پنج‌شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ -
- 12 Dec 2019
14 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اوباما: برخی اعضای کنگره آمریکا با تندروهای ایران متحد شده‌اند
 جرس: باراک اوباما در واکنش به نامه ٤٧ سناتور امریکایی به رهبران ایران تاکید کرد تلاش امریکا بر بررسی احتمال حصول توافق با ایران متمرکز شده است.

 

به گزارش خبرانلاين، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در واکنش به نامه ۴۷ سناتور جمهوری خواه در مورد مذاکرات هسته ای، از "ائتلاف نامتعارف" جمهوری خواهان و "تندروهای ایران" انتقاد کرد. آقای اوباما دوشنبه ۹ مارس (۱۸ اسفند) در گفتگو با خبرنگاران گفت خنده دار است که سناتورهای جمهوری خواه به مقام های ایرانی در مورد توافق هسته ای احتمالی با ایالات متحده هشدار می دهند.

 

اوباما تاكيد كرد تلاش هاي امريكا بر روي بررسي احتمال حصول توافق با ايران متمركز خواهد بود سخنگوي كاخ سفيد هم واكنش تندي نسبت به نامه غير متدوال سناتورها نشان داد. جاش ارنست ضمن ابراز شگفتي از آنچه او همراهي و همدستي جمهوري خواهان با تندروهاي ايران دانست، سناتورها را به چوب لاي چرخ مذاكرات گذاشتن متهم كرد.

 

سخنگوی کاخ سفید، در اشاره ای تلویحی به سابقه پافشاری جمهوری خواهان بر حمله نظامی به عراق در سال ۲۰۰۳، گفت که مخالفان مذاکرات هسته ای در سنا دارای "سوابق طولانی و آلوده" در ترجیح راه حل های نظامی به روش های دیپلماتیک هستند. گفتني است پيش از اين هم دكتر ظريف طي اظهاراتي واكنش تندي نسبت به اين اقدام سناتورها نشان داده بود و انها را به عدم اطلاع از قوانين حقوق بين الملل و همچنين ساز و كارهاي تصويب توافقات امريكا طي دهه هاي اخير متهم كرد.

 

لازم به ذكر است بعد از مصاحبه اقاي ظريف با هفته نامه صدا كه در آن از لزوم رفتن توافق هسته اي ايران به شوراي امنيت سازمان ملل گفته بود ٤٧ سناتور آمريكايي در نامه اي خطاب به رهبران ايران تهديد كردند هر توافقي ميان ايران و آمريكا بايد در كنگره اين كشور به تصويب برسد در غير اينصورت تنها تا پايان دوره رياست جمهوري اوباما اعتبار خواهد داشت.

 

ارسال به :