیت گاندی، دوستی او با هاله سحابی، مهندس سحابی و مهندس میثمی معقوله حقوق بشر را برای او تبدیل به عرصه واقعی زندگی کرده بود: دوست داشتن همه به صرف انسان بودن. در گشت و گذاری در قرآن عاشق سوره یوسف شد چون در سوره یوسف هیچ کس بازنده نمی شد، به دالایی لاما و ان سان سوکی، بانو کرمان (بانوی یمنی) بسیار علاقه نشان می داد و برای خانم عبادی احترام قائل بود. علی و کیانا برای او نشانه دوستی و عشق به همه کودکان جهان بود. نرگس مادر آرام آرام داشت بانوی اردیبهشت می شد. او دختر اردیبهشت یعنی متولد روز اول ماه دوم بهار بود. امیدوارم تندی شدت مخالفان آزادی و فضای زندان باعث نشود که درسینه‌اش غبار کینه و رنجش و خشم از دیگران بنشیند.

او فعالیت حقوق بشری‌اش را از تلاش برای آزادی من از زندان آغاز کرد و به تلاش برای دوستی و محبت میان همه انسان‌ها رسید. همانقدر به کودکان ایران علاقه داشت که به کودکان غزه و به صلح میان فلسطین و اسراییل، برای اینکه فلسیطنی‌ها هم فردای بهتری داشته باشند. اگر چه هر انسان خود دنیایی است. راه پوئیدن و رسیدن به ارزش‌های انسانی منتهایی ندارد. نرگس برخی از این گامها را استوار رفته است اگر چه در پیش رو عرصه وسیع دیگری باقی مانده است.

برایش دعا کنید که همچنان بدون کنیه و با محبت همه انسان‌ها را دوست داشته باشد.

 

منبع: فیس بووک نویسنده 


نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


 

ارسال به :