پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
15 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
از آزادی بیان چه مانده است؟
 وقتی علی مطهری فرزند مرتضی مطهری را حرامزاده می نامند و به قصد کشت مورد تهاجم فیزیکی قرار میدهند از آزادی بیان چه مانده است؟  


آمده بود در باره اسلام و آزادی در دانشگاه شیراز سخن بگوید. " انجمن فرهنگ و سیاست" دانشگاه شیراز از او با اصرار دعوت کرده بود. مجوز این سخنرانی را هم برای او فکس کردند. او هم به مقصد شیراز بلیط هواپیما گرفت و ساعت چهار و نیم بعد از ظهر ۱۸ اسفند وارد فرودگاه شیراز شد. دانشجویانی که به استقبال او آمده بودند او را سوار یک تاکسی زرد رنگ کردند. تاکسی صد متری حرکت کرده بود که عده‌ای (۳۰-۴۰ نفر ) راه آنها رابستند و یک نفر خود را روی کاپوت خودرو انداخت. راننده به هر زحمتی بود او را رد کرد ولی کمی جلوتر سنگ و آجر و گوجه‌فرنگی بود که به سمت اتومبیل مهمان می‌‌آمد. شیشه عقب و شیشه‌های دو طرف خودرو کاملا خُرد و پودر شد و ذرات آن به سر و صورت و دست مهمان پاشید و برخی هم فرو رفت و او را زخمی کرد . از گاز فلفل هم از نزدیک استفاده کردند، طوری که حدود یک دقیقه نفس مهمان بند آمد.


ظاهرا به قصد کشتن یا ناقص کردن مهمان آمده بودند. راننده به هر ترتیب بود از میان آنها گریخت، اما مهاجمان با موتورهای سنگین و یک وانت تاکسی او را تعقیب ‌کردند . راننده برای نجات جان مهمان وارد کلانتری ۲۰ گل‌سرخ شیراز شد. مهمان خیال کرد که الان نیروهای کلانتری این مهاجمان را بازداشت می‌کنند ولی ماموران کلانتری هیچ عکس‌العملی نشان ندادند. موتور سواران سه ساعت کلانتری را محاصره کردند و ماموران فقط از ورود مهاجمان به کلانتری جلوگیری کردند. علی مطهری می گوید : " ظاهراً یک اصل پذیرفته شده بود که این افراد که از تجهیزاتشان مانند موتورهای سنگین و گاز فلفل معلوم بود از کجا دستور گرفته‌اند در این گونه کارها آزادند و کسی حق مزاحمت برای آنها ندارد. یکی از مقامات ارشد آن کلانتری گفت با وجود فناوری جدید که از داخل خانه هم می‌شود به صورت ویدئو کنفرانس برای دانشجویان صحبت کرد چه اصراری به برگزاری این گونه جلسات است!"


مهمان با اعتراض به رئیس کلانتری می گوید : "شما به جای تلاش برای لغو سخنرانی، الان که اینها در دسترس شما هستند بازداشتشان کنید تا مجازات شوند. اگر یک بار این کار را بکنید دیگر این رذالتها تکرار نمی‌شود. " به هرحال بعد از حدود ۳ ساعت چون لباس مهمان پر از خاک و گل و غیره شده بود ، یک دست کت و شلوار آوردند تا لباسش را عوض کند و آنگاه مهمان را راهی فرودگاه برای بازگشت به تهران کردند. در همین حال از طرف استانداری در سالن سخنرانی به دروغ اعلام شد که آقای مطهری به تهران بازگشتند تا جمعیت متفرق شود.مهمان در راه بازگشت به یاد این سخن امام می افتد که فرمود : "در جمهوری اسلامی حتی کمونیست‌ها آزادند که حرف خود را بزنند." و این سخن سخن شهید مطهری که فرمود: "در جمهوری اسلامی حتی احزاب غیراسلامی می‌توانند فعالیت داشته باشند مشروط به این که با تابلوی خودشان فعالیت کنند."


و بدین سان بود که علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی و فرزند آیت الله مطهری به تهران بازگشت و در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهور محترم گفت : "فکری به حال استان فارس بکنید . نتیجه بده و بستان در معرفی وزیر کشور به مجلس بهتر از این نمی‌شود و این حوادث نتیجه آن تصمیم غلط است." شاید بیان این نکته لازم باشد که علی مطهری فرزند مرتضی مطهری تئوریسین انقلاب اسلامی است. از نظر فکری اصولگرا است و با اصلاح طلبان از نظر فکری مرزبندی دارد ، اما تنها دیدگاه‌های سیاسی او با جریان غالب اصولگرا متفاوت است. وقتی علی مطهری فرزند مرتضی مطهری را حرامزاده می نامند و به قصد کشت مورد تهاجم فیزیکی قرار میدهند از آزادی بیان چه مانده است؟ اگر علی مطهری نتواند در جمهوری اسلامی سخن بگوید چه کسی می تواند؟

 
منبع: فیس بووک نویسنده


نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :