دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 23 Apr 2018
07 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سکوت در قبال حمله به مطهری؛ باز گذاشتن میدان برای لباس شخصی‌ها
سکوت در قبال حمله به مطهری؛ باز گذاشتن میدان برای لباس شخصی‌ها
جرس: مقام‌های دولت با وجود گذشت چند روز از حمله لباس شخصی‌‌ها به علی مطهری در شهر شیراز هنوز هیچ واکنشی در این رابطه نشان نداده‌اند.      

مطهری در نامه‌ای سرگشاده که روز سه شنبه ( ۱۹ بهمن ) منتشر شد از دولت و نیروی انتظامی به شدت انتقاد کرده و گفته بود که آنها تلاش می‌کردند جلسه سخنرانی وی لغو شود و کاری هم به کار لباس شخصی‌ها نداشتند.


آزادی در اسلام با تفسیر لباس‌شخصی‌ها

تصاویر ویدیویی و عکس‌هایی که از حمله لباس شخصی‌ها به اتومبیل حامل علی مطهری در مسیر حرکت از فرودگاه شیراز به سمت دانشگاه شیراز انتشار یافته نشان می‌دهد که لباس‌ شخصی‌ها به شکلی کاملا آزادانه مسیر حرکت اتومبیل را سد کرده و به آن آسیب می‌رسانند. مطهری در روایت خود از ماجرا تصریح کرده که مهاجان « به قصد کشتن یا ناقص کردن آمده بودند.» او گفته « ظاهراً یک اصل پذیرفته شده بود که این افراد ... در این گونه کارها آزادند و کسی حق مزاحمت برای آنها ندارد مگر این که فرد مورد تهاجم از شدت ضربات از دنیا برود.» مطهری قرار بود در شیراز سخنران مراسمی تحت عنوان « اسلام و آزادی » باشد. حمله به او در مسیر حرکت به سمت سالن این همایش از جانب لباس‌ شخصی‌هایی که خود را حامی ولایت فقیه می‌دانند دارای پیام مهم و قابل توجهی ااست. پیامی با این مضمون که اسلام با تفسیر حامیان ولایت در این حد هم قائل به آزادی نیست که شخصی چون علی مطهری با هویت حقوقی نمایندگی مجلس شورای اسلامی و وابستگی به اردوگاه فکری اصولگرایان امکان سخنرانی در یک جمع دانشجویی را داشته باشد.

 

پیامدهای درخواست رفع حصر

خشم تندروها علیه مطهری عمدتا ناشی از مواضعی است که او درباره رهبران جنبش سبز گرفته و تقاضاهایی که برای رفع حصر از آنها دارد. او بارها نسبت به تداوم حصر میرحسین موسوی٬ زهرا رهنورد و مهدی کروبی واکنش نشان داده و مقام‌های قضایی و شورای عالی امنیت ملی را طرف خطاب خود قرار داده است. تلاش‌های او تاکنون منجر به نتیجه نشده است اما این امکان را فراهم آورده که مطالبه رفع حصر در ساخت رسمی جمهوری اسلامی بیان شود و بازتاب پیدا کند. تندروها اما تحمل شنیدن همین صدا را هم ندارند. آنها در جریان نطق ۲۰ دی ماه مطهری در صحن علنی مجلس به او حمله‌ور شدند و اجازه ندادند که وی سخنانش را درباره تقاضای رفع حصر رهبران جنبش سبز کامل کند. کنار هم گذاشتن واقعه حمله در صحن مجلس و حمله توسط لباس‌شخصی‌ها در شیراز نشان از یک خط مشی و تفکر واحد دارد. پیوند لباس‌شخصی‌ها و تندروهای مجلس صرفا ناشی از تعلق خاطر فکری نیست. لباس‌شخصی‌ها به صورت هماهنگ و سازماندهی‌ شده عمل می‌کنند و تجربه بارها نشان داده که آنها از هر گونه تعقیب قضایی و انتظامی مصون هستند. بنابراین ترسی از اقدام‌هایشان به خود راه نمی‌دهند و بی‌پروا در عملیات‌هایی که هدف از آن سرکوب و ترساندن منتقدان است شرکت می‌کنند. مطهری در تایید آزادی عمل لباس‌شخصی‌ها فاش کرده که مسوولان اجرایی استان هم مایل به لغو سخنرانی وی بودند گفته و از همین رو « هیچ کاری به کار مهاجمان نداشتند و آن‌ها برای هر اقدامی آزاد بودند....»


تقاضا برای استعفای استاندار

ایجاد ارعاب علیه گروه‌های فشار و لباس شخصی‌ها سابقه‌ای نزدیک به عمر جمهوری اسلامی دارد و از فردای پیروزی انقلاب این گروه‌ها ابتدا تحت عنوان کمیته‌های انقلابی و سپس در قالب نیروهای بسیج و انصار حزب‌الله شکل داده شدند. گرچه طیف منتقدانی که لباس‌شخصی‌ها با آنها درگیر می‌شدند به مرور زمان تغییر کرده اما هدف و کارکرد آن یعنی ایجاد فضای ترس و سرکوب علیه منتقدان ثابت مانده است. انتظار می‌رفت که حسن روحانی بنا بر وعده‌های انتخاباتی خود مبنی بر ایجاد گشایش در فضای سیاسی ایران مانع تحرکات این گروه‌ها شود اما عملکرد او در نزدیک به دو سال گذشته نه فقط تندروها را به حاشیه نبرده بلکه آنها را جری‌تر هم کرده است. مطهری در نامه سرگشاده خود به این موضوع اشاره کرده و خطاب به رییس جمهور گفته که « نتیجه بده و بستان در معرفی وزیر کشور به مجلس بهتر از این نمی‌شود و این حوادث نتیجه آن تصمیم غلط است» انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز که میزبان علی مطهری در شیراز بودند نیز با انتشار  بیانیه‌ای ضمن توصیف حمله لباس‌شخصی‌ها به « حرکات وحشیانه» از رییس جمهور خواستند که استاندار این شهر را برکنار کند. آنها خطاب به شخص استاندار هم نوشته‌اند که « توضیحات خود را جهت تنویر افکار عمومی در باب کوتاهی استانداری در تامین امنیت دکتر مطهری و همراهان ایشان ارایه» کند و «در صورت عدم پاسخگویی استعفای خود را به افکار عمومی تسلیم» کند. حالا واکنش دولت به درخواست‌ها برای برکناری استاندار شیراز یا دستکم رسیدگی جدی به ماجرای حمله لباس‌شخصی‌ها می‌تواند معیاری برای آزمودن حسن نیت دولت در گشایش فضای سیاسی باشد. دولت اگر همچنان ترجیح دهد در این ماجرا سکوت کند پیامی خوشایند به لباس‌شخصی‌ها و حامیان آنها در قدرت می‌فرستد که با خیال راحت برنامه‌هایشان برای سرکوب‌ صدای مخالفان را ادامه دهند. 

 

ارسال به :