پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بیانیه اعتراضی شورای هماهنگی اصلاح طلبان زنجان پیرامون غائله شیراز و محدودیتها برای محمد خاتمی
جرس: در ادامه واکنش ها نسبت به اِعمال محدودیت های رسانه ای برای محمد خاتمی و همچنین حملات لباس شخصی های افراطی به علی مطهری در شهر شیراز، شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان زنجان بیانیه ای اعتراضی صادر کرد.

 

به گزارش جرس، در بیانیه این گروه از اصلاح طلبان خاطرنشان و تاکید شده: "تا زمانی که از برخی تریبون‌ها دور زدن قانون ترویج و اقدامات خشونت بار عده ‌ای انگشت شمار به جای محاکمه و محکوم شدن، توجیه شود،فحاشی‌ها، ناسزاگویی‌ها و تهمت و اتّهام‌زنی جای محاکمات قانونی و علنی را بگیرد، تا زمانی که عده ‌ای افراطی از امنیّت فوق‌العاده برخوردار باشند، تا روزی‌ که گروهی آسوده از هرگونه برخورد قانونی، تنها با میل و تفسیر خویش سعی بر اعمال سلیقه بر عموم کنند، مادامی‌که عدهّ‌ای برای اقدامات فراقانونی خود یا یارانشان توجیهات رنگارنگ آورده و با سنگر گرفتن در پشت مقدسات، همچنان به تقدیس خشونت و تحکیم تئوری "النّصر بالرّعب" بپردازند، چرخ کارگاه تولید خشونت، بی‌مهابا خواهد چرخید و فردا روز همانند قربانیان قبلی، حرمت و حریّت مطهری‌های دیگری را هدف حمله خود قرار خواهد داد."

 

متن این بیانیه به شرح زیر است:

 

در اسلام حکومت،حکومت قانون است. امام خمینی (ره)

ملت آگاه و رشید ایران

همانگونه که استحضار دارید، جناح بازنده انتخابات در 24 خرداد 92، به جای احترام به رأی ملت و پاسخگویی به انبوه مشکلات اقتصادی و اجتماعی ، تنگناها و بحران‌های ایجاد شده برای کشور که ناشی از هشت سال استقرار همزمان اصولگریان در هر سه قوه بوده‌است، پیوسته در صدد القای این نکته‌اند که ابتکار عمل از دستشان خارج نشده و انتخاب سرنوشت ساز ملت تغییری در رویکردها،برنامه‌ها و شیوه مدیریّتی مملکت ایجاد نکرده است.

افراطیون و دلواپسان اقتدارگرا در این مدّت سپری شده از عمر دولت تدبیر و امید، تمام انرژی و توان خود را صرف پشیمان‌سازی ملّت از انتخاب جناب آقای دکتر حسن روحانی کرده‌اند و مجموعه اقدامات آنها در جای جای موقعیّت‌هایی کهقرار دارند و حملاتی‌که علیه رئیس جمهور، اعضای دولت، برنامه‌ها و فعالیّت‌های آن داشته‌اند،به وضوح مبیّن چنان استراتژی مقابله‌جویانه آنان با خواست ملّت، می باشد.

از این رو در حالیکه دولت و ملّت در فضای تغییر یافته جدید، برای رفع دشواری‌های به ارث مانده از دولت‌ پیشین- برون رفت از تنگناهای حاصل از تحریم‌های ظلمانه تحمیل شده به کشور که ناشی از بی تدبیری‌ها بعضی دولت‌مردان دولت قبل بوده، مشکلات اقتصادی حاصل از تورّم و رکود، برباد دادن صدها میلیارد دلار درآمدهای نفتی، پیگیری پروندهایی با موضوع اختلاس‌های نجومی- اقدامات و تلاشهای خود را آغاز کرده‌اند، متأسفانه افراطیون دلواپس در این شرائط خاصّ تاریخی به جاییاری دولت و ملت برای گذر از این گردنه صعب‌العبور، در بند افزودن بر بار مشکلات کشورند. و در پی چنین رویکردی روزی نیست که ضمن نمک پاشی بر زخمهای گذشته، فعّال‌سازی شکاف‌های در حال ترمیم( نظیر تأکید تنش زا بر مسائل و رخدادهای سال 88 با نگاه کاسبکارانه به مقوله فتنه) علیه تیم مذاکره کننده پرونده انرژی هسته‌ای،موضع‌گیری نکرده و علیه تصمیمات مرتبط با دانشجویان ستاره‌دار ، انتخاب وزیر علوم و رؤسای دانشگاه‌ها و اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری مجوزدار،حملاتی را سامان نداده و اقدامی نکرده باشند.

باید از دلواپسان کج‌ سلیقه باید پرسیده شود؛محدودیت‌های رسانه‌ای ایجاد شده اخیر برای جناب آقای سید محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق که همچنان محبوب قلوب میلیونها ایرانی است، کدامین منفعت مادّی و معنوی را شامل حال این مُلک و ملت کرده و یا خواهد کرد؟! این اقدام سخیف کدامین منظر مطلوب از کشورمان را در مقابل دیدگان جهانیان قرار داده و یا خواهد داد؟! وبه تبع این اقدام ناشیانه و پرهزینه چند برگ دیگر به اتهام پرونده نقض حقوق بشر علیه ایران افزوده خواهد شد؟! محدودیتاعمال شده در قالب حصر چهار ساله برای سه شخصیت سرافراز و انقلابی، چه دست‌آورد مادّی و معنوی برای این ملّت داشته؟، چرا مبانی قانونی آن تاکنون بر کسی روشن نشده ، چرا جواب هر پرسشی از هر صاحب منصبی در مورد این مسئله به نقطه نامعلوم دیگری حواله داده شده و یا با پاسخ‌های مبهم و غیر قابل پذیرش در نزد افکار عمومی مواجه شده است؟!

گویا ماجراهای غصه‌آور ، حزن‌انگیز و منفعت‌سوز افراطیون اقتدارگرا را که تنها چیز ناپیدا در رفتارشان همان علائم پایبندی به اصول است، پایانی متصور نیست! در جدیدترین ماجراآفرینی که موجبات تأسف و انزجار عمومی را فراهم ساخته ، حملات زبانی و فیزیکی برنامه‌ریزی شده آنان بر نماینده ملّت و فرزند صالح یکی از مهمترین نظریه پردازان انقلاب اسلامی ایران یعنیعلامه شهید آیت الله مرتضی مطهری بوده است.شدّت خشونتها در این عملیّات از قبل تنظیم شده چنان بالا بوده که دکتر علی مطهری پس از جان سالم بدر بردن از واقعه ننگین دوشنبه سیاه شیراز، در خصوص این فاجعه بیان داشته است که خشونت طلبان به قصد "کشتن" من آمده بودند و ....

گر چه ملت ما از دهه هفتاد تا به امروز شاهد حملات گروههای فشار به تجمعات مختلف از جمله برنامه‌های سخنرانی داخل دانشگاه‌ها ،حملات فاجعه بار به کوی دانشگاه، قتل‌های زنجیره‌ای توسط نیروهای به ظاهر خودسر بوده‌ و همواره از راههای مسالمت‌آمیز مخالفت خود را با این گروه‌ها و اقدامات غیرقانونی آنان اعلام داشته‌است، امّا چون از سوی نهادهای ذیربط برخورد ریشه‌ای با آمران و اجرا کنندگان آن حملات و اقدامات خشن و غیرقانونی، نشده است اینگونه اقدامات در بازه‎های زمانی مختلف تکرار شده و صد البته تا این دمل چرکین چاره اندیشی اساسی نشود، همچنان راه گریزی از تکرار خسارتبار آن نخواهد بود .

باید در این کشور روزی فرا رسد که جایگاه هیچکس در هر مقام و موقعیّتی فراتر از قانون نباشد و قانون مبنای انجام همه امور کشور به حساب آید. خلاصه اینکه اجرای بدون تنازل قانون اساسی(حاکمیت قانون) هم استراتژی و هم تاکتیک جامعه ایرانی باشد.

تا زمانی که از برخی تریبون‌ها دور زدن قانون ترویج و اقدامات خشونت بار عده ‌ای انگشت شمار به جای محاکمه و محکوم شدن، توجیه شود،فحاشی‌ها، ناسزاگویی‌ها و تهمت و اتّهام‌زنی جای محاکمات قانونی و علنی را بگیرد، تا زمانی که عده ‌ای افراطی از امنیّت فوق‌العاده برخوردار باشند، تا روز ی‌که گروهی آسوده از هرگونه برخورد قانونی، تنها با میل و تفسیر خویش سعی بر اعمال سلیقه بر عموم کنند، مادامی‌که عدهّ‌ای برای اقدامات فراقانونی خود یا یارانشان توجیهات رنگارنگ آورده و با سنگر گرفتن در پشت مقدسات، همچنان به تقدیس خشونت و تحکیم تئوری "النّصر بالرّعب" بپردازند، چرخ کارگاه تولید خشونت، بی‌مهابا خواهد چرخید و فردا روز همانند قربانیان قبلی، حرمت و حریّت مطهری‌های دیگری را هدف حمله خود قرار خواهد داد.

تأسف بار آنکه توجیه گران رخدادهای خشونت آمیز عنایت ندارند و یا قدرت موجودشان مانع از واقع بینی شان شده که دریابند که سفسطه بازی و لفاظی‌های به ظاهر سیاسی‌کارانه آنها دیر یا زود کار دستشان داده و در بدخیم‌ترین حالت، زمینه ساز شیوه‌های داعشی در این دیار خواهد شد. در این صورت هر کسی با استباط و توجیهات خود پا فراتر از قانون نهاده، دیگران(مخالفین خود) را سرخود و یا به فرمایش آمری محکوم نموده و مجازات های من درآوردی را در باره آنها به اجرا خواهد گذاشت! آیا در کشوری که گرفتار منطق داعشی (آنارشیسم) شود، سنگی می‌تواند روی سنگ دیگری بند شده و کسی احساس امنیتکند؟!

لذا در پایان مؤکداً از دولت محترم که مسئولیت برقراری امنیت کشور را بر دوش دارد می‌خواهیم:
1)
با درایت و جدیّت با آمرین و عوامل دوشنبه سیاه شیراز، برخورد قاطع قانونی نموده و نتایج پیگیری خود را به استحضار مردم شریف ایران برساند.
2)
این سناریو از سنخ همان سناریوهایی است که در صدد تولید و پمپاژ وحشت به درون جامعه برای زمین زدن دولتی ساخته شده که قانون گرایی و نهادینه نمودن حاکمیت قانون از دغدغه‌های اصلی آن است همچنین لغو کنسرت های موسیقی،حمله به برخی برنامه های سخنرانی و لغو تعدادی از مراسمات مرتبط با جریانها و تشکّلهای حامی دولت در این راستا معنا می یابدکه اگر دولت محترم بر رویکردها و مواضع به تأیید ملت رسیده خود با قاطعیتی مدبرانه استوار مانده و اصرار ورزد ،مدیران غیر همسوی نشسته بر برخی از مناصب مهم دولتی نظیر استانداری فارس را به دلیل نخواستن و یا ناتوانی در اعمال مدیریت در حد و اندازه انتظارات و برنامه های دولت یازدهم ، برکنار ساخته و کار را به کاردانهای متعهّد به برنامه های خود بسپارد،امید می رود که جلوی این قبیل کارهای زشت سست کننده امنیت داخلی و خدشه دار کننده وجهه بین المللی ایران عزیز ،گرفته شده و نسیم آزادی بیان و پس از بیان ،امنیت وآرامش که بسترساز توسعه و پیشرفت می باشد، بی وقفه در گستره کشور وزیدن گیرد.
3)
از جانب آقای دکتر روحانی درخواست داریم که محدودیت رسانه‌ای ایجاد شده اخیر برای جناب آقای سید محمد خاتمی را که از سرمایه‌های بی‌بدیل میهنمان بوده و دلسوزی بی اندازه و پایبندی ایشان به منافع ملک و ملت بر همگان روشن است،با کلید تدبیر و با هدف ایجاد امید هر چه فزونتر در بین مردم خصوصا جوانان و دانشجویان عزیز و نزدیکی قلوب، مرتفع نمایند تا در سایه وحدت و یکدلی همه طیف‌های دارای پایبندی عملی به قانون اساسی، قدمهای مؤثری در راه بلندآوازه ساختن نام ایران برداشته شود.
4)
با درک شرایط دشوار فعلی کشور ، حمایت قاطع خود را از دولت تدبیر و امید و ریاست محترم جمهوری اعلام می داریم و انتظار داریم با گامهای استوار روند اصولی خود در پاسخ درست و به موقع به مطالبات مشروع مردم ،عمل به وعده های انتخاباتی،تلاش در جهت نیل به توافق هسته‌ای جامع و متضمن منافع ملی، پشتیبانی همه جانبه از تیم مذاکره کنندههسته‌ای که رزمندگان شجاع و کارکشته جبهه دیپلماسی و سیاست خارجی می باشند، برخورد قاطع قانونی با بورسیه های غیرقانونی دولت دهم، ممانعت از واردن شدن پول کثیف حاصل از قاچاق و اختلاس به عرصه سیاست و انتخابات و ...را با سرعتی سنجیده و مناسب طیّ نموده و به برنامه های سازنده و راه عزّتمندانه خود ادامه دهند.

به امید بهروزی،کامیابی و شادمانی روزافزون ملت سرافراز ایران و تبریک پیشاپیش عید باستانی نوروز به حضور یکایک هم میهنان گرانقدر

 

شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان زنجان

26 اسفند ماه 1393
 

ارسال به :