شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ -
- 25 Jan 2020
28 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
داعشیان وطنی چنان می‌کنند که ای بسا با دشمنان دین و ملک روا نمی‌دارند
جرس: درادامه واکنش ها به حملات لباس شخصی ها به علی مطهری در جریان غائله دانشگاه شیراز، شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه ای تصریح کرد: وقوع حوادثی از این دست نشان می‌دهد که مسئولان بلندپایه‌ی نظام یا از اداره‌ی مملکت عاجزند و توان مدیریت بحران‌آفرینان و خشونت‌طلبان را ندارند و یا با آنان همراه و همدلند که چنین سکوت توأم با رضایتی اختیار کرده‌اند.همزمان شورای مرکزی سازمان جوانان و دانشجویان مجمع نیروهای خط امام در استان فارس نیز بیانیه ای اعتراضی منتشر کرد.در گزارشی دیگر اینکه؛ قائم مقام وزیر کشور از واقعه شیراز و حمله به علی مطهری ابراز تاسف کرد و از تاکید وزیر کشور بر برخورد هرچه سریعتر با عوامل حادثه و قاصران احتمالی دولتی و نیز فراخوان استاندار فارس به تهران خبر داد.

 

لازه به توضیح است؛ علی مطهری روز دوشنبه برای ایراد سخنرانی به دعوت انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز به این شهر سفر کرده بود اما به هنگام خروج از فرودگاه شیراز به سمت دانشگاه، با توهین‌آمیزترین برخوردها مواجه شد به طوری که خودش در این‌باره می‌گوید: «به محض ورود به شیراز با پرتاب گوجه و سنگ از سوی عده‌ای ناشناس مواجه شدم به طوری که شیشه‌های خودرو حامل مرا شکستند و ما به ناچار به کلانتری پناه بردیم. حمله کنندگان منتقد نبودند بلکه به قصد کشتن من سنگ و آجر پرت می‌کردند.» این دومین باری است درهفته‌های اخیر چنین حادثه‌ای در شیراز رخ داده است.

 

به گزارش جرس، شورای هماهنگی راه سبز امید در بیانیه خود در واکنش به غائله شیراز، از "عقلای نظام و به‌ویژه رئیس جمهوری" خواسته است تا در راستای پاسداری از حقوق اساسی شهروندان ایران که بدان سوگند یاد کرده، از کنار چنین فجایعی خاموش و بی‌تفاوت نگذرند و راه را برای بی‌قانونی‌های بیشتر و جولان‌ باندهای خشونت‌پیشه و افراطی باز نگذارند.

 

متن بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید به شرح زیر است:

 

 

به‌نام خدا

«إِنَّ الَّذِینَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا فَلَا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلَا هُمْ یَحْزَنُونَ»
«محققا کسانى که گفتند پروردگار ما خداست ‏سپس ایستادگى کردند بیمى بر آنان نیست و غمگین نخواهند شد.» (سوره احقاف، آیه ۱۳)

حادثه ای که روز دوشنبه‌ی گذشته برای آقای دکتر علی مطهری، نماینده محترم مجلس در شیراز به‌وقوع پیوست، مایه‌ی سرافکندگی هرکسی است که ادعای انسانیت، مسلمانی و شهروندی و پاسداری از آرمان‌های انقلاب دارد. درحالی‌که خشونت گروه‌های افراطی مانند داعش، آبروی مسلمانی را به خطر انداخته و راه را برای اثبات حقانیت کسانی که با دینداری رابطه‌ای خصم‌آمیز دارند هموار کرده، داعشیان داخلی نیز کردارهایی مشابه در پیش گرفته‌اند. خشونت بی‌پروا و غیرانسانی علیه نماینده محترم تهران که با صراحت و شجاعت، دیدگاه‌های انتقادی خود را ابراز می‌کند، نمونه‌ای تاسف‌بار و جدید از این رفتارهاست. داعشیان وطنی چنان می‌کنند که ای بسا با دشمنان دین و ملک روا نمی‌دارند.

چه شده است که کسانی که بازگوکننده‌ی حقایق هستند یا باید در حصر و حبس باشند و یا به‌خاطر خشونت و سرکوب غیرانسانی، امکان و توان ابراز آن را نداشته باشند؟ وقوع حوادثی از این دست نشان می‌دهد که مسئولان بلندپایه‌ی نظام یا از اداره‌ی مملکت عاجزند و توان مدیریت بحران‌آفرینان و خشونت‌طلبان را ندارند و یا با آنان همراه و همدلند که چنین سکوت توأم با رضایتی اختیار کرده‌اند.

مدعیان نمایندگی مردم و اقتدارگرایانی که بر کرسی‌های مجلس تکیه زده‌اند به‌جای ارائه و تصویب طرح‌هایی که عرصه را برای انجام وظایف نمایندگی‌ بر ایشان و همکارانشان تنگ می‌کند، برای حفظ حریم نمایندگی در مقابل گروه‌های به ظاهر خودسر اما به واقع متصل به نهادهای انتظامی، نظامی و امنیتی چاره‌ای بیندیشند.

آزادی بیان و امنیت پس از طرح عقیده در نظام جمهوری اسلامی به جایی رسیده که حتی دیدگاه‌های انتقادی و مواضع مصلحانه‌ی فرزند شهید آیت‌الله مطهری در مجلس برآمده از تیغ نظارت استصوابی شورای نگهبان، برتابیده نمی‌شود. وضعی که به تعبیر مرحوم آیت‌الله منتظری و جناب حجت‌الاسلام کروبی، جمهوریت و اسلامیت را در نظام یک‌سره به پرسش کشیده و منتفی کرده است.

از عقلای نظام و به‌ویژه از ریاست محترم جمهوری انتظار می‌رود در راستای پاسداری از حقوق اساسی شهروندان ایران که بدان سوگند یاد کرده، از کنار چنین فجایعی خاموش و بی‌تفاوت نگذرند و راه را برای بی‌قانونی‌های بیشتر و جولان‌ باندهای خشونت‌پیشه و افراطی باز نگذارند. زخم‌های عمیق قانون‌شکنان و سرکوبگران در سال‌های گذشته همچنان بر تن رنج‌دیده‌ی این کشور و ایرانیانی که صاحبان اصلی آن هستند تازه است.

در پایان، با تاکید بر مسئولیت مقامات ذیربط به ویژه وزیر کشور، فرمانده نیروی انتظامی و استاندار فارس و ضرورت پاسخ گویی انها از صبر، ایستادگی و پیگیری شجاعانه‌ی جناب آقای دکتر علی مطهری قدردانی، و برای ایشان استواری و بردباری و توفیق بیش از پیش آرزو می‌کنیم.

شورای هماهنگی راه سبز امید
۲۰ اسفند ۱۳۹۳

 بیانیه شورای مرکزی سازمان جوانان و دانشجویان مجمع نیروهای خط امام استان فارس

به گزارش جرس، همزمان شورای مرکزی سازمان جوانان و دانشجویان مجمع نیروهای خط امام استان فارس نیز بیانیه ای اعتراضی به شرح زیر منتشر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم
اگـر در جـامـعـه ما, محیط آزاد برخورد آرا و عقاید به و جود بـیـایـد, به طوری که صاحبان افکار مختلف بتوانند حرفهایشان را مـطـرح کـنـند و ما هم در مقابل, آرا و نظریات خودمان را مطرح کـنـیـم, تنها در چنین زمینه سالمی خواهد بود که اسلام هرچه بیش تـر رشد می کند و به اعتقاد من تنها طریق درست برخورد با افکار مـخـالـف, همین است والا اگر جلو فکر را بخواهیم بگیریم, اسلام و جمهوری اسلامی را شکست داده ایم.
شهید مطهری (پیرامون انقلاب اسلامی)

حرمت شکنی گستاخانه و جسارت غرض ورزرانه ی نابخردان افراطی که ماهیتشان در پیشگاه خردمندان و خردورزان فرهنگ شهری چون شیراز ، شهر ادب و اخلاق ، بارها و بارها اثبات شده بود ، دیگر بار ، با هتک حرمت نماینده ی آزاد منش و فرهیخته ، جناب آقای دکتر علی مطهری ، فرزند برومند معلم اخلاق انقلاب ، نمایان شد و به اوج رسید تا بر همگان آشکار گردد که صحنه گردانان پیدا و پنهان جریانهای تندرو از برای مقابله ی بنیادین با عقلانیت و اخلاق مداری آزاد اندیشانه از هیچ کوشش و هنجارشکنی غیرقانونی فروگذار نبوده و نیستند.
سازمان جوانان و دانشجویان مجمع نیروهای خط امام (ره) استان فارس ضمن دلجویی از نماینده ی شجاع مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و محکوم نمودن رفتار رقت انگیز و ننگین مجریان و آمران این حرکت مذبوحانه و تاکید بر ضرورت مجازات و برخورد قاطع با قانون شکنان ، از ریاست محترم جمهور ، جناب آقای دکتر روحانی که در محضر الهی و در برابر دیدگان ملت با سوگند به کتاب آسمانی قرآن ، مکلف شده اند بر پاسداشت قانون اساسی جمهوری اسلامی و اجرای مفاد آن که صراحتا اشاره دارد بر ضرورت حفظ و حراست از کرامت انسانی ، تامین آزادی های سیاسی و اجتماعی و همچنین حرمت تفتیش عقاید و عدم تعرض و مواخذه ی افراد به صرف داشتن هر گونه عقیده ، همه همت و اراده ی عالمانه ی خویش را به کار گیرند تا با تدابیر شایسته از تکرار اینگونه اقدامات ناشایست و شنیع ممانعت به عمل آید.
بی گمان وقوع این رویداد نامیمون ، زاییده ی بسترسازی قانون شکنانی است که از اساس با دین و دیانت ، اخلاق و فرهنگ و آزادی و آزادگی بیگانه بوده و مردم دیندار ، آگاه و اخلاق مدار سومین حرم اهل بیت علیهم السلام نه تنها هیچ گونه نقشی در پدیدآوری آن نداشته اند بلکه بیش از پیش بر تلاش مسئولان استان در جلوگیری از وقوع تحرکات خودسرانه ی مزدوران کج اندیش تاکید داشته و مشتاقند.

شورای مرکزی سازمان جوانان و دانشجویان مجمع نیروهای خط امام استان فارس

 

در پی حمله به مطهری؛ استاندار فارس به تهران فراخوانده شد

در گزارشی دیگر پیرامون وقایع شیراز، قائم مقام وزیر کشور از واقعه شیراز و حمله به علی مطهری ابراز تاسف کرد و از تاکید وزیر کشور بر برخورد هرچه سریعتر با عوامل حادثه و قاصران احتمالی دولتی و نیز فراخوان استاندار فارس به تهران خبر داد.
 

حسینعلی امیری گفت: وزیر کشور از آنچه برای این نماینده مجلس در شیراز پیش آمده ابراز تاسف کرده و از معاون امنیتی و انتظامی این وزارتخانه خواسته است هرچه سریع تر عوامل این واقعه شناسایی شوند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین استاندار فارس برای توضیح چگونگی رخداد این اتفاق به تهران فراخوانده شد.

قائم مقام وزیر کشور با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در راستای شعارهای انتخاباتی دکتر روحانی رییس جمهوری خود را متعهد به ایجاد امنیت و آزادی برای تمامی اشخاص، تشکل ها ، شخصیت ها و احزابی که در درون نظام جمهوری اسلامی فعالیت می کنند می داند، افزود: وزارت کشور نیز در راستای انجام وظایف ذاتی خود در موضوع سیاست داخلی هیچ گونه اقدام غیرقانونی را نمی پذیرد و به گروه های خودسر اجازه خدشه دار کردن امنیت شهروندان را نخواهد داد.

وی حمله به نماینده مجلس در شیراز را امری قبیح خواند و افزود: این اتفاق در حالی رخ داده است که آقای مطهری سخنرانی نکرده بوده است تا محتوای صحبت های ایشان مورد اعتراض قرار گیرد.

قائم مقام وزیر کشور همچنین حمله و ضرب و شتم به نماینده مجلس را غیرقانونی و غیرشرعی برشمرد و افزود: مشروعیت قوانین مجلس توسط فقهای شورای نگهبان تایید می شود. بنابر این هر اقدام غیرقانونی در نظام جمهوری اسلامی امری مذموم و غیرشرعی به حساب می آید.

امیری همچنین اعلام کرد: تاکید وزیر کشور آن است که هر چه سریع تر با عوامل این اتفاق و یا قاصرین دولتی و کسانی که در ایجاد امنیت، تعلل و مسامحه کرده اند برخورد قانونی صورت گیرد.


حمله به مطهری بدترین فاجعه‌ی یک سال اخیر است
در ادامه واکنش ها به غائلۀ شیراز، همچنین غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت، با فاجعه‌آمیز خواندن حادثه‌ی شیراز گفت: نماینده مجلس زبان گویا مردم است این را قانون می‌گوید من نمی‌گویم. اما قبل از آنکه وی شروع به سخنرانی برای مردم کند او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و هیچ‌کس هم نیست که به این موضوع رسیدگی کند، حتی وقتی به کلانتری هم پناهنده می‌شود در آن جا هم امنیت جانی ندارد. این است که فاجعه به بار می‌آورد.


وی درباره برخورد نیروهای لباس شخصی در شیراز با علی مطهری گفت: تمام دنیا این حادثه را به تمسخر گرفته‌اند که آقای مطهری که عضو این نظام و انقلاب و یکی از ولایتمدارترین افراد نظام است نمی‌تواند حرف بزند یا اصلا یک نماینده مجلس هم در ایران اجازه سخنرانی ندارد. فکر می‌کنم این بدترین فاجعه‌ی یک سال اخیر است و شاید بدتر آن دیگر وجود نداشته باشد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت، با فاجعه‌آمیز خواندن حادثه‌ی شیراز به خبرنگار «آفتاب» گفت: نماینده مجلس زبان گویا مردم است این را قانون می‌گوید من نمی‌گویم. اما قبل از آنکه وی شروع به سخنرانی برای مردم کند او را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و هیچ‌کس هم نیست که به این موضوع رسیدگی کند، حتی وقتی به کلانتری هم پناهنده می‌شود در آن جا هم امنیت جانی ندارد. این است که فاجعه به بار می‌آورد.

وی افزود: این اتفاق درست در اولین روز کاری فرمانداری ناحیه انتظامی کشور رخ داده است. بنابراین افکار عمومی این انتظار را دارد که در برخورد با این افراد ضارب، اقتدار و صلابت را از وی مشاهده کنند. چون این حادثه در اولین روزی که او حکم دریافت کرده است، روی‌داده و همین امر می‌شود خوراک تبلیغاتی برای دنیا و غرب.

این نماینده مجلس اضافه کرد: اینگونه حرکت‌ها بی‌شک با منویات رهبری هم متفاوت است. آقای مطهری قرار بود در دانشگاه صحبت کند. پس این کرسی‌های آزاداندیشی که مدنظر رهبری هم هست چطور باید برگزار شود. یعنی همه باید بیایند و تعریف و به به و چه چه کنند؟ چرا اجازه نمی‌دهند یک نفر بیاید نظراتش را بگوید فارغ از آنکه از چه چیز می‌خواهد سخن بگوید؟ آن هم چه کسی؟ علی مطهری که فرزند انقلاب، فرزند شهید مطهری و دوستدار نظام و ولایت است.

عضو کمیسیون برنامه بودجه تاکید کرد: این حوادث پیامدهای بسیار خطرناکی برای نظام دارد و مردم و نظام باید هزینه‌های منفی آن را بپردازند. قوه قضاییه، متولیان استان و همه کسانی که مسئول امنیت جان و مال مردم هستند، باید بیایند و به صورت قاطعانه برخورد نمایند. در غیر این صورت این حادثه اولی نبوده و آخری هم نخواهد بود.


جعفرزاده خاطر نشان کرد: اگر در آن زمان که در قم برای آقای لاریجانی چنین حادثه‌ای روی داد، به صورت قاطع و محکم با افراد ضارب برخورد می‌شد، اکنون دیگر هیچ‌کس جرأت نمی‌کرد بیاید و به صورت خودسرانه نسبت به ترور یک فرد اقدام کند. بیایید برای یک بار هم که شده با افراد متولی حوادث اخیر به صورت قاطعانه برخورد کنید تا ریشه‌ی اینگونه فجایع خشکانده شود

جعفرزاده در پایان سخنانش با اشاره به عدم تقبل مسئولیت این حادثه توسط استاندار فارس گفت: استاندار فارس به عنوان رئیس شورای تامین استان فارس، والی استان و مسئول تامین امنیت مردم است. بعد حالا آقای استاندار آمده و گفته من هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارم اگر استاندار نمی‌تواند پاسخگو باشد دیگر از چه کسی می‌توان انتظار پاسخگویی داشت.
 

ارسال به :