پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ -
- 19 Apr 2018
03 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
وضعیت حقوق بشر باز هم بدتر شده است
وضعیت حقوق بشر باز هم بدتر شده است
جرس- فیروزه رمضان‌زاده: احمد شهید، گزارشگر ویژه در امور حقوق‌ بشر ایران، بیست و پنجم اسفند ماه ۱۳۹۳ همزمان با بیست‌ و هشتمین نشست شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل، جدید‌ترین گزارش خود را در مقر این شورا در شهر ژنو سوئیس ارائه کرد. 

به منظور بررسی و تبیین گزارش اخیر احمد شهید با حسن نایب هاشم، فعال حقوق‌ بشر و نماینده «سودویند» نهاد غیر‌دولتی اتریشی و دارای مقام مشورتی در سازمان ملل که در صحن علنی شورا پیرامون گزارش احمد شهید صحبت کرده است. گفتگو کردیم. بیش از سه هفته از حضور او و دیگر نمایندگان سازمان‌های غیر دولتی در ژنو می‌گذرد، آنها یک هفته دیگر هم در این اجلاس حضور خواهند داشت.

آقای نائب هاشم، جدید‌ترین گزارش گزارشگر ویژه در امور حقوق بشر ایران چه تفاوت‌ها و تمایزهایی با گزارش‌های پیشین دارد؟


گزارش‌های پیشین احمد شهید جامعیت خودش را دارد، مدام بر این جامعیت افزوده می‌شود، کیفیت گزارش هم هر بار بهتر از دفعه گذشته می‌شود، اطلاعات ایشان وسیع‌ترو همه جانبه‌ترمی شود از طرفی به برخی عرصه‌ها که قبلاً شاید نپرداخته یا کمتر پرداخته شده بود بیشتر پرداخته می‌شود. موضع‌گیری که در گفتگوی تعاملی با احمد شهید بود بسیار مثبت بود. کشور‌ها و سازمان‌های غیر دولتی که با این گزارش برخورد کرده بودند آن را دارای جنبه‌های مثبت بسیاری دیدند. نکته جالب اینکه برخلاف بسیاری از سال‌های گذشته که محمد جواد لاریجانی حضور پیدا می‌کرد و برخوردهای تند و زننده‌ای را با احمد شهید داشت این بار حضور نداشت و نماینده جمهوری اسلامی در ژنو برخورد متعادل تری داشت. روز سه شنبه جلسه «یو پی آر» ایران بود، بررسی ادواری که اهمیت‌اش کمتر از ارائه گزارش احمد شهید به اجلاس نیست. با توجه به اینکه «یو پی ار» ست که هر چهار سال و نیم رخ می‌دهد و امسال تقارن پیدا کرده با مساله گزارش سالانه، گزارش دوم هم روز سه شنبه بررسی شد و ۱۰ کشور و ۱۰ سازمان غیر دولتی از جمله ما با پاسخگویی جمهوری اسلامی به بررسی ادواری جهانی برخورد خواهند کرد.


آیا در بیست‌ و هشتمین نشست شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل٬ رویکرد یا پیشنهاد تازه‌ای نسبت به مساله حقوق بشر در ایران ارائه شد؟


در شورای حقوق بشر به هر حال روند‌ها تکراری است ولی در دل این تکرارها‌ گاه تغییرات، آرام آرام به یک تغییر کیفی مبدل می‌شوند. دراین شورا نحوه بیان مسایل نسبت به نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی به‌‌ همان تندی بود که قبلاً بود٬ می‌توان گفت شاید قدری تند‌تر از گذشته هم بوده است.


به گفته گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی وضعیت حقوق بشر در این کشور بد‌تر از گذشته شده است. تمرکز احمد شهید به صورت خاص بر روی چه حوزه‌ای بوده است؟


به هر حال در بررسی حقوق بشر مهم‌ترین شاخص‌ها را می‌توان در نظر گرفت. یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها اعدام است. ما در سال ۲۰۱۴، شاهد بالا‌ترین میزان اعدام در ایران بودیم که از مرز ۷۵۰ نفر گذشته است. احمد شهید در گزارش خود به ۷۵۳ مورد اشاره کرد. در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۷۰۰ مورد اعدام در ایران اجرا شده، بعداً کاهش پیدا کرده به ۵۰۰ تا رسیده بعد در دو سال گذشته افزایش پیدا کرده است. به هر حال در چهار سالی که از ماموریت احمد شهید سپری می‌شود آمار اعدام در حدود ۷۰۰ مورد در سال بوده بنابراین در چهارسال گذشته شاهد اجرای نزدیک به ۲۵۰۰ تا ۳ هزار اعدام در ایران بوده‌ایم. این رقم فوق العاده بالاست. البته احمد شهید شاخص‌های دیگری مثل آزادی مطبوعات، آزادی تجمعات را هم در نظر گرفت، از سوی دیگر وی در گزارش خود به اجحاف و تبعیض نسبت به اقلیت‌های مذهبی، قومی و ملی در ایران اشاره داشته است که در این رابطه شاهد بد‌تر شدن اوضاع هستیم.

 

احمد شهید در گزارش خود پیرامون زندانیان سیاسی به صورت خاص از کدام یک از زندانیان سیاسی نام برد؟


گزارشگر ویژه در امور حقوق بشر ایران در جای جای و نقاط مختلف این گزارش از افراد مختلفی نام بردند برای مثال هم به صورت شفاهی هم به صورت کتبی از آقایان موسوی و کروبی و خانم زهرا رهنورد که در بازداشت خانگی به سر می‌برند یاد کردند، همچنین در رابطه با وکلای زندانی نظیرعبدالفتاح سلطانی صحبت کردند، در مورد وضعیت خانم نسرین ستوده نیز صحبت کردند که از کار وکالت بازمانده‌اند. در این گزارش به جز ضمیمه آن از نام تمام زندانیان بهایی و غیره یاد شده است. احمد شهید در هنگام قرائت گزارش خود از حدود بیست نفر از مدافعان حقوق بشر و زندانیان سیاسی نام برد.


محمدجواد لاریجانی، معاون بین‌الملل و دبیر شورای حقوق‌بشر قوه قضائیه در آذر ماه سال جاری گفته بود: «شمار زیاد اعدام‌های مرتبط با جرایم مواد مخدر «موضوع غمباری» است و «ما در تلاشیم که این قانون را تغییر دهیم و اگر در تصویب این قانون در پارلمان موفق شویم آنگاه ۸۰ درصد اعدام‌ها از بین خواهد رفت و این می‌تواند خبر مهمی باشد.» پاسخ جمهوری اسلامی در این زمینه چه بوده است؟


احمد شهید گزارش خود را روز دوشنبه داد ما روز سه شنبه شاهد دریافت پاسخ‌های جمهوری اسلامی به ۲۹۱ پیشنهاد بودیم که از جمله پیشنهاد نماینده اسپانیا که گفته بود مجازات اعدام به عنوان مجازات مواد مخدر بسیار شدید تلقی می‌شود. در گزارش آقای احمد شهید نیز به این موضوع اشاره شده است. البته صادق لاریجانی که بد‌ترین ادبیات را در شورای حقوق بشر داشته است و بار‌ها به شورا، رییس شورا و احمد شهید توهین کرده در این رابطه شاید نرم‌ترین سخنان را ارائه کرده است. ما تصور می‌کردیم چه بسا این پیشنهاد اسپانیا مورد توجه قرار بگیرد اما روز سه شنبه پاسخ جمهوری اسلامی در این رابطه منفی بود و اگر پاسخ‌های جمهوری اسلامی را قضاوت کنیم باز هم شاهد اجرای اعدام حداقل بیش از ۷۵۰ اعدام در سال‌های پیش رو خواهیم بود، چون جمهوری اسلامی هرگز نخواسته که در مورد اعدام‌ها نرمشی از خود نشان بدهد به طوری که تمامی ۴۱ پیشنهادی که در مورد اعدام‌ها به نماینده این کشور ارائه شد همه از سوی نماینده این کشور رد شد.


جمهوری اسلامی از بین ۲۹۱ پیشنهاد ارائه شده کدام یک را مورد توجه قرار داده است؟


نمایندگان جمهوری اسلامی در سال گذشته حدود دو سوم پیشنهادات را قبول کرده بودند، امسال به نظرم قطعاً کمتر از این ارقام مورد توافق جمهوری اسلامی قرارخواهد گرفت. بسیاری از این پیشنهاد‌ها در واقع تاییدی هست از سوی جمهوری اسلامی وکشورهایی که با این کشور همسو هستند برای مثال ادامه روند ارتقای سطح اموزش و بهداشت. البته یکی از مهم‌ترین پیشنهادهایی که جمهوری اسلامی نادانسته در دوره پیش قبول کرد و اکنون به شکلی می‌توان گفت در آن مانده است، پیشنهاد تشکیل «سازمان ملی حقوق بشر بر مبنای اصول پاریس» است، این سازمان به مسایل حقوق بشری از زاویه انتقادی در آن کشور نگاه می‌کند و نقش یک سازمان غیردولتی را ایفا می‌کند. در حوزه انتقاد و اصلاحات سیستم حقوقی کشور اما بودجه و امکانات ازجانب دولت تامین می‌شود. در دوره کنونی هم این پیشنهاد مورد موافقت جمهوری اسلامی قرار گرفت. به نظر می‌رسد دستگاه قضا و مسوولان قوه قضاییه ایران از محتوای این موضوع اطلاعی ندارند.
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.