یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 22 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
از فرار مغزها تا فرار عقل ها!
حال سوال ما از این نماینده ولی فقیه و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه این است که در تعریف حضرتعالی مغز و یا به عبارت درست تر فرار مغزها به چه افرادی اطلاق می شود ؟ 


درد‌های بزرگ جامعه ما یکی این است که می خواهیم در هر موردی به اظهار نظربنشینیم؛ حال اینکه در آن مورد اطلاع و مطالعه داشته باشیم یا نداشته باشیم بحث دیگری است قدیم یک ضرب المثل بود که می گفت اگر حرف نزنی ؛ نترس نمی گویند لالی! یعنی همه جا وهر چیز را که نباید گفت و اگر بناست حرفی زده شود ببین چه می گویی. حالا نقل امام جمعه کاشان آقای عبدالنبی نمازی شده وی با یک شباهت سازی ناهمگون خواسته فرار مغزهای علمی و دانشگاهی کشور را با خروج طلاب از حوزه علمیه را همطراز یکدیگرقرار دهد وی بدون اینکه منظوراز فرار مغزها را بداند گفته است:


خروج طلبه‌های با استعداد از حوزه‌های علمیه را به دلیل مشکلات اقتصادی، «فرار مغزها» دانست و گفت: «یکی از اشکالاتی ‌که قبلا به آموزرش عالی وارد بود، همین فرار مغزها بود که دانشجویان فارغ التحصیل مقاطع تحصیلات تکمیلی به دلیل فراهم نبودن فضای هماهنگ، به خارج می رفتند. امروز نیز این اتفاق در حوزه‌های علمیه به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی در حال انجام است.


حال سوال ما از این نماینده ولی فقیه و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه این است که در تعریف حضرتعالی مغز و یا به عبارت درست تر فرار مغزها به چه افرادی اطلاق می شود ؟ آیا به هر تحصیل کرده دانشگاهی با هر مقطع تحصیلی مغز علمی گفته می شود ؟ اگر اینگونه آمار بگیریم که دهها برابر ما هر ساله فرار مغزها از این کشور داریم در حالیکه در تعریف فرار مغزها آمده است به متخصصان ونخبگان علمی که در رشته خود دارای ده‌ها مقالات علمی و یا دارای اختراعات و یا پژوهشهای در خور توجه بوده نه اینکه هر فارغ التحصیل دانشگاهی را شامل شود ! و نکته بعدی که ایشان به غلط خروج طلاب را با فرار مغزها برابر دانسته این است که معضل اقتصادی تنها یکی از ناهماهنگی‌های موجود برای نماندن مغزها در کشور ایران است در حالی که نبود آزادیهای اجتماعی و سیاسی و نیز بهره گیری نکردن از توان و پتانسیل این متخصصان بدلیل اختلافات فکری و عقیدتی که ممکن است با نخبگان داشته باشند این افراد جلای وطن می کنند تا در سرزمین دیگری به اعتلای نام ایران و ایرانی بپردازند و این در صورتی است که امام جمعه کاشان تنها مشکل اقتصادی را بهانه خروج طلابی بیان داشته که از بدو ورود می دانستند قدم در این وادی با تنگناها و تضییقاتی همراه است و چه خوب بود ایشان بیان می کرد که با خروج این افراد از حوزه که بنا بوده بلند گوی اسلام باشند و اسلام را با بانگ بلند فریاد بزنند اما حاضر به تحمل سختیهایش نشدند ما خدا را شکر کرده و نیازی به این افراد نداریم .


عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: «متأسفانه آن‌ها بعد از این که متأهل شدند، با مشکل مسکن، درمان، آموزش فرزندان و تأمین نیازهای زندگی روبه رو و از حوزه‌های علمیه خارج می شوند و این ضربه سختی است که بر حوزه‌های علمیه وارد می شود.»


امام جمعه کاشان در ادامه سخن پراکنی‌هایش و بدون اینکه برای این معضل اقتصادی راهکاری ارائه دهد تا حوزه علمیه بتواند طلاب خود را در حوزه حفظ کند توصیه می کند تا حوزه علمیه تلاشش را روی جذب فرزندان افراد برخوردار (متمول!) بگذارد تا طلاب آینده دیگر هوس خروج (فرار مغزها)از حوزه علمیه را نکنند وی توصیه کرد: «برای جذب طلاب باید تلاش شود جوانانی از میان خانواده‌های برخوردار جذب حوزه‌های علمیه شوند.»


و این در حالی است که طلاب درقدیم با همه معضلات و سختیها که دست و پنجه نرم می کردندهمچنان ذی طلبگی را حفظ می کردند با این همه زمانی که کمی بوی پول به مشامشان می خورد فیلشان یاد هندوستان می کرد حالا باید منتظر بود و دید با این نسخه شفا بخش جناب نمازی که برای حوزه علمیه صادر کردند ؛ چه بر سر آینده حوزه علمیه خواهد آمد....! اما بهتر این بود که حوزویان محترم برای رفع احتیاجات اقتصادی خود از نظرات ومشاوره افراد آگاه اقتصادی که در این زمینه آگاهی کافی دارند بهره مند می شدند تا در آینده شاهد فرار مغزهادیگری نباشند ! اما قابل توجه رئیس حوزه علمیه کاشان باید گفت شاید راهکاری که تیمسار مقدم رئیس ساواک شاه ارائه کرده برای برون رفت از این معضل اقتصادی بی‌تاثیر نباشد


آیت الله منتظری در کتاب خاطراتش می‌گوید شبی که قرار بود به پاریس خدمت آیت الله خمینی بروم سپهبد مقدم خواستار دیدار من برای رساندن پیغام به آیت الله خمینی شد تیمسار مقدم در این ملاقات به من گفت :به آیت الله خمینی ۳ توصیه بکنید


"۱. ایشان دستور داده اند کارکنان شرکت نفت اعتصاب کنند و نفت استخراج نشود. فردا زمستان می شود و مردم در دهات ایران و جاهای دور از سرما تلف می شوند‫. پس ایشان دستور بدهند اقلا به اندازه مصرف داخلی نفت و گاز تولید بشود.

۲. ما (حکومت پهلوی) از کمونیست‌ها خاطره‌های سوء داریم‫. ایشان سعی کنند که کمونیست‌‎ها را به اطراف خود راه ندهند‫.

۳. شما روحانیون پول‌ها و وجوهات را تقسیم بین افراد می‌کنید که به نظر ما (حکومت پهلوی) اشتباه است‫. شما با این پول می‌توانید کارخانه‌های تولیدی در کشور احداث کنید و آن وقت از درآمدش به طلاب وجوهات بدهید که در ضمن کارخانه‌ها در کشور زیاد بشود، تولیدات صنعتی زیاد و کشور آباد بشود‫."

آقای منتظری می‌گوید: "بعد که من پاریس رفتم پیغام [رئیس ساواک را] گفتم‫. ایشان (آیت الله خمینی) تعجب کرد گفت عجب. تیمسار مقدم این جور نظر داد؟ گفتم بله‫. همان وقت ایشان به دکتر (ابراهیم) یزدی گفت به مهندس (مهدی) بازرگان تلفن کنند که بروند شرکت نفت را در اختیار بگیرند و به اندازه مصرف داخلی تولید بشود‫ و مهندس بازرگان هم گویا با آقای هاشمی رفسنجانی رفته بودند خوزستان و این کارها را انجام داده بودند‫."

سپهبد ناصر مقدم که چندماه پیش از انقلاب به ریاست ساواک رسیده بود بلافاصله پس از انقلاب دستگیر و در فروردین ۱۳۵۸ اعدام شد.

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.