چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
نامه سرگشاده اهل حق به رهبر ايران
 جرس: جمعى از پيروان دين يارى (اهل حق)، با ارسال نامه اى خطاب به سيدعلى خامنه اى، رهبر جمهورى اسلامى، از وى خواستند نسبت به جلوگيرى از تضييع حقوق پيروان اين طريقت اقدام كند.  

 

به گزارش مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان، امضاكنندگان اين نامه سرگشاده كه به مهر مجتمع مشورتى فعالان مدنى يارسان ممهور شده است، با ارايه گزارشي از حقوق پايمال شده اجتماعى و سياسي اهل حق، از رهبر ايران خواسته اند براى حل واقعى مشكلات اين گروه از افراد جامعه ايران، در قانون اساسي بازنگرى شود تا از اين رهگذر، پيروان دين يارى از حقوق اجتماعى و شهروندى بهره مند شوند.

 

در این نامه با مواردی همچون ممانعت از ساخت عبادتگاه، محرومیت های شغلی و تحصیلی، ایجاد هجمه های فرهنگی، محترم شمرده نشدن عقاید و نداشتن نماینده در مجلس شورای اسلامی به عنوان تضیع حقوق و تبعیض علیه پیروان آیین یاری برشمرده شد.

 

همچنين در فرازى از اين نامه به حادثه خودسوزى دو تن از پيروان اهل حق در مقابل مجلس شوراى اسلامى و فرماندارى همدان اشاره شده و با بيان اينكه مسوولان قول رفع مشكلات پيروان اين دين را داده بوده اند، از ادامه تحميل فشارهاى اجتماعى و سياسي بر اين پيروان اين اقليت دينى ياد شده است.

 

متن نامه فعالان مدنى يارسان به شرح زير است: 

 

ارسال به :