پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
از شناسایی عاملان حادثه شیراز تا اخطار اول نیروهای خودسر
 جرس: وکیل علی مطهری که خودروی او توسط افراد ناشناس در شیراز تخریب شد٬ از درخواست استاندار مبنی بر ترک محل سکونتش برای امنیت خود خبر داد.  

 

مصطفی‌ ترک‌همدانی در گفت‌وگو با ایلنا، عنوان کرد: از روز شنبه با اعلام شکواییه ما در دادسرای عمومی شیراز، دادستان دستور ویژه برای پیگیری اتفاقات شیراز و شناسایی حمله‌کنندگان به علی مطهری را صادر کرد.

 

وی افزود: بنده شاهد بودم استاندار فارس بنا به ماموریتی که از سوی وزیر کشور به ایشان داده شده بود، طی جلساتی متعدد با مسئولان امنیتی و انتظامی استان، تلاش بی‌وقفه‌ای برای شناسایی عاملان این اتفاق صورت داد که طی آن تعدادی از این افراد خاطی شناسایی و گزارش آن به دادستان شیراز ارسال شده است.

 

ترک‌همدانی با اعلام این خبر که روز گذشته در شیراز به اتومبیل وی حمله شده، گفت: من که از روز جمعه برای پیگیری پرونده به شیراز سفر کردم، دیشب برای زیارت به حرم سیدعلاالدین حسین رفتم که در بازگشت مشاهده کردم خودروی من با آجر تخریب شده و شیشه‌های آن کاملا شکسته شده بود و با یک اسپری روی اتومبیل من نوشته بودند: «اخطار اول».

 


وکیل مطهری خاطرنشان کرد: پس از این اتفاق٬ بلافاصله موضوع را به مقامات امنیتی استان شیراز اطلاع دادم و پلیس با صورتجلسه اظهارات بنده در حال پیگیری مساله است لذا تا زمان تعیین و تکلیف این پرونده در شیراز خواهم ماند.


وی با بیان اینکه بنا به دستور استاندار شیراز از اینجانب خواسته شد که محل سکونت خود را ترک کنم، گفت: برای همین هم‌اکنون به استانداری منتقل شده‌ام و در اینجا ساکن هستم.

 

ترک‌همدانی این را هم گفت که هم اکنون هیات ویژه‌ای از تهران به دستور وزیر کشور برای پیگیری موضوع پرونده با حضور در شیراز با دادستان این استان جلسه دارند و این جلسه هنوز به اتمام نرسیده است.

 

وکیل علی مطهری، همچنین روز گذشته از ثبت شکایت موکل خود در دادگستری شیراز خبرداده بود.

 

مصطفی ترک همدانی در این باره به روزنامه ی ایران گفته بود: شکایت آقای مطهری از عاملان و آمران حمله، تحت عناوینی چون تخریب، توهین، قذف (فحش و نسبت‌های ناروا دادن که دیگر توهین تلقی نمی‌شود، بلکه عنوان شرعی پیدا می‌کند) و ضرب و جرح در دادگستری شیراز ثبت شده است.


وی با بیان اینکه اسامی و عناوین این افراد برای من و شاکی هنوز مشخص نیست، افزود: دادستان استان از دستگاه‌های امنیتی استان خواسته تا این افراد شناسایی شوند و منتظر هستیم تا استاندار فارس به عنوان رئیس شورای تأمین و مسئول رسیدگی ویژه حادثه از ناحیه وزیر کشور، اسامی این افراد را به دادستان اعلام کند.

 

این وکیل درباره برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه نامه شورای تأمین درباره برگزار نشدن سخنرانی مطهری، برای وی و دانشگاه لازم الاجرا بوده است، گفت: نامه شورای تأمین استان، نظر مشورتی است و نمی‌تواند دستوری باشد.

 

ترک همدانی در پاسخ به اینکه آیا در پرونده اهمال برخی مسئولان امنیتی و انتظامی نیز بررسی خواهد شد، با تأکید بر اینکه در این حادثه این مسئولان اهمال کرده‌اند، ادامه داد: نمی‌شود که از یک طرف شورای تأمین عنوان کند که ما مجوز سخنرانی ندادیم و از طرفی گفته شود که از حادثه بی‌خبر یا بی‌اطلاع بودیم. کسانی که مسئولیت تأمین جانی افراد را بر عهده دارند، نمی‌توانند با گفتن اینکه مجوز ندادیم، بگویند مسئولیت هم نداریم. به همین دلیل یکی از مواردی که ما تقاضا کردیم، همین است که این مطلب را در دستور کار خود قرار بدهند.

 

وکیل علی مطهری با تأکید براینکه تا پایان بررسی پرونده در شیراز باقی خواهم ماند، اظهار کرد: از روز جمعه وکلای دادگستری سراسر کشور، به همراه وکلای استان فارس، ‌ضمن حمایت از نماینده شجاع مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، خواستار ورود، هماهنگی و کمک در این پرونده شده‌اند.


شناسایی عوامل اصلی حمله به مطهری


همزمان استاندار و رئیس شورای تامین استان فارس اعلام کرد از شناسایی عوامل اصلی حمله به خودروی مطهری در شیراز و معرفی آنها به دستگاه قضایی خبر داد.


سید محمد احمدی گفته است که در لحظات پایانی روز شنبه عوامل اصلی حمله به خودروی مطهری شناسایی و به مقامات قضایی استان معرفی شدند.

 

استاندار فارس گفته است: بدیهی است‌ شناسایی سایر عوامل و زمینه‌سازان انجام این حرکت ناپسند و هنجارشکنانه در دست بررسی ‌و اقدام لازم قرار دارد.

 

علی لاریجانی: برخورد فیزیکی به خاطر اظهارنظر فردی اقدامی مخالف نظام است


رئیس مجلس شورای اسلامی نیز امروز در نطق میان دستور مجلس با اشاره به حمله به علی مطهری آن را اقدامی "ناپسند و زشت" خواند و گفت: امیدوارم با پیگیری جدی این گونه اقدامات ناصحیح در کشور ریشه کن شود.

 

لاریجانی افزود: تصور نشود اینگونه اقدامات کمک به نظام است بلکه درست خلاف آن اقدام مخالف و مباین نظام است. عرض بنده با کسانی است که‌گاه تصور می‌کنند به خاطر نظام این اقدامات توجیه شرعی یا انقلابی دارد. سوال این است مقصود از نظام چیست؟ نظام علی العموم به معنای هویت جمعی است که بر پایه قانون اساسی شکل یافته است و یکی از ارکان قانون اساسی آزادی بیان است مخصوصا در مورد نمایندگان مجلس که نص قانون اساسی این است که در تمام مسائل داخلی و خارجی می‌توانند اظهار نظرنمایند لذا اقدامی از این سنخ که برخورد فیزیکی و غیرقانونی به خاطر اظهارنظر فردی آن هم نماینده مجلس صورت پذیرد یک اقدام مخالف نظام می‌باشد.

 

رئیس مجلس اضافه کرد: با توجه به نظر صریح مقام معظم رهبری که در قبال اینگونه اقدامات فرمودند خلاف است و کسانی که به نظر ما تعهد دارند بدانند و مسئولان را موظف فرمودند که با اینگونه اقدامات که جلسات را بر هم می‌زند برخورد شود.


لاریجانی ادامه داد: قطعا بحث در رابطه با درستی همه عقایدی که مطرح شد، نیست بلکه بحث در این است که فایده اظهار نظر آزادانه بیشتر از آن است که به خاطر اطمینان از صحت عقاید نظامی سختگیرانه طراحی کنیم که افراد پس از آن نتوانند عقاید خود را بیان کنند. لذا شیوه درست در یک نظامی که آزادی بیان رکن آن بوده، این است که پاسخ نظرات که تصور می‌شود دقیق نیست ارائه شود که این به معنی انجام و رایج بودن گفت‌وگوهای انتقادی در کشور است.

 

وی افزود: طبعا بیش از ۹۹ درصد آرای مختلف با این روش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که مبنای آن جدال احسن است، البته ممکن است مواردی توهین و افترا و یا شکستن مرزهای امنیت ملی باشد که قطعا در این موارد دادگاه‌های صالحه طبق قانون باید رسیدگی کند نه اقدامات غیر قانونی از این سنخ، چرا که قانون برای رفع همین گونه مرافعات وضع می‌شود، نه اینکه هرکس سرخود، حتی برای دفاع از حق خود اقدام کند.

 

لاریجانی اظهار کرد: در شرایط کنونی هم وزارت کشور و وزارت اطلاعات باید با این مسئله برخورد جدی کند و هم افرادی که به این امور می‌پردازند باید توجه کنند که اقدامات آن‌ها توجیه دینی، انقلابی و قانونی ندارد.

 

فرمانده سپاه فارس: با این برخوردهای سخیف مخالفیم


نماینده سپاه فجر استان فارس نیز "سنگ پرانی" به علی مطهری را محکوم کرد.


به گزارش "کازرون خبر" غلامحسین غیب پرور که در یادواره شهدای استان سخن می‌گفت در بخش از صحبت های خود با اشاره به حوادث اخیر در شیراز، گفت: ما با اینگونه برخوردهای سخیف مثل سنگ پراکنی مخالفیم و شدیدا محکوم می کنیم و مردم بصیر و ولایت مدار سناریوی پشت پرده اینگونه اتفاقات را بخوبی میدانند .


 

ارسال به :