پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
15 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پاسخ آیت الله موسوی اردبیلی به سوال در مورد ادعای اجرای احکام الهی وشرعی توسط داعش
جرس: آیت الله موسوی اردبیلی به پرسش شفقنا درباره جنایات داعش و ادعای اجرای حدود توسط این گروه تروریستی پاسخ دادند.

 

متن پرسش های شفقنا و پاسخ این مرجع تقلید شیعیان بدین شرح است:

گروه تروریستی داعش پس از اشغال نقاطی از سوریه و عراق اقدام به تأسیس دادگاه ها و صدور حکم و مجازات هایی علیه شهروندان این مناطق می نماید و مدعی است که این مجازات ها مطابق با احکام شرع انجام می شود. از جمله اقدام به قطع دست متهمان به سرقت، پرتاب از بلندی متهمان به همجنس بازی و سنگسار متهمان به فحشا و به صلیب کشیدن متهمانی دیگر می کند. در نمونه هایی دیده شده که این مجازات ها به گونه ای غیرمرسوم یا غیرمنصوص انجام شده و تصاویر آن نیز عمدا توسط همین گروه در پایگاه های اینترنتی وابسته به این گروه قرار داده شده و سپس به شکلی وسیع نیز در جهان منعکس شده و موجبات تخریب چهره دین و تبلیغ علیه اسلام را در جهان فراهم می آورد.

آیا در دیدگاه شرع مقدس هر حکومت، یا هر دادگاه و هر قاضی حق صدور حکم مجازات و اجرای حدود را دارد؟ آیا گروهی مثل داعش که اهداف و انگیزه های تروریستی و ضد دینی آن واضح و مبرهن است می تواند مدعی اجرای احکام الهی و شرعی باشد؟ اگر پاسخ منفی است شرایط حکومت، دادگاه و قاضی صالح برای صدور مجازات شرعی چیست؟ و چه کسانی حق اجرای حدود را دارند؟

آیا حدود را می توان به هر شکلی اجرا کرد یا برای آن ضوابطی تعریف شده است؟

 

بسمه تعالی

درفقه امامیه درباره اجرای حدود در عصر غیبت امام معصوم دو نظر وجود دارد:

1- عدم اجرای حدود به جهت این که اجرای حدود از اختیارات امام معصوم(ع) است.

2 -اجرای حدود،ولی نه توسط هر فردی،بلکه باید با نظر فقیه جامع الشرایط باشد،واینجانب،با نظر دوم موافق می باشم،حدود رانمی توان به هرشکلی اجرا کرد،بلکه ضوابطی دارد،که در کتب مفصل فقهی از جمله درفقه الحدود والتعزیرات اینجانب ذکر شده است.

ارسال به :