یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 22 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
امتیازی که ایران در مذاکرات می‌خواهد
 از دیدگاه ایرانی‌ها کلید حصول توافق هسته‌ای، امتیازی قابل دستیابی است: لغو فوری و کامل همه تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور.   

شکست در دستیابی به این امتیاز کل روند مذاکرات را از هم خواهد پاشید و عواقب چنین مسئله‌ای گریبانگیر هر دو طرف خواهد شد.
لغو تحریم‌ها برای خنثی سازی اقدامات طیف تندرو در ایران که فعالانه به دنبال شکست مذاکرات هستند، ضروری است. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و گروه مذاکره کننده وی تاکنون موفق شده‌اند با وعده پیروزی در مذاکرات با غرب، در مقابل انتقادهای محافظه کاران به طور نسبی ایستادگی کنند.


تحریم‌ها کاهش شدید منابع مالی ایران را در پی داشته و به رکود اقتصادی در این کشور منجر شده است. نگرانی از شکست مذاکرات و احتمال تشدید تحریم‌ها علیه ایران در پی این مسئله، تاثیرات کمبودهای کنونی در کشور را به چند برابر افزایش داده است.


در حالی که خزانه دولتی به طور نسبی خالی است، بسیاری در بخش خصوصی در حاشیه به انتظار نتیجه مذاکرات نشسته‌اند. این تاثیر روانی منفی به مشکلات موجود در ایران افزوده و اقتصاد این کشور را تقریبا فلج کرده است.


دولت از منابع مالی موجود به عنوان محرک مالی و انگیزه سرمایه گذاری در ارز، مسکن و بازارهای تجاری استفاده کرده و این مساله به افزایش قیمت‌ها، کمبود بیشتر اقلام ضروری و تشدید بحران سیاسی منجر شده است.


تا اینجای کار، مردم عادی در ایران بیشترین هزینه را پرداخت کرده‌اند. اگر همین روند ادامه یابد، ایران با عواقب اجتماعی و سیاسی شدیدی مواجه خواهد شد. یک تاجر و کارخانه دار در ایران در این باره گفت اگر مذاکرات با شکست مواجه شوند، پیش بینی و نگرانی وی وقوع ناآرامی در کشور است. حتی طیف تندرو در ایران نیز خواستار مواجهه با چنین شرایط و نتیجه‌ای نیستند.
لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران برای هر دو طرف منافع راهبردی خواهد داشت. نتیجه موفقیت آمیز مذاکرات به توازن قدرت میان طیف تندرو و طیف میانه رو با تفکر اصلاح طلب در دولت ایران منجر خواهد شد. لغو تحریم‌ها همچنین ایران را از پیشبرد سیاست خارجی خصمانه باز خواهد داشت و در مقابل، این کشور را به پیشبرد سیاست همکاری و مشارکت با غرب ترغیب خواهد کرد. اگر غرب تحریم‌های اعمالی علیه ایران را لغو کند، چرخه بی‌ثباتی در منطقه متوقف خواهد شد.


امید به وقوع چنین تغییراتی میلیون‌ها ایرانی را به رای دادن به حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن سال ۲۰۱۳، ترغیب کرد. اگر طرفین مذاکره کننده بدون دستیابی به هیچ توافقی در زمینه محدودسازی برنامه هسته‌ای ایران از گفتگو‌ها کنار بکشند، بدین ترتیب تنها مخالفان اصلاحات (در ایران) را قدرتمند خواهند کرد و احتمال پیروزی این طیف را در انتخابات مجلس در سال ۲۰۱۶ افزایش خواهند داد.


رئیس دولت ایران در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ تلاش کرد تا در روابط ایران با آمریکا و غرب تغییراتی ایجاد کند. دولت ایران در سال ۲۰۰۳ پیشنهاد مذاکره با آمریکا در در زمینه مناقشات هسته‌ای و دیگر مشکلات موجود میان دو کشور را مطرح کرد. جورج دابلیو بوش رئیس جمهور وقت آمریکا این پیشنهاد را نپذیرفت، در‌ها را به روی دیپلماسی بست و ایران را «محور شرارت» توصیف کرد.


سیاست‌های دولت بوش تنها طیف تندرو را که در آن زمان مخالف بهبود روابط میان ایران و آمریکا بودند، قدرتمند‌تر کرد و این شرایط به پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۵ ایران منجر شد. هشت سال ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، شکستی بزرگ برای میلیون‌ها ایرانی بود که مجبور شدند هزینه‌های سنگینی برای سیاستگذاری‌های داخلی و رویکرد مخرب وی در روابط ایران با جهان، متحمل شوند.


اظهارات و اقدامات احمدی‌نژاد نیروهای افراطی را در منطقه قدرتمند کرد و به آتش تنفر و خشونت دامن زد. پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) را می‌توان به طور عمده نتیجه شکست اصلاحات در دولت قبلی و ناتوانی رئیس دولت اصلاحات در عمل به وعده‌ها در زمینه داخلی و بین المللی دانست. ایران دیگر توانایی تحمل تکرار اینچنینی تاریخ را ندارد.
شرایط ایران اکنون وخیم‌تر از سال ۲۰۰۳ است؛ اقتصاد ایران به شدت تضعیف شده، کشورهای منطقه با جنگ‌های جدیدی مواجه شده و داعش و دیگر گروه‌های مذهبی افراطی در خاورمیانه و شمال آفریقا پیشروی کرده‌اند.


در خاورمیانه به شدت آشفته و نابسامان، ایران سرزمین ثبات محسوب می‌شود و مهم نیست که این ثبات تا چه اندازه‌ای شکننده باشد. ایران به عوان کشوری با ثبات و پر رونق، می‌تواند یک سرمایه قابل توجه برای آمریکا و غرب در منطقه خاورمیانه باشد.


ادامه مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها (جدید و قدیمی) در ایران، ثبات را در این کشور به خطر می‌اندازد. آمریکا می‌بایست در تلاش برای دستیابی به توافقنامه هسته‌ای، رویکردی فعالانه و آینده نگرانه به نقش تحریم‌ها داشته باشد. فرصت کنونی برای دستیابی به توافق نباید از دست برود.

مترجم: طلا تسلیمی

منبع: دیپلماسی ایرانی 

منبع اصلی: گلوبال پست 

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.