شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ -
- 14 Dec 2019
16 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بیانیه کنشگران ملی- مذهبی خارج از کشور در محکومیت سخنان نتانیاهو
جرس: کنشگران ملی - مذهبی خارج از کشور، در واکنش به اظهارات نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا، خواستار عذرخواهی وی شدند.


به گزارش جرس، متن بیانیه کنشگران ملی - مذهبی خارج از کشور در واکنش به سخنان نخست وزیر اسرائیل پیرامون برنامه اتمی ایران به شرح زیر است:

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در حالی که دولت اسرائیل به نقض متعدد قطعنامه های سازمان ملل و جنایت علیه بشریت متهم است؛ در یک سخنرانی که در آن از موضعی طلبکارانه می خواست به سران جهان «درس تاریخ» بدهد، با تحریف آشکار تاریخ ؛ به ملت ایران توهین کرد و با یک تهمت بزرگ آن ها را به دشمنی دیرینه با یهودیان و یهودستیزی متهم ساخت.


وی سخنان اصلی اش را با عباراتی مملو از ابهام و تقطیع عمدی و تحریف تاریخ آغاز کرد و گفت:
«ما ملت کهنی هستیم. ما تاریخ حدود چهار هزار ساله داریم. بسیاری از قبایل به صورت مکرر تلاش کرده اند تا ملت یهودی را نابود کنند. فردا شب در تعطیلات یهودی «پوریم»، ما کتاب «استر» را می خوانیم. ما درباره یک فرد قدرتمند پارسی به نام هامان می خوانیم که دسیسه چینی کرده بود تا ملت یهود را حدود دو هزار و پانصد سال پیش نابود کند. اما یک زن شجاع یهودی به نام ملکه استر این دسیسه را فاش کرد و حق دفاع را برای یهودیان به دست آورد تا آنها بتوانند از خودشان درمقابل دشمنان شان دفاع کند. این دسیسه خنثی شد و مردم ما نجات یافتند. درحال حاضر نیز یهودیان با تلاش دیگری ازجانب یک حاکم مستبد دیگر فارسی مواجه اند که می خواهد ما را نابود کند. وی رهبر عالی ایران آیت ا.. خامنه ای است.»


نتانیاهو با مرتبط کردن به اصطلاح دو فرد «قدرتمند پارسی» ( هامان و خامنه ای) این حس را به مخاطب خود و افکار عمومی جهانیان القا می کرد که ایرانی ها از دور دست های تاریخ تا کنون به دنبال یهودکشی بوده اند. وی به سان یک سیاستمدار بی اصول همه چیز حتی تاریخ یک ملت را دستمایه جدال های سیاسی روزمره اش قرار داد و در پی آن بود تا با اشاره به نزاع کنونی سیاسی اش با حکومت ایران به اتهام تلاش برای نابودی یهودیان، برای این امر ریشه تاریخی بتراشد و آن را امری پر سابقه در میان ایرانیان جلوه دهد. اما آن چه در کشاکش این نزاع سیاسی به مسلخ رفت هویت یک ملت بزرگ با تحریف تاریخ آن ها و نیز توهین به ملت بزرگ و مهربان و میهمان دوست ایرانی بود.


آن چه نتانیاهو بدان استناد کرد بخشی از داستان استر ( همسر یهودی یکی از پادشاهان قدیم ایران که جانشین ملکه قبلی ایران شده بود) است که در بخشی از کتاب مقدس یهودیان آمده است. جدا از اینکه این داستان امری عمدتا اسطوره ای است و مستند مستقل تاریخی به جز کتاب مقدس یهودیان ندارد، اما در همین داستان تاریخی در کتاب مقدس یهودیان توضیح داده شده که استر ملکه پادشاه ایرانی پس از آن که از توطئه یکی از مقامات دربار (هامان که گویا نخست وزیر شاه بوده) برای کشتن یهودیان مطلع می شود، توسط عموی خود (مردخای) که وی نیز یکی از مشاوران بزرگ پادشاه است ( و گویا مورد حسادت هامان قرار داشته) راهنمایی می شود که با در میان گذاشتن این توطئه با پادشاه (و آشکار کردن دین خود برای شاه که تا آن هنگام آشکار نکرده بود) از خطری که یهودیان را تهدید می کند، جلوگیری کند . بدین ترتیب پادشاه ایران از این تهدید آگاه شده و مانع از اجرای آن می گردد. و به عکس فرمان اعدام آن مقام دربار ( هامان) و خانواده اش را صادر می کند و به یهودیان اجازه می دهد وی و خانواده و متحدانش در رابطه با توطئه قتل یهودیان را به قتل برسانند.


کتاب مقدس یهودیان در ادامه این داستان تاریخی مدعی است که یهودیان نه تنها از توطئه مرگ و قتل نجات یافتند بلکه به عکس هفتاد و هفت هزار نفر از مخالفان شان را که قصد کشتن آن ها را داشتند به قتل رساندند. بر همین اساس هر ساله سالروز این نجات از توطئه قتل را جشن می گیرند ( جشن پوریم)
جدا از جنبه اسطوره ای این داستان و اعداد اغراق شده ای چون کشتار هفتاد و هفت هزار نفر توسط یهودیان ( و جدا از اینکه برخی دیگر از مفسران سیاست زده به طور عکس و در مقابل نتانیاهو گفته اند که قتل عام هفتاد و هفت هزار ایرانی توسط یهودیان یک هولوکاست ایرانی بوده! و دلیل اقدام هامان برای مجازات یهودیان نیز اقدامات توطئه گرانه ایشان بوده است!)؛ اما آنچه در روایت تحریف شده و بریده بریده نخست وزیر اسرائیل از این داستان کتاب مقدس یهودیان در برابر افکار عمومی و در مقابل گوش و چشم میلون ها بیننده شبکه های تلویزیونی سانسور می شود این است که در همان حکایت مورد استناد وی:
اولا ملکه ایران یک زن یهودی است که حتی پس از آشکار کردن دین خود برای پادشاه هم چنان مورد حمایت وی است؛
ثانیا یکی از مشاوران بزرگ و حتی مورد حسادت واقع شده توسط نخست وزیر شاه؛ یک فرد یهودی است؛
و ثالثا فرمان مرگ توطئه گران علیه یهودیان نیز توسط خود پادشاه ایران و در دفاع از یهودیان صادر می شود تا آن جا که اجازه قتل (و کشتار) مردم سرزمین خود را به نفع یهودیان می دهد و آن ها حتی هفتاد و هفت هزار نفر از ایرانی ها را می کشند و او نه تنها اقدامی در دفاع از آن ها نمی کند بلکه حمایت اش از یهودیان آن چنان شدید است که اجازه می دهد آن ها ده فرزند هامان را پس از مرگ هم بدار بیاویزند و کار قتل و کشتار مخالفان یهودیان را تا روزهای بعد نیز ادامه دهند. این ها همه جمله به جمله متن کتاب استر در عهد عتیق است.


برخورد گزینشی نتانیاهو با این داستان، دروغ و تحریف آشکاری همانند بسیاری از دروغ ها و تحریف های دیگر او در این سخنرانی بود که حاوی توهین و تهمت به ملت بزرگ ایران است.
یهودیان و بسیاری از روشنفکران و اهل فرهنگ در جهان می دانند که ایرانیان همواره با یهودیان نگاهی پرمهر و زندگی مسالمت آمیزی داشته اند و از آنها در برابرظلم و ستم هایی که بر ایشان می شده دفاع و حمایت و مراقبت کرده اند.


داستان کورش پادشاه بزرگ ایرانی و نجات یهودیان در بابل و کمک و همراهی مادی و معنوی به آن ها برای بازگشت به سرزمین خود و تجدید بنای معبد مقدس شان یکی از معروف ترین نمونه هایی از این نوع برخورد ایرانیان با یهودیان است که بارها توسط خود آن ها نیز بیان شده است.


همان طور که در تاریخ معاصر نیز ایرانیان حداقل برای بار سوم ( پس از برخورد نجات بخش کوروش با یهودیان بابل و اسطوره استر) از یهودیان تحت ستم نازی ها در جنگ جهانی دوم در خاک خود پذیرایی کرده و آن ها را از خطر مرگ و گرسنکی و بیماری های خطرناک نجات داده اند. مستندات تاریخی فراوانی از منابع خود یهودیان در هر سه مورد یاد شده وجود دارد.


بدین ترتیب نه تنها در ایران قبل از اسلام بلکه در ایران بعد از اسلام نیز یهودیان درآرامش و آسایش زندگی کرده اند. بالاتر آن که همه آشنایان با تاریخ می دانند که بنا به منابع تاریخی خود یهودیان، همیشه امن ترین نقاط برای زندگی آنان حوزه تمدن اسلامی و کشورهای مسلمان نشین به خصوص در دوره های طولانی که یهودستیزی در اروپا رواج داشته؛ بوده است. تنها پس از تشکیل دولت اسرائیل است که روابط مسلمانان و یهودیان در برخی از مناطق دستخوش اصطکاک و تلاطم می شود. اینک نیز آقای نتانیاهو می تواند از طرف دولت و یا حداکثر ملت اسرائیل سخن بگوید و نه از سوی همه مردم یهود جهان! ضمن این که در این رابطه نیز سخن نخست وزیر دولتی که بزرگترین زراد خانه هسته ای منطقه را در اختیار دارد چندان جدی گرفته نخواهد شد. همان طور که سخنان فریبکارانه و جنگ افروزانه نتانیاهو در سال های اخیر مورد نقد جدی بسیاری از روشنفکران وسیاستمداران جهان حتی در درون جامعه اسرائیل ( و برخی نهادهای امنیتی دولت اسرائیل!) قرار گرفته است.


در پایان کنشگران ملی- مذهبی خارج از کشور ضمن محکوم کردن توهین و تهمت آشکار نتانیاهو به تاریخ و ملت ایران خواهان عذرخواهی وی از مردم بزرگ و انسان دوست ایران است.


کنشگران ملی- مذهبی خارج از کشور
بیستم اسفند ماه 1393
 

ارسال به :