یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
28 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ظریف: هنوز به فهم مشترک نرسیده‌ایم/کری: به موضوعات جدید برخورده‌ایم
جرس: وزیر امور خارجه ایران پس از پایان ششمین دور مذاکراتش با وزیر خارجه آمریکا گفت که هنوز به "فهم مشترک" با طرف مقابل نرسیده ایم.

 

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران پس از مذاکرات صبح روز پنچشنبه گفت: ما در حال حرکت هستیم، گفت‌وگوها به شدت پیچیده است و ما به مراحله پایانی مذاکراتی رسیده‌ایم که احتیاج به گفت‌وگوهای فشرده دارد و البته این نشانه خوبی است چون نشان می‌دهد داریم به سمت و سوی مشخصی می‌رویم.

 

وی گفت: ما خیلی خوب داریم پیش می‌رویم. اما هنوز کمی با این که بگوییم به فهم مشترک رسیدیم فاصله داریم و کار زیادی داریم.

 

ظریف در پاسخ به این‌که مذاکرات تا کی ادامه دارد؟ گفت: تا زمانی که لازم باشد می‌مانیم.

 

وزیر خارجه آمریکا نیز در عین حال که از پیشرفت‌هایی در مذاکرات خبر داد اما گفت که به موضوعات جدیدی برخورد کردیم.

 

به گزارش ایسنا وزیر خارجه آمریکا که برای صرف ناهار در حیاط هتل محل مذاکرات آمده بود برای دقایقی به جمع خبرنگاران غربی که در گوشه‌ای دیگر از حیاط هتل نشسته بودند رفت و درباره روند مذاکرات به پاسخ همیشگی‌اش اکتفا کرد که «ما سخت کار می‌کنیم».

 

یکی از مذاکره‌کنندگان تیم هسته‌ای کشورمان از تاریخ 24 مارس (4 فروردین) به عنوان یک ضرب‌الاجل قابل تغییر برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، حمید بعیدی‌نژاد مذاکر‌ه‌کننده ارشد تیم هسته‌ای ایران به خبرگزاری اسپاتنیک‌نیوز گفت: ما 24 مارس را ضرب‌الاجل قابل تغییر برای دستیابی به یک توافق هسته‌ای با کشورهای 1+5 می‌دانیم.

 

او افزود: هیات مذاکره‌کننده ایرانی تا هر زمان که لازم باشد برای مذاکره در سوئیس خواهد ماند.

 

ایران و کشورهای 1+5 پیشتر 24 مارس را ضرب‌الاجل دستیابی به یک چارچوب سیاسی مورد توافق دو طرف تعیین کرده بودند و قرار است طرفین تا آخر ژوئن به یک توافق جامع هسته‌ای دست یابند.

ششمین دور مذاکرات ظریف و کری صبح روز پنج شنبه حدود یک ساعت و نیم انجام شد و مذاکرات برای استراحت هیات‌ها متوقف شد.

 

خبرگزاری آمریکایی از جزئیات توافق هسته ای خبر داد: ایران تا 10 سال 6000 سانتریفیوژ خواهد داشت

همزمان یک خبرگزاری آمریکایی خبر داد که بر اساس پیش‌نویس توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵، تهران برای یک دهه یا بیشتر تنها ۶ هزار سانتریفیوژ خواهد داشت.

خبرگزاری آمریکایی "آسوشیتدپرس" خبر داد که بر اساس پیش نویس توافقنامه هسته‌ای، ایران برای یک دهه یا بیشتر تنها 6 هزار سانتریفیوژ خواهد داشت.

مقامات به آسوشیتدپرس گفتند که بر اساس پیش‌نویس توافقنامه میان ایران و آمریکا، تهران مجبور خواهد شد تا برای یک دهه 40 درصد از سخت‌افزارهای هسته‌ای خود [سانتریفیوژها] را متوقف کند.

بر اساس گفته این مقامات، این پیش‌نویس به ایران پیشنهاد می‌دهد که تحریم‌هایی که به اقتصاد ایران بسیار ضربه زده است سریعا کاهش یابد.

ایران هم اکنون کمتر از 10 هزار سانتریفیوژ دارد که بر اساس پیش‌نویس توافقنامه، ایران حدود 6 هزار سانتریفیوژ خواهد داشت که 1500 عدد بیش از تعدادی است که آمریکا در ابتدا خواستار آن بوده است.

مذاکرات هسته‌ای ایران در لوزان سوئیس امروز وارد پنجمین روز خود شده است و شاید جلسات امروز نقش تعیین کننده‌ای در سرنوشت این دور و ادامه بیشتر یا پایان آن در روز جمعه داشته باشند.

در همین حال برخی منابع از احتمال ادامه مذاکرات تا روز یکشنبه خبر می‌دهند.

ارسال به :