سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پیروزی نتانیاهو در انتخابات پارلمانی اسرائیل
جرس: نتایج نهایی انتخابات پارلمانی اسرائیل حاکی از پیروزی حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو با دستیابی به 30 کرسی از مجموع 120 کرسی پارلمان است. حزب "اتحاد صهیونیستی"، رقیب لیکود نیز 24 کرسی به دست آورد.

 

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی اسرائیل پس از شمارش تقریبا کامل آراء، نشان می‌دهد که حزب بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این انتخابات با دستیابی به 30 کرسی از مجموع 120 کرسی از رقبای خود پیش افتاد.

اتحاد صهیونیستی به رهبری اسحاق هرتزوگ که رقیب اصلی نتانیاهو محسوب می‌شود نیز با 24 کرسی و لیست مشترک عربی با 13 کرسی در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

این نتایج برعکس نظرسنجی‌هایی است که پیش از انتخابات برگزار شده و جلو افتادن اتحادیه صهیونیستی از حزب لیکود را نشان داده بود.

مسئولان اسرائیلی می‌گویند میزان مشارکت در این دوره از انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی 8 / 71 درصد بوده است.

بر اساس این نتایج، حزب "خانه یهود" به رهبری نفتالی بنت به هشت کرسی دست یافته است. پیشتر رادیو اسرائیل اعلام کرده بود که نتانیاهو با نفتالی بنت برای تشکیل یک دولت راست‌گرا توافق کرده است.

اعراب ساکن اسرائیل که 13 کرسی پارلمان را در اختیار دارند از همان ابتدا تاکید کرده‌اند که در دولت اسرائیل مشارکت نمی‌کنند و در هیچ ائتلافی حاضر نخواهند شد. با توجه به این موضوع، به احتمال زیاد نتانیاهو با همراهی نفتالی بنت و همپیمانان سنتی خود در پارلمان بتواند کابینه آتی را تشکیل دهد.

احزاب دینی یهودی و جناح‌های راست افراطی و حتی میانه‌ی اسرائیل که بین 66 تا 70 کرسی پارلمان را در اختیار گرفته‌اند شرکای سنتی نتانیاهو در ادوار مختلف پارلمان محسوب می‌شوند و گمان می‌رود وی با احتساب این کرسی‌ها با مشکل خاصی برای تشکیل کابینه مواجه نباشد، به ویژه آنکه فاصله حزب لیکود با این احزاب کوچک که در دولت ائتلافی نتانیاهو حضور خواهند داشت، بسیار زیاد است و می‌شود گفت در صورت تشکیل این دولت، نتانیاهو از جایگاه قدرتمندتری نسبت به گذشته برخوردار خواهد بود.

در همین حال ایمن عوده، رئیس ائتلاف مشترک عربی که احزاب حاضر در آن برای اولین بار با یک فهرست مشترک در انتخابات حاضر شدند، با اعلام اینکه در این دوره از انتخابات فلسطینیان توانستند پیروزی بزرگی به دست بیاورند، تاکید کرد که ائتلاف مذکور با تمام قوا برای جلوگیری از روی کار آمدن یک دولت راستگرای تندرو تلاش خواهد کرد.

ساعاتی پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی، هرتزوگ با قبول شکست خود در برابر نتانیاهو گفت که با وی تماس گرفته و پیروزی‌اش در انتخابات را به وی تبریک گفته است اما همچنان به فعالیت‌های خود به عنوان حزب مخالف ادامه خواهد داد.

وی پیش از اعلام رسمی نتایج در مقابل حامیان خود در تل‌آویو گفته بود که منتظر اعلام رسمی نتایج خواهد ماند و تمامی گزینه‌ها را در نظر دارد. وی از احزاب دیگر خواست تا برای تشکیل دولتی که خواهان صلح با فلسطینی‌ها باشد با هم توافق کنند.

هرتزوگ با تاکید بر اینکه همچنان برای تشکیل دولت بعدی اسرائیل به رقابت خود ادامه خواهد داد، گفته بود: همه چیز آشکار است و من قصد دارم یک دولت سوسیال واقعی در اسرائیل روی کار آورم.

صائب عریقات، مذاکره کننده ارشد تشکیلات خودگردان فلسطین در امور صلح نیز اعلام کرد که فلسطینی‌ها با اعلام نتایج انتخابات پارلمانی اسرائیل و مشخص شدن پیروزی نتانیاهو اقدامات سیاسی خود در دادگاه کیفری بین‌المللی را شدت می‌بخشند.

عریقات خاطرنشان کرد: کاملا واضح است که نتانیاهو دولت آتی را تشکیل خواهد داد برای همین تشکیلات خودگردان فلسطین تلاش‌های خود را برای رفتن به دادگاه کیفری بین‌المللی سرعت می‌بخشند.

وی افزود: اظهارات نتانیاهو که در آن تاکید کرد اجازه تشکیل کشور مستقل فلسطین را نمی‌دهد نشان می‌دهد که جامعه جهانی باید هرچه سریعتر به داد فلسطین برسد. عریقات تهدیدات نتانیاهو مبنی بر ناکام گذاشتن گزینه تشکیل "دو کشور" را جنایت‌ جنگی خواند.

جنبش حماس نیز اعلام کرد که این جنبش هیچ تفاوتی میان احزاب اسرائیل قائل نمی‌شود چرا که این احزاب حقوق مردم فلسطین را نادیده می‌گیرند.

ارسال به :