یکشنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۷ -
- 25 Mar 2018
08 رجب 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سختي هاي سازنده و جوانه هايي براي بهار آزادي
عزيزاني كه در برابر مصائب مقاومت مي كنند،حبس مي شوند،حصر مي شوند روزي جوانه مي زنند و تكثير مي شوند

نوروز از سنت هاي نيك ايرانيان بوده و هست.بهار هر سال تكرار ميشود و اگر چه تکرار مکررات در علم جايگاهي ندارد و پسنديده نيست اما اين تكرار براي ما تاكيد دوباره ايست براي توجه به اين مهم كه بهار فصل تازه شدن است.بهار تجلي صفات خدا در طبيعت است و اين طبيعت براي انسان الهام بخش است.زماني كه سرما مي رود،زمستان مي رود و زمين دوباره سبز مي گردد.


سخن در باره آيين هاي نوروزي ايراني گفته شده است اما زيبا ترين خصلت نوروز براي ما ايرانيان تجدید خاطره،بزرگداشتها و ديد و بازديد هاست،عيد و عيادت هم ريشه و به معناي بازگشت،رجوع و توبه است.در اين روز هاي بهاري كه عيادت از عزيزان در بند مقدور نيست يادشان را با بيان نقش آنها در زمستان ايران در جهت نيل به بهار آزادي گرامي مي داريم و به نقش اين سحابه هاي رحمت در زمستان ايران اشاره مي كنيم.


در قرآن بار ها به درس گرفتن از طبيعت اشاره شده است،تغيير فصل ها،سختي هايي كه در فصل سرما بايد به جا خريد تا زندگي تازه شود. اگر به قرآن رجوع كنيم آيات متعددي را در اين باره مي بينيم:

وَاضْرِبْ لَهُم مَّثَلَ الْحَيَاهِ الدُّنْيَا كَمَاء أَنزَلْنَاهُ مِنَ السَّمَاءِ فَاخْتَلَطَ بِهِ نَبَاتُ الْأَرْضِ فَأَصْبَحَ هَشِيمًا تَذْرُوهُ الرِّيَاحُ وَكَانَ اللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ مُّقْتَدِرًا براى آنان، زندگى اين جهان را مثل بزن كه مانند آبى است كه از آسمان آن را فرو فرستاديم. پس گياه زمين با آن بياميخت و روييد ، سپس خشك و شكسته شد كه بادها آن را پراكنده گرداند و خدا بر هر چيزى تواناست.(كهف-45)

اين تغيير فصل ها را بارها در تاريخ اين كهن سرزمين مشاهده كرده ايم.مبارزات مشروطيت تا پيروزي در آن،مجدد از دست رفتن اندوخته ها و بازگشت به حكومت متمركز،از مبارزات دكتر مصدق و ملي شدن صنعت نفت كه چند صباحي بيشتر دوام نيافت و دوباره به جاي انگلستان، آمريكا و چندين كشور استعمارگر ديگر جايگزين آن شدند،از انقلاب 57 كه سير تمركز قدرت و توتاليته بسيار سريع رخ داد.اين بهار و خزان شدن ها در طول تاريخ دائماْ براي مردم ما اتفاق افتاده و مهمترين موضوع براي نسل امروز درس گرفتن از اين سختي هاست تا بهار زندگاني را نظاره گر باشيم.نشانه هاي بهار در قرآن با بسياري از آيات آورده شده است،اما نكته اي كه توجه را جلب مي كند سلسله اياتيست كه اين بهار طبيعت را به زندگي انسان پيوند مي دهد.

فَانظُرْ إِلَىٰ آثَارِ رَحْمَتِ اللَّهِ كَيْفَ يُحْيِي الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ۚ إِنَّ ذَٰلِكَ لَمُحْيِي الْمَوْتَىٰ ۖ وَهُوَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ پس ای بشر دیده باز کن و آثار رحمت الهی را مشاهده کن که چگونه زمین را پس از مرگ و دستبرد خزان باز به نفس باد بهار زنده می‏گرداند! محققاً همان خداست که مردگان را هم پس از مرگ باز زنده می‏کند و او بر همه امور عالم تواناست. (روم -50)

اين « دوباره زنده شدن » و «معاد» درسي است كه تا كنون بار ها و بارها به آن اشاره شده است..چگونه است كه دانه اي در دل خاك از گزند سرما حفظ مي شود ، باران مي بارد ، زمين گرم مي شود و در نهايت جوانه اي از خاك بيرون مي زند.اگر به آيات قبل( آيه 42 تا 50) نگاهي بيندازيم مستقيماْ درس هايي براي زندگي بشري آورده شده است،اينكه در زمين وتاريخ سير كنيد،عاقبت طوايف ستمكار را ببينيد، بادهایي كه مي وزند و نحوه حركت كشتي ها ،همه و همه درس هايي براي تحمل سختي ها در گذار به بهار است.


اگر به باد ها و نحوه حركت كشتي نگاه كنيم وجود باد مخالف براي افراد حاضر در كشتي مصيبت است،آيا بايد نشست و تسليم شد يا از اين باد استفاده مطلوب را برد؟ أَلَمْ تَرَ أَنَّ الْفُلْكَ تَجْرِي فِي الْبَحْرِ بِنِعْمَتِ اللَّهِ لِيُرِيَكُم مِّنْ آيَاتِهِ ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِّكُلِّ صَبَّارٍ شَكُورٍ (لقمان-31) كشتي اگر در معرض شديدترين باد هاي مخالف قرار بگيرد و مقاومت كند، با يك زاويه مناسب راه خود را مي رود و از طوفان نجات پيدا مي كند، با زاويه اي خاص( زيك زاكي ) و بعضاْ با مقداري عقبگرد مسير كلي حركت پيشرو خواهد بود. اين حركت ها در طوفان براي بشر اشارتي براي مقاومت،تحمل،صبر كردن و استفاده درست از شرايط است،شكر در واقع استفاده صحيح از موقعيت خواهد بود.


امروزه اگر روشنفكران و نسل جوان كشور به تحمل مخالف،نفي انقلاب،نفي نگاه حذفي ، دموكراسي و تبعيت از اكثريت باور دارند حاصل تحمل اين رنج ها و سختي هاست.سختي هايي كه از اين تغيير فصل ها در طول تاريخ ايران به ما رسيده است سازنده تفكرات امروز است. صبر،مقاومت و تحمل، ويژگي تمام پيروزي هاييست كه در طول تاريخ بشريت بدست آمده است و اين صبر و تحمل براي عزيزاني كه فشار و محدوديت ها بر ايشان وجود دارد سخت تر خواهد بود.عزيزاني كه همچون دانه در زمستان در دل خاك تيره محبوس اند ،سرما بيشتر آزارشان مي دهد ولي چون بودن را در حبس نمی توان کرد سرنوشتشان همچون دانه هایی است که با بهار به ناگاه سینه یخ زده خاک را می شکافد و برهوتی را سراسر سبز می کند. آناني که خداوند رحمان در قرآن اينگونه از آنها ياد كرده است:


مَّثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنبُلَةٍ مِّائَةُ حَبَّةٍ كساني كه مالشان،دارايي هايشان،انديشه شان را در راه خدا كه همان راه آزاديست انفاق می‌کنند، به مانند دانه‌ای که از آن هفت خوشه بروید و در هر خوشه صد دانه باشد(بقره-261)


عزيزاني كه در برابر مصائب مقاومت مي كنند،حبس مي شوند،حصر مي شوند،ستم مي بينند ولي روزي جوانه مي زنند و تكثير مي شوند،همانطور كه مصدق در حصر و تبعيد نه تنها در ايران كه در مصر و تونس تكثير يافت،همانگونه كه بازرگان و طالقاني منشي را از خود به جاي گذاشتند كه در طول تاريخ باد و طوفان نمي تواند ريشه اش را بر كند.


بهار طبيعت را با ياد تمامي عزيزاني كه براي بهار آزادي تلاش مي كنند و اكنون در محدوديت ها و زندان ها سال را تحويل مي كنند گرامي مي داريم.
به اميد بهار آزادي


نوروز، فرخنده و بهروز باد

 

نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.