شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ -
- 20 Jul 2019
16 ذو القعدة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
جهاد قلمی اولویت روزگار ما
 دفاع از اسلام در مقابل مسلمانان اسلام ناشناس، اولویت ماست 


امروزه در مقایسه با ادیان دیگر وسرزمین‌های دیگر به نحو غریبی، سرزمین‌های مسلمانان پر از جنگ و آشوب آن هم از گونة برادرکشی و مسلمان کشی به نام خدا و پیغمبر است. ساده‌ترین کار همیشه این است که به رسم فرافکنی، گناه را به گردن قدرت‌های خارجی بیندازیم. اما مگر نه این است که همة این جنگ و جدل‌ها ازسر نابردباری و عدم تحمل و مدارای مسلمانان نسبت به یکدیگر است؟ عده‌ای نیمه ملای همه چیز دان، به راحتی یکدیگر را تکفیر می کنند و بر روی هم شمشیر می کشند تا بلکه زودتر به بهشت بروند. اقلیت هایی از بنیادگرایان مذاهب مختلف با هیاهوی بسیار و ارعاب، وانمود می کنند که اسلام، سخنگویی جز آنان ندارد و صدای اکثریت در این سرو صداهای قتل و غارت شنیده نمی شود. این مسلمانانند که در مسلمان بودن همدیگر شک می کنند و بر روی هم شمشیر می کشند. خارجی‌ها که می گویند این حرکات ربطی به اسلام ندارد و حتی به زبان بی‌زبانی می گویند "اسلام به ذات خود ندارد عیبی." این ماییم که برای از میدان به در کردن همکیشان مان به یکدیگر انگ نامسلمانی و وابستگی به بیگانه می زنیم.


مطابق حدیث پیامبر، اختلاف امت، رحمت است ولی طبیعتا اختلافی که به دشمنی و تکفیر بیانجامد، مصداق غضب و سخط الهی است نه رحمت او. اختلاف امت پیامبر، از این نظر رحمت است که به تضارب آراء و روشنگری و رشد همگانی می انجامد ولی دشمنی و تکفیر و برادرکشی بر اساس انحصارطلبی و خود حق پنداری قطعا مذموم و مطرود پیامبر است.


مسلمان‌ها باید الگوی اسلام احسان و اسلام سِلم و عِلم و حِلم به جای اسلام جزم و خشونت و تعصب باشند. نشاندن اسلام حقیقت به جای اسلام هویت و اسلام حلم به جای اسلام غیرت و اسلام بردباری و تحمل و مدارا به جای اسلام جاهلیت و تعصب، وظیفه عاجل مسلمین است. اسلام شمشیر، در کوتاه مدت جهانی را می آشوبد و خراب می کند و دل‌های پر از نفرت و حقدی را هم خنک می کند ولی در میان مدت و دراز مدت موجب وهن و شکست و سرافکندگی و عقب ماندگی مضاعف مسلمانان خواهد شد.


البته امروز هم جهاد دفاعی در برابر کسانی که چشم طمع به سرمایه‌های ما بسته اند، موضوعیت دارد. ولی مشکل ما با دشمنان دوست نمایی است که جهاد ابتدایی مسلمان علیه مسلمان را تجویز می کنند و چنان در مسیر خشونت و سبعیت پیش می روند که چهرة نورانی و رحمتنی و عقلانیِ دین سلم را در چشم هر انسان منصف و با وجدانی مخدوش می کنند.


در این شرایط، شکل قلمی و روشنگرانة جهاد اولویت می یابد تا زنگار از چهرة زیبای عروس قرآن بر گیریم. دفاع از اسلام در مقابل مسلمانان اسلام ناشناس، اولویت ماست. موهن‌ترین و بدترین هتک حرمت اسلام، امروزه از ناحیة اسلام خارجی و تکفیری است که به جای بحث و گفتگو و تلقی رحمت آمیز و آموزنده و دموکراتیک از اختلافات بین امت، صلای تکفیر می زند و خون مسلمان را به دست مسلمان می ریزد و غیر مسئولانه و متوهمانه همة گناهان را هم به گردن دیگری می اندازد. آمریکا داعش و النصره و القاعده را به جان هم انداخته؟ آمریکا داعش را به جان کردِ مسلمان انداخته؟ به جان شیعة مسلمان انداخته؟ شیعة حوثی را به جان سنی یمنی انداخته؟ کودکان را در پاکستان گروگان می گیرد و به خون می کشد؟ سر می برد؟ مسلمان را آتش می زند؟ دختران مسلمان و ایزدی را برده می کند و می فروشد؟ دختران را به خاطر طلبِ علم می دزدد و اسیر می کند؟ پس آن دینی که گفته بود قتل یک انسان بی‌گناه ، قتل همة مردم است، کجا رفته است و چه بلایی بر سرش آمده ؟! پناه می بریم به همان خدایی که والدینمان از بچگی با صفات رحمان و رحیم به ما معرفی کردند. 
 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.