شنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ -
- 25 Jan 2020
28 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تقويت اميد با صبر و تلاش
پاسخی به نظر خواهی در خصوص " روند طی شده و چشم انداز پیش روی دولت روحانی" 


ارزيابي واقع‌بينانه عملكرد دولت يازدهم نشان مي‌دهد كه ظرفيت و امكانات اين دولت براي تحقق وعده‌هاي آقاي دكتر روحاني در دوران انتخابات رياست جمهوري و همچنين پاسخگويي به نيازها و انتظارات بر حق مردم، کافی نیست. زيرا از يك سو دولت يازدهم، باتوجه به جو حاكم بر مجلس، آزادي عمل لازم براي انتخاب همكاران مناسب براي اجراي اين تعهدات را در اختيار نداشته است. وزرائي هم كه از غربال مجلس نهم عبور كرده‌اند نيز با چالش‌هاي جدي روبرو بوده‌اند كه نمونه آن محروميت دانشگاهيان از خدمات دكتر فرجي‌دانا در وزارت علوم و آموزش عالي بود. از سوي ديگر ميراث هشت سال دولت‌هاي نهم و دهم نه‌تنها در زمينه‌هاي اقتصادي و سياسي حتي در زمينه‌هاي فرهنگي و اجتماعي دولت يازدهم را باچالش‌هاي جدي روبرو ساخته است كه آمار و اسناد آن‌ها در گزارش‌هاي مسئولان و رسانه‌ها منعكس بوده و به آگاهي جامعه رسيده است؛ بنابراین نيازي به تكرار آنها در اين يادداشت كوتاه نيست.


آنچه در اينجا لازم است اشاره کنم اشاعه فرهنگ نقض قانون، گسترش فساد مالي واداري و نهايتاً افت اخلاق در مديريت كشور و به تبع آن در جامعه است. با وجود اين واقعيت‌ها عملكرد دولت يازدهم را، بر پایه گزارش‌ها و آمار منتشر شده، بايستي در این مدت مثبت ارزيابي كرد و با تقويت اميد در شهروندان و دعوت همگان به صبر و تلاش براي رويارويي با چالش‌ها و مسائل و مشكلات پيش‌روي دولت يازدهم؛ با راهكارهاي زير زمينه‌هاي تقويت و حمايت از اقدامات راهبردي و مفيد دولت تدبیر و امید را بطور مستمر فراهم کرد :


۱- فعالان فرهنگي، اجتماعي و سياسي با حساسيت عملكرد دولت يازدهم را بطور مستمر بررسي کنند و در موارد لازم با نقد مشفقانه عملكردها و ارائه پيشنهادات اصلاحی، مدیران مربوطه را پشتیبانی کنند. سپس با یادآوری وعده‌های دولت در انتخابات و مطرح کردن نیازهای راهبردی جامعه، زمینه‌های تقویت تعامل تعالی بخش بین بدنه جامعه را با مدیریت دولت فراهم سازند. برای تقویت این فرآیند طبیعی است که مدیران ذیربط دولت یازدهم نیز به ویژه در وزارت کشور، وزارت ارشاد اسلامی و وزارت اطلاعات، برای تقویت نهادهای مدنی، فعالیت احزاب سیاسی و رسانه‌ها در چارچوب قانون مسئولیت سنگینی بر عهده دارند تا ارتباط مردم با مسئولان دولت تنظیم و تقویت شود.

۲- اولویت رفع مشکلات سیاست خارجی کشور به ویژه در زمینه «هسته‌ای» و بحران‌های ناشی از تحریم‌ها عملاً تمرکز دولتمردان را از پیگیری تنگناهای سیاست‌های داخلی کاهش داده است. اگر فعال شدن نهادهای مدنی، احزاب سیاسی و رسانه‌های مستقل در چارچوب قانون، همانگونه که اشاره شد، برای کمک به اجرای برنامه‌ها و وعده‌های دولت یازدهم ضروری است. کاهش محدودیت‌های فعالیت این نهادها از طریق اجرای بدون تنازل اصول قانون اساسی به ویژه اجرای اصول فصل‌های سوم و پنجم و هفتم قانون اساسی که بعضاً مغفول مانده است و همچنین ابلاغ و پیگیری اجرای لایحه حقوق شهروندی که حدود یکسال روی آن کار کارشناسی گسترده صورت گرفته ، ضروری است.

۳- با توجه به مسائل و مشکلات جدی که دولت یازدهم با آنها روبروست و مقاومت‌هایی که برای اصلاح مدیریت کشور و اجرای برنامه شفاف سازی گردش مالی دولت وجود دارد، شهروندان نیز بایستی واقع بین باشند. فرایند اصلاحات زمانبر بوده و مستلزم تدبیر و صبوری است. انتظار آنکه در کوتاه مدت کوهی از مشکلات انباشته شده گذشته مرتفع شود واقع بینانه نیست. از سوی دیگر تلاش همه جانبه دولت مردان در دو سال پیش رو برای تحقق وعده‌های دولت تدبیر و امید و همه شهروندان به ویژه نهاد‌های اجتماعی ضروری است.

۴- اگر شهروندان بایستی واقع بین باشند و با توجه به ابعاد مسائل و مشکلات کشور صبوری به خرج دهند تا دولت بتواند با تدبیر نسبت به رفع مشکلات اقدام و به وعده‌های خود عمل نماید از سوی دیگر دولتمردان هم باید توجه داشته باشند که شهروندان با هیچ کسی عقد اخوت و پیمان دائمی نبسته‌اند. اگر وجدان عمومی جامعه تشخیص دهد که دولتمردان عزم لازم را برای جامه عمل پوشاندن به تعهدات خود ندارند، بطور طبیعی امید خود را از دست خواهند داد. در این صورت نبایستی انتظار داشته باشند حمایت و پشتیبانی رای دهندگان خرداد ماه سال ۹۲ ادامه پیدا کند.
به نظر می‌رسد، به رغم همه کاستی‌ها و بیم ها، وجدان عمومی جامعه با صبوری و ایستادگی نسبت به عملکرد دولتمردان دولت یازدهم خوشبین و امیدوار است. مردم با امید در انتظار تحقق وعده‌های محقق نشده دولت یازدهم هستند؛ زیرا گفتمان و راهبرد اصلاحات را پذیرفته اند. البته حفظ این امید مسئولیت بسیار سنگینی را متوجه دولتمردان و فعالان سیاسی ـ اجتماعی، برای آگاهی بخشی، میکند.

منبع: چشم انداز ایران  
 

 نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :