پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
15 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سه کشته و ۴۲۱ مصدوم در حوادث چهارشنبه سوری ایران
جرس: سخنگوی اورژانس کشور گفت: براساس آمارها، تاکنون 421 نفر در حوادث چهارشنبه سوری مصدوم و سه نفر جان خود را از دست دادند. آمار قطعی مربوط به تعداد مصدومان حادثه چهارشنبه سوری بیش از این رقم است و متعاقبا اعلام خواهد شد.

 

مجتبی خالدی با بیان اینکه در این حوادث سه نوجوان پسر 14، 17 و 18 ساله فوت کرده اند، به ایرنا گفت: دو نفر از این فوتی ها در تهران و یک نفر نیز در گنبد بوده است. همچنین وضعیت چهار نفر از مصدومان حوادث چهارشنبه سوری وخیم است و اکنون در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

او گفت: تاکنون قطع مچ دست و انگشتان 22 نوجوانان وجوانان نیز به اورژانس کشور اعلام شده است. بیشترین آمار مصدومان مربوط به شهرهای تهران و شیراز بوده است.

بیشتر مصدومین چهارشنبه آخرسال اصفهان کودکان بودند
رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی اصفهان به مهر گفت: بیشتر مصدومین چهارشنبه آخرسال امسال کودکان بودند و از شش بستری که تا ساعت ۲۴ شب گذشته بستری شده بودند، پنج نفر آنها کودک بودند.

فریدون عابدینی گفت: از ساعت ۲۰ تا ۲۴ روز گذشته، ۱۸ نفر مصدوم ناشی از سوختگی به این بیمارستان مراجعه کردند. از این تعداد مصدوم حدود ۶۰ درصد مربوط به سوختگی از آتش و ۴۰ درصد سوختگی از ترقه است.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان با تاکید بر اینکه هیچ یک از مصدومیت ها شدید و در حد تخلیه چشم یا قطع عضو نبوده است گفت: امسال مصدومان کودک بین دو تا ۱۰ سال حدود ۵۰ درصد سوختگی های ناشی از آتش را شامل می‌شوند.

او با بیان اینکه از میان مصدومان مراجعه کننده به بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان فقط شش نفر بستری شدند، گفت: پنج نفر از بستری شدگان، کودک هستند.

عابدینی گفت: از میان ۱۸ مصدومی که تا ساعت ۲۴ شب گذشته به بیمارستان مراجعه کردند یک نفر از کمشچه (حبیب آباد برخوار) و دیگران از اصفهان بودند.

او گفت: امسال به مانند خاکستر زیر آتش بود به طوریکه تا قبل از ساعت ۲۰ هیچ مصدومی مراجعه نکردند اما از ساعت ۲۰ به بعد با این حجم از مصدومان مواجه شدیم.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان گفت: چهارشنبه سوری سال گذشته ۲۱ مصدوم به بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان مراجعه کردند.

 چهارشنبه آخر سال در قم ۱۵ مصدوم داشت
رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان قم از آسیب دیدگی ۱۵ نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال در قم خبر داد و به مهر گفت: در حوادث مربوط به شب گذشته و چهارشنبه آخر سال تعداد ۱۵ نفر در قم دچار آسیب دیدگی شدند.

محمدجواد باقری گفت: ۲ نفر از این افراد در بیمارستان بستری شدند که یکی از آنان آقای ۵۵ ساله است که دچار سوختگی و پارگی دست شده بود و همچنین مصدوم دیگر یک کودک ۹ ساله است که از ناحیه گردن دچار پارگی شده است.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان قم گفت: آسیب دیدگان حوادث چهارشنبه آخر سال که از ۹ سال تا ۷۲ سال سن داشتند، شامل یک زن و ۱۴ مرد و کودک می‌شوند.

او گفت: اورژانس ۱۱۵ جهت پوشش سریع امدادی چهارشنبه آخر سال علاوه بر ظرفیت معمول سطح شهر تعداد هفت آمبولانس و سه موتورلانس و حدود ۲۲ نیروی فنی را در محل‌های از پیش تعیین شده مستقر کرده بود.

چهارشنبه آخر سال در فارس ۳۰ مصدوم داشت
مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی فارس به مهر گفت: چهارشنبه آخر سال در فارس ۳۰ مصدوم داشت. ۲۲ نفر از این مصدومان در شیراز و مابقی در سایر شهرستان ها بوده اند.

محمد رضا عالی منش گفت: بر اساس برآوردهای اولیه چشم شایعترین نقاط آسیب بوده اند.

از سوی دیگر مدیر عامل آتش نشانی شیراز نیز به مهر گفت: دیروز بعد از ظهر و قبل از آغاز چهارشنبه سوری دو مورد انفجار در اثر ساخت مواد محترقه در خیابان گل کوه و بلوار امیر کبیر رخ داد که طی آن هفت نفر مصدوم شدند.

محمد مهدی شایق گفت: عملیات های مرتبط با چهارشنبه سوری در شهر شیراز موارد سطحی بوده و شامل موارد حاد و شاخصی در این زمینه نبوده اند. در کل دیشب ۱۰ مورد حریق در سطح شیراز رخ داد که بیشتر مربوط به فضای سبز و درخت بود و تنها یک مورد آن ها بر اثر ترقه ها ایجاد شده بود و حتی بعضی از موارد با چهارشنبه سوری مرتبط نبودند.

حوادث چهارشنبه آخر سال۲۰۰ تن مجروح بر جا گذاشت/۳نفر قطع عضو شدند
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی از مجروح شدن ۲۰۰ نفر در نتیجه حوادث چهارشنبه آخر سال در سطح استان خبر داد.

باقر بهرامی با بیان اینکه از ۲۰۵ مصدوم انتقال داده شده به مراکز اورژانس بیمارستانها و مراکز درمانی آذربایجان غربی تا ساعت ۹ صبح امروز، ۱۷۲ نقر به صورت سرپایی درمان شدند، به مهر گفت: ۲۸ نفر از مصدومان در بخش های سوختگی و ارتوپدی و ... نیز بستری شدند.

او با اشاره به کاهش تلفات حوادث چهارشنبه آخر سال در آذربایجان غربی نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل گفت: طی حودث چهارشنبه سوری سال گذشته ۲۶۴ تن مصدوم و راهی مراکز درمانی شدند که این تعداد با کاهش ۶۴ نفری امسال به ۲۰۰ نفر کاهش یافته است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی از ۲۰۰ مصدوم ۷۴ مورد دچار آسیبهای چشمی، ۲۵ مورد سوختگی صورت، ۸۰ نفر آسیبهای دست، ۱۵ مورد آسیب گوش، ۱۰ مورد آسیب پا، ۶ مورد آسیب سر، ۵ مورد گردن، ۷ مورد تنه بدن و ۷ مورد آسیبهای جزئی بود که از مجموع آسیب دیدگان متاسفانه یک نفر در خوی و ۲ نفر در ارومیه دچار نقص عضو شدند.

بهرامی با بیان اینکه طی روز گذشته تا ساعت ۹ صبح امروز ۵۰ خانم و ۱۵۰ نفر آقا به دلیل آسیب دیدگی ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال به مراکز بیمارستانی و درمانی آذربایجان غربی انتقال و مراجعه کرده بودند، یاداور شد: در سال گذشته طی حوادث چهارشنبه آخر سال استان، یک نفر دچار قطع عضو و ۶۳ نفر دچار سوختگی شدند.

چهارشنبه سوری در بجنورد بدون حادثه سپری شد
فرمانده عملیات آتش نشانی و اقدامات ایمنی شهرداری بجنورد به مهر گفت: با وجود این که در مراسم چهارشنبه سوری این شهر ۱۵ مورد آتش سوزی مختصر روی داد اما در مجموع این آیین بدون خسارت جانی و مالی سپری شد.

عباس جفاکش گفت: در مراسم چهارشنبه آخر سال در بجنورد در مجموع ۱۵ مورد حادثه آتش سوزی مختصر روی داد که این حوادث عمدتا مربوط به آتش گرفتن لاستیک و ضایعات بود و هیچ گونه خسارت جانی و مالی نداشت. از مجموع این آتش سوزی ها ۱۰ مورد مربوط به آتش گرفتن ضایعات لاستیکی و پنج مورد نیز مربوط به سطل های زباله شهرداری بود.

جفاکش با اشاره به این که حوادث آتش سوزی چهارشنبه سوی در بجنورد با ۲۱۴ هزار نفر جمعیت در سال جاری به نسبت سال پیش ۳۵ درصد کاهش داشت، گفت: شب گذشته از ۸۳ نفر نیروی سازمان آتش نشانی و اقدامات ایمنی شهرداری بجنورد، ۴۰ نفر از آنها در قالب گروه های سیار در نقاط مختلف شهر بجنورد حضور داشتند.

فرمانده عملیات آتش نشانی و اقدامات ایمنی شهرداری بجنورد گفت: مرکز خراسان شمالی چهار ایستگاه آتش نشانی دارد که تمامی این ایستگاه ها به همراه نیروهای موجود در شب چهارشنبه پایانی سال در آماده باش کامل بودند.

او گفت: اگر چه در شب چهارشنبه سوری احتمال وقوع حریق در هر نقطه ای از شهر وجود داشت اما ارائه یک گزارش کذب مبنی بر آتش گرفتن یک منزل مسکونی در منطقه ای از بجنورد سبب سرگردانی ماموران آتش نشانی این شهر شد.

به گفته جفاکش در این زمینه نیاز به فرهنگ سازی بیشتری وجود دارد تا شهروندان بدانند که ارائه یک گزارش کذب به آتش نشانی به دلیل درگیر شدن نیروها برای اجرای عملیات دروغین، احتمال دارد به قیمت از دست رفتن جان افرادی تمام شود.

چهارشنبه آخر سال مازندران ۶۳ مصدوم درپی داشت
رئیس مرکز فوریتهای پزشکی علوم پزشکی مازندران، شمار حادثه دیدگان و مصدومان چهارشنبه آخر سال در استان را ۶۳ مورد بیان کرد و به مهر گفت: از این تعداد ۵۳ نفر مرد و ۱۳ نفر زن بوده و ۷۰ درصد در سنین ۱۵ تا ۳۰ ساله بوده اند.

فرهاد مصدری آسیب های ناشی از سوختگی دست را بیشترین حوادث برشمرد و گفت: در این حادثه یک نفر در بهشهر و یک نفر نیز در تنکابن از ناحیه چشمی دچار آسیب شدند که خوشبختانه چندان وخیم نبوده و بیمار بهشهری به بیمارستان بوعلی ساری منتقل شده است.

او گفت: در تنکابن هشت مورد آسیب را شاهد بودیم که یک بچه پنج ساله نیز بر اثر حوادث چهارشنبه آخر سال دچار مصدومیت شده بود و یک نفر نیز از ناحیه چشم دچار آسیب شد.

به گفته مصدری، خوشبختانه امسال شاهد قطع عضو و یا مجروحیت شدید نبودیم و هیچ بیماری برای درمان به خارج از استان اعزام نشده است.

او شمار آسیب دیگان چهارشنبه سوری سال گذشته را ۷۰ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۵۳ نفر مرد و ۱۷ نفر زن بوده اند که ۶۵ نفر بصورت سرپایی درمان شده بودند.

به گفته مصدری، از مجموع حادثه دیدگان چهارشنبه آخر سال گذشته پنج نفر در بیمارستان بستری شده بودند و همچنین یک نفر دچار قطع سه انگشت در بابلسر شده بود.


چهارشنبه‌سوری 62 نفر را در استان مرکزی راهی بیمارستان کرد ‌
مسئول روابط عمومی اورژانس استان مرکزی به ایسنا گفت: شب گذشته 62 نفر به دنبال وقوع حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری در استان مرکزی راهی بیمارستان شدند.این آمار مربوط به گزارش‌های اعلام شده تا هشت صبح امروز است و آمار قطعی مجروحین حوادث چهارشنبه آخر سال در استان مرکزی تا ظهر امروز اعلام می‌شود.

یاسر قربانی گفت: از مجموع 62 نفر اعلام شده، 18 نفر در بیمارستان بستری شده‌اند.56 مورد از مجروحیت‌ها مربوط به اراک بوده و مابقی در شهرستان‌ها اتفاق افتاده است. اکثر مجروحیت‌ها شامل حوادث چشمی بوده و محدوده سنی مجروحان از 12 تا 25 سال گزارش شده است.

42 حریق و حادثه در ‌چهارشنبه آخر سال مشهد
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد به ایسنا گفت: از مجموع 74 مورد حریق و حادثه رخ داده در مشهد تعداد 42 مورد آن مربوط به شب چهارشنبه پایانی سال بوده است.

حسن جعفری گفت: برابر اقدامات سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد، در آخرین شب چهارشنبه سال جاری، به منظور جلوگیری از وقوع حریق و حادثه و جهت تأمین ایمنی شهروندان، نیروهای مستقر در 45 ایستگاه آتش‌نشانی، در 37 نقطه از شهر آماده‌باش کامل بوده‌اند.

هم‌چنین می‌توان به استقرار خودروهای عملیاتی در میدان بیت‌المقدس، میدان طبرسی، چهارراه شهدا، ابتدای نواب، میدان شهدا، جاده طرقبه، بند گلستان، دوراهی طرقبه و شاندیز، سه راه تربیت و ... اشاره کرد.

‌جعفری گفت: براساس گزارش آماری اخذ شده ازسامانه 125 مرکز فرماندهی سازمان آتش‌نشانی وخدمات ایمنی شهرداری مشهد، در روز سه شنبه 26 اسفند ماه تعداد 3603 تماس تلفنی به مرکز فرماندهی برقرار شد که 1750 مورد از این تعداد مربوط به تماس‌های مردمی مرتبط با آتش‌سوزی‌های آخرین چهارشنبه سال بوده است، همچنین از مجموع 74 مورد حریق و حادثه رخ داده در در مشهد تعداد 42 مورد آن درارتباط با شب چهارشنبه پایانی سال بوده است که در مقایسه با سال گذشته که 33 مورد بوده است 9 مورد افزایش داشته است.

‌مدیرعامل سازمان آتش‌‍نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد گفت: آتش‌نشانان اولین عملیات خود را در اطفای حریق‌های چهارشنبه آخر سال از ساعت 12:45 دقیقه بعدازظهر سه شنبه آغاز و آخرین عملیات را در ساعت 2:11 دقیقه بامداد چهارشنبه انجام داده‌اند.

بیشترین علت آتش‌سوزی‌ها ناشی از آتش زدن لاستیک و ضایعات در خیابان‌ها با 33 مورد بوده است که البته آتش زدن پنج اصله درخت نیز به این سازمان گزارش شده است که آتش‌نشانان آن را مهار کردند.
‌جعفری گفت: بیشترین وقایع فوق در محدوده خیابان‌های، وکیل آباد، مناطق بلوار ارشاد، بلوار توس، الهیه، لادن، دستغیب و قاسم‌آباد بوده است.

‌مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد با بیان اینکه در این تعداد عملیات امدادرسانی و اطفای حریق خوشبختانه مورد فوتی به سازمان گزارش نشده است، افزود: فقط پنج نفر مصدوم شده‌اند که مصدومان به ترتیب در حادثه اول ظهر دیروز یک جوان 17 ساله در بلوار وحدت مشهد بود که توسط آتش‌نشانان نجات یافت، حادثه دوم انفجار ترقه دست‌ساز در منزلی چهار طبقه در بولوار الهیه مشهد بود که سه مصدوم برجای گذاشت و در حادثه سوم انفجار ترقه دست‌ساز در داخل ظرف زباله شهرداری منجر به مجروح شدن یک رفتگر در بلوار صارمی مشهد شده بود.

‌براساس آمار اعلامی سامانه 125 سازمان آتش‌نشانی شهر مشهد، بیشترین وقوع حریق و حادثه مرتبط به این شب خاص به ترتیب اولویت در مناطق یک، 11، 9 و 10و دو بوده است.

چهارشنبه‌سوری شیراز 24 مصدوم در پی داشت
علی‌رغم بارندگی در شیراز، شب چهارشنبه آخر سال، براساس آمارهای اولیه 24 مصدوم در این کلان‌شهر برجا گذاشت!

به گزارش ایسنا، مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس اعلام کرد: حوادث شب چهارشنبه آخر سال 24 مصدوم به‌دنبال داشت.

محمدرضا عالی‌منش گفت: این آمار مربوط به بعداز ظهر تا ساعت 23 سه‌شنبه 26 اسفندماه است. 19 نفر از مصدومان توسط آمبولانس‌های اورژانس به بیمارستان منتقل شده و 5 مصدوم هم به شکل سرپایی درمان شدند.

وقوع 14 مورد آتش‌سوزی در چهارشنبه آخر سال بجنورد
مدیر عامل آتش نشانی بجنورد از وقوع 14 مورد آتش سوزی در چهارشنبه آخر سال در این شهر خبر داد و به ایسنا گفت: این 14 مورد آتش سوزی در ارتباط با ضایعات موجود در سطح شهر همانند لاستیک و گاری بود که خطر سرایت به اماکن دیگر را داشت، اما به همت آتش نشانان اطفای حریق انجام شد.

علی گودرزی با اشاره به این که در مجموع در چهارشنبه سوری سال گذشته 23 مورد آتش سوزی گزارش شده بود، گفت: حوادث آتش سوزی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از کاهش 30 درصدی برخوردار بود.

گودرزی با ذکر این که شب گذشته آتش سوزی یک منزل مسکونی گزارش شد، گفت: این در حالیست با اعزام نیروهای آتش‌نشانی به محل مشخص شد که این خبر کذب بوده است و فقط اعزام این آتش نشانان سبب سرگردانی آنان و اتلاف زمان شد، زیرا اگر در همان موقع اتفاق دیگری گزارش می‌شد، بعد مشکلات بسیاری پیش می‌آمد.

او با اشاره به آماده باش 20 اکیپ آتش نشانی طی شب گذشته در بجنورد گفت: از ساعت پنج عصر شب گذشته 20 اکیپ ثابت و سیار آتش نشانی در نقاط پر تردد، ورودی و خروجی شهر، پارک و تفرجگاه‌ها مستقر می‌شوند. بیش از نیمی از مجموع آتش نشانان موجود در قالب اکیپ‌های ثابت در ایستگاه‌های و حوزه عملیاتی مورد نظر خود، حوادث احتمالی را پوشش دادند.

گودرزی گفت: برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی در چهارشنبه آخر سال، 80 آتش نشان نیز در همه اکیپ‌های سیار و ثابت ساماندهی شده بودند.

او با تاکید بر این که طی سال جاری تعداد مصدومین چهارشنبه آخر در حد صفر بود، گفت: سال گذشته در چهارشنبه آخر سال 13 نفر مصدوم شده بودند.


خراسان‌شمالی چهار شنبه سوری آرامی را گذراند
مسئول روابط عمومی مرکز حوادث فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی خراسان‌شمالی به ایسنا گفت: این استان چهار شنبه سوری آرامی را گذراند. طی شب گذشته هیچ مصدومی به علت آتش بازی و یا انفجار مواد محترقه به بیمارستان‌های استان ارجاع داده نشدند.

حسن وحید عبدل آبادی گفت: فقط طی دو روز گذشته یک جوان بر اثر منفجر شدن ترقه در دست، دچار 20 تا 30 درصد مصدومیت شد.

عبدل آبادی با اشاره به اینکه طی شب گذشته تمامی آمبولانس‌های این دانشگاه آماده باش بودند، گفت: 26پایگاه در شب گذشته آماده خدمات رسانی به مردم بود.

او گفت: با توجه به اینکه بیشتر شهروندان بجنوردی برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری به تخته ارکان مراجعه می‌کنند، یک دستگاه آمبولانس در این محل نیز مستقر شده بود.

ارسال به :