سه‌شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ -
- 10 Dec 2019
12 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
افخم: مذاکرات در لوزان به مرحله بسیار پیچیده و حساس رسیده است
جرس: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت: مذاکرات ایران و آمریکا در لوزان سوئیس به مرحله بسیار پیچیده و حساس رسیده است و تلاش تیم مذاکره کننده کاهش فاصله در مذاکرات است. همزمان آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا، فضای مذاکرات کنونی درباره برنامه هسته ای ایران را به مراتب مثبت تر از گذشته خواند. این درحالیست که منابع خبری از تلاش تازه دو نماینده مجلس آمریکا برای جمع آوری امضاء برای یک نامه دیگر علیه مذاکرات هسته ای، این بار با مشارکت قانونگذاران اروپایی خبر می دهند.

 

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: مذاکرات ایران و آمریکا در لوزان سوئیس به مرحله بسیار پیچیده و حساس رسیده است و تلاش تیم مذاکره کننده کاهش فاصله در مذاکرات است.

 

مرضیه افخم روز چهارشنبه در نشست با خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی این مطلب را در پاسخ به این سوال که از لوزان چه خبر و همچنین اظهارات روز گذشته علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی مبنی بر این که 90 درصد از مسایل فنی در مذاکرات پیش رفته است، بیان کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: گفت و گوهای بسیار فشرده و حساسی در جریان است و چندین دور مذاکرات بین دکتر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا انجام شده است.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: گفت و گوهای فشرده ای نیز بین وزیر امورخارجه ایران با همتای آمریکایی وی انجام شده است.

 

افخم همچنین گفت: مذاکرات امروز هم ادامه دارد و مدیران کل سیاسی ایران و 1+5 در لوزان به ادامه مذاکرات می پردازند.

 

وی یادآور شد: شاهد تلاش های بی وقفه تیم مذاکره کننده هسته ای هستیم و مذاکرات به مرحله بسیار پیچیده و حساس رسیده است و تیم مذاکره کننده روزهای کاری فشرده ای را پیش رو دارد، آنها بدنبال کاهش فاصله در مذاکرات هستند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در حوزه فنی نیز پیشرفت های خوبی داشته ایم و تقریبا همانطور که رییس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه ای اظهارداشت بخش زیادی از مسایل فنی حل شده است و در عین حال در حوزه مباحث سیاسی و تحریم ها گفت و گوها ادامه دارد.

 

افخم همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در مذاکرات به تفاهم سیاسی خواهیم رسید، خاطرنشان کرد: گفت و گوها بسیار حساس است و ابعاد حقوقی و پیچیده ای دارد که تیم مذاکره کننده کار را دنبال می کند و در عین حال باید ببینیم در روزهای آینده در تداوم مذاکرات چه مباحثی مطرح و چگونه پیگیری خواهد شد.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد این که توافق احتمالی ایران و گروه 1+5 قرار است ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل صورت بگیرد و این امر به معنای قبول تمام تحریم های غیرقانونی شورای امنیت است یا نه و در این صورت چه تمهیداتی اندیشیده شده است، اظهارداشت: مباحث حقوقی بسیار حساس و پیچیده است و تیم مذاکره کننده با اشراف کامل به همه ابعاد حقوقی، سیاسی و فنی دارد و نکاتی را که می تواند از نظر حقوقی و فنی برای بعدها مسایلی ایجاد کند با حساسیت کار می کنند.

وی یادآور شد: گفت و گوهای حقوقی و سیاسی پیچیده ای در جریان است و تمام زوایا را تیم مذاکره کننده هسته ای در سطح حرفه ای پیگیری می کند و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد.

 

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص پذیرش تعهدات فراسازمانی ایران در خلال مذاکرات هسته ای هم گفت: اظهاراتی که گفته می شود شایعه است و در مورد گفت و گوها شایعات و گمانه زنی ها از مندرجات توافق نامه از طریق برخی رسانه ها منتشر می شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه یادآور شد: اعضای تیم مذاکره کننده دو طرف بارها تاکید کردند تا سر همه موضوعات توافق نشود هیچ توافقی صورت نمی گیرد و باید این نکته مورد توجه قرار گیرد و همه ابعاد حقوقی، سیاسی و فنی در مذاکرات مورد بحث قرار می گیرد اما بخشی از موضوعات گمانه زنی رسانه ای است که مرسوم بوده و نکته جدیدی نیست.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری در زمینه توافق هسته ای و این که آیا امضای توافقنامه طبق فصل هفت منشور این شبهه را ایجاد نمی کند که ایران به طور ضمنی پذیرفته است که برنامه اش تهدید علیه صلح بین المللی است، گفت: بخشی از موضوع مورد مذاکره در گفت و گوها این است که اگر توافق کامل حاصل شود تضمین های طرف مقابل چیست و این مساله در مذاکرات با حساسیت دنبال می شود.

به گفته افخم، مذاکره کنندگان ابعاد سیاسی، حقوقی و فنی را بحث می کنند که طرف های ما در مذاکرات در قبال هر گونه توافق احتمالی چه تضمین هایی می دهند.

 

آلن آیر: فضای مذاکرات هسته ای مثبت تر از گذشته است
همزمان آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا، فضای مذاکرات کنونی درباره برنامه هسته ای ایران را به مراتب مثبت تر از گذشته خواند.
 

به گزارش ایرنا، آلن در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فرانس24 با اعلام این مطلب افزود: وضعیت مذاکرات هسته ای کنونی به مراتب نسبت به مذاکرات یک سال و نیم پیش در ژنو، متفاوت است.

وی گفت: در مذاکراتی که در این مدت انجام شده پیشرفت های خوبی داشته ایم و موفق شدیم مواضع خود را به یکدیگر نزدیک کنیم.

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: با وجود این پیشرفت ها، برخی اختلافات همواره حل نشده و تمام تلاش خود را برای حل باقیمانده مسایل تا 31 مارس(11فروردین) به کار می گیریم.

 

جمع آوری امضاء برای نامه دوم؛ سنگ اندازی جدید دو نماینده مجلس آمریکا در مسیر مذاکرات هسته ای
همچنین به دنبال جنجال ناشی از نامه 47 سناتور جمهوریخواه، پایگاه خبری «المانیتور» از تلاش تازه دو نماینده مجلس آمریکا برای جمع آوری امضاء برای یک نامه دیگر علیه مذاکرات هسته ای، این بار با مشارکت قانونگذاران اروپایی خبر داد.
 

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری «المانیتور»، شماری از قانونگذاران آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان با انتشار نامه بی سابقه به سران کشورهای خود هشدار دادند که «توافق بد با ایران به طور حتم منجر به تحریم های بیشتر خواهد شد.»

براساس این گزارش، «داگ لمبورن» و «رندی وبر» دو تن از اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، هفدهم مارس (26 اسفند) توزیع این نامه در بین اعضای کمیته های خدمات نظامی و روابط خارجی مجلس نمایندگان را آغاز کردند. آنان گفتند که تاکنون چهار تن از نمایندگان پارلمان های کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان این نامه را امضاء کرده اند.

این دو نماینده مجلس آمریکا در این نامه که از همکاران خود نیز خواستار امضای آن شده اند، نوشته اند :«اعتقاد داریم که یک ایران هسته ای تهدیدی فوری نه فقط برای آمریکا بلکه همچنین علیه اروپا، خاورمیانه و کل جهان است.»

در ادامه این نامه آمده است :«با در نظر داشتن این نگرانی ما در حال مشارکت با اعضای پارلمان های اروپایی برای انتقال این نگرانی به اوباما و روسای دولت های اروپایی طرف مذاکره با ایران و ابراز نگرانی درباره یک توافق بد هستیم.»

المانیتور افزود: نویسندگان این نامه ظاهرا به دلیل واکنش های منفی به نامه قبلی 47 سناتور آمریکایی، ادعا کرده اند که قصد افزایش قدرت مذاکره کنندگان هسته ای غربی را دارند که هم اکنون در سوییس مشغول مذاکره با طرف ایرانی هستند.

این نامه می افزاید: «با توجه به سابقه ایران، ما نسبت به صداقت آن کشور برای رسیدن به توافق شک داریم و نگرانیم که ایران ممکن است از هرگونه تاخیر یا روزنه ای در یک توافق بد برای ادامه تلاش های خود استفاده کند.»

نویسندگان این نامه در ادامه مدعی شدند :«ادامه تمدید ضرب الاجل های مذاکرات موجب تضعیف اجماع بین المللی در خصوص ضرورت جلوگیری از ظهور یک ایران هسته ای شده و با توجه به تردیدها در تشدید فشار بر ایران، شرکتها و کشورهای مختلف در حال هجوم بردن به تهران برای از سرگیری مناسبات تجاری با ایران هستند.»

این دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه مدعی شدند: «ما نمی خواهیم مذاکرات را با مانع رو به رو کنیم اما اعتقاد داریم ایران باید بداند کوتاهی در رسیدن به یک توافق خوب به طور حتم منجر به تحریم های شدیدتر خواهد شد.»

دو عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا گفته اند که این نامه را تاکنون «دیوید باروز» از انگلستان، «میر حبیب» از فرانسه و «رودریش کایزوتر» و «یوهان وادفول» از آلمان امضاء کرده اند.

این افراد قصد دارند که تا روز 23 مارس(سوم فروردین) به جمع آوری امضاء ادامه داده و روز 24 مارس که مهلت مذاکرات با ایران است، نامه را برای سران آمریکا و کشورهای اروپایی طرف مذاکره با ایران ارسال کنند.

المانیتور می افزاید: این نمایندگان مجالس اروپایی که نامه یادشده را امضاء کرده اند با گروه های طرفدار رژیم صهیونیستی در ارتباط هستند.

به گزارش ایرنا، با نزدیک شدن مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 به مراحل حساس پایانی، طرفداران رژیم صهیونیستی در مراکز سیاسی آمریکا به تلاش های خود برای کارشکنی در روند مذاکرات شدت بخشیده اند.

در حالی این دو نماینده مجلس آمریکا با 47 نماینده کنگره امضا کننده نامه قبلی همسو شده اند که کاخ سفید در روزهای اخیر در نامه ای به سنای آمریکا بار دیگر هشدار داد که از دخالت در مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی پرهیز کند.

نشست وزیران خارجه ایران و آمریکا به همراه معاونان و صالحی و مونیز از روز سه شنبه در لوزان سوییس آغاز شده و دو طرف تاکنون سه دور گفت و گو کرده اند.

ارسال به :